Nijemci opravdali ulogu favorita protiv Danske i osigurali četvrtfinale!

Euro2024 29. lip 202419:43 > 23:19 1 komentar
AP Photo/Andreea Alexandru via Guliver Image

Njemačka nogometna reprezentacija druga je momčad koja je izborila plasman u četvrtfinale Eura kojem su Nijemci domaćini, nakon što je u utakmici odigranoj u Dortmundu svladala Dansku sa 2-0 (0-0).

Dvoboj je u 35. minuti prekinut na 20-ak minuta zbog grmljavinskog nevremena i tuče, a Nijemci su oba pogotka postigli u drugom poluvremenu. U 53. minuti je Kai Havertz realizirao kazneni udarac za vodstvo Njemačke, a konačnih 2-0 postavio je Jamal Musiala u 68. minuti.

Njemačka u četvrtfinalu čeka pobjednika dvoboja Španjolske i Gruzije, koji je na rasporedu u nedjelju (21 sat) u Koelnu.

Furiozno su izabranici Juliana Nagelsmanna krenuli u dvoboj s Dancima. U prvih 15 minuta su uputili šest udaraca, a četiri puta je na intervencije prisiljen danski kapetan Kasper Schmeichel. U 4. minuti se na trenutak učinilo da je Njemačka već došla do vodstva, ali glavni sudac Michael Oliver je poništio pogodak što ga je postigao Nico Schlotterbeck.

Ubacio je iz kuta Toni Kroos, najviši u skoku na pet metara bio je njemački stoper i glavom poslao loptu u mrežu. Međutim, Oliver je vidio da je pogotku prethodio neispravan, “košarkaški” blok Joshue Kimmicha na Andreasu Skovu Olsenu pa je gol poništen uz glasne zvižduke s prepunih tribina Westfalena.

Kimmich je u sedmoj minuti uputio precizan, snažan i opasan dalekometni udarac, ali je Schmeichel bio na pravom mjestu i odbio loptu u korner. Udarac iz kuta izveo je Kroos, ponovno na Schlotterbecka, ali je danski vratar još jednom odličnom obranom sačuvao mrežu.

U 10. minuti odličnu su akciju izveli domaći nogometaši, Antonio Ruediger je ubacio za Kaija Havertza, a ovaj iz voleja pokušao svladati Schmeichela, no danski kapetan je bio u sjajnom izdanju i opet spasio svoju momčad. U nastavku je Kroos ubacio iz kuta, da bi sad Robert Andrich testirao Schmeichela, a danski vratar još jednom položio s odličnim.

Danci su se nakon 20 minuta oslobodili pritiska i zaprijetili s nekoliko opasnih akcija. Već u 21. minuti je Christian Eriksen sjajno primio jednu dugu loptu na rubu kaznenog prostora, naciljao desnom nogom, ali je u posljednjem trenutku Ruediger uspio blokirati taj udarac i time spasio Manuela Neuera.

U 24. minuti je Joakim Maehle pobjegao njemačkim braničima, ali nije uspio uputiti precizan udarac. U 31. minuti je Oliver dosudio slobodan udarac za Dance na 17 metara, ali je Eriksen pogodio živi zid.

Samo četiri minute poslije Michael Oliver je bio prisiljen prekinuti dvoboj, jer je Dortmund pogodilo grmljavinsko nevrijeme praćeno tučom. Igrači su nekoliko minuta proveli uz klupe, ali kako je intenzitet kiše jačao, engleski sudac je poslao momčadi u svlačionice.

Nedugo nakon toga kiša se pretvorila u tuču pa je postalo jasno da je Oliverova procjena bila dobra.

Oko 25 minuta je potrajao prekid prije nego što je dvoboj nastavljen od 35. minute.

I odmah su zaprijetili Danci u 37. minuti. Lopta je ubačena na peterac, gdje je najviši u skoku bio Havertz, snažno pucao glavom, ali je pogodio baš mjesto na kojem je stajao Schmeichel, koji je refleksno obranio, a u nastavku akcije je Schlotterbeck pogodio vanjski dio mreže.

Završnica poluvremena pripala je Dancima. Prvo se u 42. minuti Schlotterbeck zaigrao u svom kaznenom prostoru pa mu je Hojlund oteo loptu, ali je njegov šut završio u vanjskom dijelu mreže.

Isti igrač je u 45. minuti mogao donijeti veselje svojoj momčadi i danskim navijačima, nakon što je s Tomasom Delaneyjem u dva dodavanja izbacio cijelu obranu, a onda izbio sam ispred Neuera. Njemački vratar mu je ušao u udarac, Hojlund ga nije uspio prebaciti pa se Neuer proslavio sjajnom obranom.

Konačna statistika je pokazala osam udaraca Nijemaca, a šest Danaca. S tom razlikom što je Kasper Schmeichel sakupio osam obrana, a Neuer jednu – ali vrijednu.

Nastavak drugog poluvremena bio je jednako sadržajan kao i veći dio prvog dijela, a u nekoliko minuta VAR je dvaput bio Dancima bio najveći neprijatelj. U 48. minuti je danski branič Joachim Andersen pokazao snalažljivost i u suparničkom kaznenom prostoru te je poslao loptu u mrežu za, činilo se, vodstvo Danaca.

No, u VAR sobi su pronašli minimalno zaleđe Thomasa Delaneyja koji je igrao loptom u toj akciji pa je pogodak poništen. Dvije minute poslije, VAR je ponovno aktiviran. Ovoga puta zbog situacije u danskom kaznenom prostoru, gdje je lopta nakon ubačaja Rauma očešala dlan nesretnog Joachima Andersena, nesuđenog strijelca za vodstvo Danske.

Michael Oliver je nakon kraćeg pregledavanja snimke pokazao rukom prema mjestu izvođenja kaznenog udarca. Kai Havertz je preuzeo odgovornost. Gađao je donji lijevi kut danskog gola, Schmeichel se bacio u tu stranu, ali je Havertzov udarac bio dovoljno snažan i precizan pa ga danski vratar nije uspio obraniti.

Isti je igrač mogao udvostručiti prednost Nijemaca u 59. minuti. Odlično se snašao u prijemu lopte i sam se sjurio prema Schmeichelu koji mu je izašao u susret. Havertz je uspio prebaciti danskog vratara, ali je promašio gol.

Moglo se to Nijemcima obiti o glavu u 66. minuti, kad se u odličnoj prilici u kaznenom prostoru našao Rasmus Hojlund, ali je danski nogometaš umjesto mreže pogodio dobro postavljenog Manuela Neuera.

Previše su toga Danci promašili, a kazna je stigla u 68. minuti. Gol je pao u tri poteza, a njemačka akcija je krenula od Manuela Neuera koji je dodao Schlotterbecku na 25 metara. Njemački stoper je napravio dva koraka, a onda iskoristio visoko postavljenu dansku obranu i dugom loptom izbacio Jamala Musialu. Nogometaš Bayerna sjurio se po lijevoj strani prema Schmeichelu, danski kapetan mu je skratio kut, ali je 21-godišnji ofenzivni veznjak hladnokrvno i precizno pogodio malu mrežu uz lijevu vratnicu danskog gola, tamo gdje ju i iz kaznenog udarca poslao Havertz za vodstvo domaće reprezentacije.

Bio je to treći pogodak najboljeg njemačkog strijelca na ovom Euru.

Nakon toga Danci nisu imali drugog izbora nego se potpuno otvoriti i pokušati na taj način doći do preokreta. To je ostavilo puno prostora za njemačke protunapade, ali su domaći nogometaši ostali bez realizacije, jer su triput u izglednim situacijama ostali u zaleđu.

U samoj završnici Kai Havertz je još jednom bio sam ispred Schmeichela, ali je danski vratar još jednom obranom spriječio njemačkog reprezentativca da se po drugi put na dvoboju upiše u strijelce.