Jokić s Nuggetsima stigao do povijesne titule NBA prvaka!

Košarka 13. lip 20238:07 0 komentara
AP Photo/David Zalubowski via Guliver

Denver Nuggets predvođeni Nikolom Jokićem po prvi su put u povijesti postali NBA prvaci.

Momčad iz Colorada je u petom susretu velikog finala svladala Miami 94:89 i ukupnim rezultatom 4:1 u seriji ostvarila najveći uspjeh franšize. Malo je reći da je MVP serije srpski centar koji je i u petom susretu bio najučinkovitiji s 28 poena uz 16 skokova i četiri asistencije.

Miami je bolje započeo utakmicu. Gosti su poveli 5:0, ali se Denver brzo konsolidirao i došao do 16:8. No, od tog trenutka kreće serija Heata.

Na krilima u tim trenucima sjajnog Adebaya Miami radi seriju 14:2, a nakon prve četvrtine na odmor odlazi s prednošću 24:22. Nikola Jokić brzo je zaradio dva prekršaja u prvom dijelu pa je nakon devet minuta preselio na klupu.

Miami je bolje otvorio drugi dio i vrlo brzo otišao na plus deset. Denver se mučio, pogotovo kod šuta za tri poena. No, sredinom druge četvrtine sa šest vezanih koševa Nuggetsi se približavaju na minus četiri.

To nije pokolebalo momčad Floride. Sjajnom zonom tjerali su Nuggetse na pogreške. Adebayo je držao visok ritam i na kraju poluvremena Miami je imao plus sedam -51:44. Centar Heata je u prvom poluvremenu ubacio 18 koševa i bio jedini dvoznamenkasti. Jokić je pak imao devet poena, osam skokova i četiri asistencije.

U trećoj četvrtini Jokić je krenuo sjajno. Srbin je s osam poena približio Nuggetse na samo minus tri. U ovom dijelu igre obje ekipe su dosta promašivale. Ipak, na kraju treće četvrtine Porter postiže pet koševa i prvi put nakon prve četvrtine dovodi Denver u vodstvo – 69:66.

Miami je preko Adebaya i Laurija uspio poništiti blagu prednost Nuggetsa i u posljednjih 12 minuta ušao s plus jedan – 71:70.

Početak posljednje četvrtine pripada Denveru. Razigrao se udarni dvojac Jokić – Murray i Nuggetsi su poenima njih dvojice sedam minuta prije kraja došli do 81:76.

Sofascore

I taman kada se činilo da su Nuggetsi na putu do pobjede, Jimmy Butler je podivljao. Sa 13 vezanih poena dvije minute prije kraja poveo je Miami na 89:88. Ipak, skok u napadu i pogodak Brucea Browna, a kasnije i presječena lopta Caldwella Popea doveli su Denver do 92:89. Bruce Brown pogodio je s točke penala za veliko slavlje u Ball Areni.

Uz Jokića, u Denveru se istaknuo Porter Junior sa 16 poena i 13 skokova, dok je Murray imao 14 poena te po osam skokova i asistencija.

Kod Miamija Butler je ubacio 21 koš, a Adebayo 20 poena uz 12 skokova.