Spremaju se promjene u nogometu? Predlaže se duža pauza između poluvremena

Nogomet 30. lip 202522:50 0 komentara
AP Photo/Rebecca Blackwell via Guliver

Međunarodni sindikat nogometaša (FIFPRO) predlaže produljenje pauze između poluvremena na 20 minuta i uvođenje češćih pauza za hlađenje igrača od ekstremnih vrućina.

Čak devet od 16 gradova domaćina Svjetskog prvenstva 2026. suočava se s uvjetima koji se smatraju “ekstremnim rizikom” za bolesti povezane s vrućinom.

Vremenski uvjeti u Atlanti, Bostonu, Dallasu, Guadalajari, Houstonu, Kansas Cityju, Miamiju, Monterreyju i Philadelphiji mogli bi za vrijeme World Cupa biti iznimno teški za igranje zbog vrućine i vlage, što predstavlja zabrinutost za sigurnost igrača.

FIFPRO-ove procjene rizika od vrućine temelje se na temperaturi vlažnog termometra (WBGT), mjeri koja kombinira temperaturu, vlažnost, sunčevo zračenje i brzinu vjetra kako bi se procijenilo kako uvjeti okoline utječu na sposobnost tijela da se ohladi.

Prema smjernicama FIFPRO-a, očitanje WBGT-a iznad 28 stupnjeva Celzija ukazuje na uvjete u kojima bi utakmice trebalo odgoditi ili premjestiti kako bi se zaštitilo zdravlje igrača.

Za usporedbu, smjernice Međunarodne nogometne federacije (FIFA) postavljaju prag ekstremnog rizika viši, na 32 stupnja Celzija WBGT – ali čak i prema tom standardu, šest od devet gradova i dalje će premašiti sigurne granice. Spomenimo kako američki Major League Soccer u SAD-u ima prag od 29 stupnjeva Celzijusa WBGT.

“Pauze za hlađenje u 30. i 75. minuti su prilično tradicionalne, ali s fiziološkog gledišta nemaju smisla,” rekao je medicinski direktor FIFPRO-a Vincent Gouttebarge.

“Stoga bih svakako volio vidjeti neki projekt u kojem ćemo promatrati učinkovitost možda češćih, ali kraćih pauza za hlađenje, svakih 15 minuta, a ne samo jedne tijekom svakog poluvremena,” dodao je.

Gouttebarge je također, doveo u pitanje je li tradicionalna pauza između poluvremena od 15 minuta dovoljna kada se utakmice igraju u ekstremnim vrućinama.

“Pauza od 15 minuta možda neće biti dovoljna za smanjenje tjelesne temperature. Mogla bi biti pauza od 20 minuta, što bi bilo značajno. To je pokazano u laboratoriju, FIFPRO, zajedno s nacionalnim savezom u Portugalu u kolovozu, testirat ćemo ovu vrstu strategije ublažavanja,” dodao je.

Važnost jačih protokola zagrijavanja postala je jasna na ovogodišnjem Svjetskom klupskom prvenstvu gdje su dvije utakmice, Benfica – Bayern München u Charlotteu, te Chelsea – Esperance u Philadelphiji, premašile prag WBGT-a koji FIFPRO smatra nesigurnim.

“Prema našem stavu, te utakmice trebale su biti odgođene kasnije tog dana ili premještene na novi termin,” rekao je Gouttebarge.

Dužnosnici FIFPRO-a priznali su da je FIFA konstruktivno reagirala tijekom turnira snižavanjem pragova za obvezne pauze za hlađenje i poboljšanjem hidratacije uz teren, ali su naglasili da je proaktivno planiranje ključno.

FIFPRO je upozorio da su rizici istaknuti na Svjetskom klupskom prvenstvu pregled onoga s čime bi se igrači mogli suočiti i na Svjetskom prvenstvu 2026.

“Ovo ne utječe samo na Svjetsko klupsko prvenstvo, već i na buduće turnire u SAD-u ili drugdje u svijetu,” dodao je Alexander Bielefeld, FIFPRO-ov direktor za politiku i strateške odnose.

“Potrebna nam je bolja ravnoteža između komercijalnih interesa i zdravlja i sigurnosti igrača,” dodao je misleći na ranije termine početka utakmica kako bi se prilagodili europskoj televizijskoj publici.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!