Legenda o LaVaru: Dobrodošli u LaLa Ball

NBA 7. pro 20178:18 > 8:25
(Photo by Jayne Kamin-Oncea/BIG3/Getty Images)

Obzirom da je i do Zagreba došla informacija kako je, zasad nepotvrđeno, LaVar Ball ponudio svoja dva sina hrvatskom prvaku Cedeviti, upoznajmo se pobliže s obitelji Ball koja već dvije godine žari i pali američkom sportsko-medijskom scenom. Piše: Saša Živko

No, ovo nije priča o nekom novom Disneyjevom animiranom filmu gdje je junak poznat unaprijed, niti saga o siromašnom dječaku koji osvaja svijet neviđenim talentom. Ovo je priča o nečemu što nema apsolutno nikakve logike, niti podloge u zdravom razumu.

Ovo je priča o obitelji Ball.

Veliki hit ove godine u kinima bio je LaLa Land, mjuzikl koji govori o pijanistu i glumici u usponu koji se zaljube i pokušavaju izgraditi zajednički život i karijeru u Los Angelesu. Sam naziv LaLa je simbol za život izvan spektra realnosti. Teško možete pronaći bolji opis za LaVara Balla i njegov cirkus koji već dvije godine žari i pali američkom sportskom i medijskom scenom.

LaVar Ball rođen je u južnom Los Angelesu, jednom od najopakijih dijelova Grada Anđela. Kao srednjoškolac intenzivno se bavio sportom, prvenstveno košarkom i američkim nogometom. U košarci nije došao dalje od prosjeka dva poena po utakmici na sveučilištu, dok je imao vrlo kratak pokušaj karijere u nižim ligama američkog nogometa.

LaVar ima četiri brata, simbolizam u njihovim imenima ćete lako prepoznati, LaFrance, LaValle, LaRenzo i LaShon. “Its all about LA“, kažu ljudi iz njegove pratnje. LaVar je sanjao o uspjehu u Los Angelesu, gradu u kojem je proveo čitav život, a cijela baza tih snova njegova su tri sina. Lonzo, LaMelo i LiAngelo. Zašto LaVar svu trojicu po rođenju nije prozvao s prefiksom La misterij je koji ne bi mogli razriješiti niti Mulder i Scully.

LaVar je 2016. godine pokrenuo tvrtku Big Baller Brand koja se bavi prodajom sportske odjeće i obuće, a sve sa svrhom da kroz karijere svojih sinova dođe do značajnih financijskih ostvarenja.

(Photo by Kevin C. Cox/Getty Images)

Stariji Ball je proračunata ličnost. Nitko za njega nije čuo sve dok Lonzo, najstariji sin, nije bio dovoljno dobar da bi se o njemu pričalo. LaVar se davno zavjetovao kako će sva tri njegova sina igrati najprije za sveučilište UCLA, pa za LA Lakerse. San o UCLA se počeo ostvarivati kada je Lonzo uključen u program, a tamo je proveo godinu dana prije odlaska u NBA, ovog ljeta pristupio je LiAngelo, dok će 16-godišnji LaMelo još malo pričekati.

Prije nego je Lonzo uopće izišao na draft, LaVar je putem svog branda kreirao Lonzovu tenisicu koja je trebala pratiti trendove najboljih košarkaša svijeta. Naravno, LaVaru nije bilo bitno što je njegov sin nitko i ništa u košarkaškom svijetu, tek klinac koji još nije niti zaigrao protiv odraslih dečki. Cijena za te tenisice bila je 500 dolara u “normalnom” izdanju, odnosno 1000 dolara u specijalnom izdanju s potpisom mladog Lonza. Jasno, to je izazvalo sprdanje onog dijela javnosti koja, nazovimo to tako, ima mozak, dok je onaj drugi dio počeo prozivati LaVara marketinškim genijalcem. Jer, eto, ako izmislite tenisicu i odlučite je procijeniti na tisuću dolara, vi ste genijalac. Zašto se netko drugi toga nije sjetio?

Obzirom da nema nikakvog formalnog obrazovanja, niti elementarne kulturne navike, LaVar pozornost stječe nevjerojatnim izjavama poput “u mladosti bih pregazio Michalea Jordana jedan na jedan“, ili “Lonzo je već sada bolji od Stepha Curryja“. No, čini se da Ballu senioru ne smeta što Lonzo ima težak košarkaški hendikep, naime sposoban je šutirati samo na svoju lijevu stranu, a taj minus već su naveliko počeli iskorištavati čak i prosječni NBA playmakeri. Lonzo, iako je solidno visok za razigravača (198cm), nije dovoljno brz, niti spretan da iz desne okrene na lijevu stranu iz koje podiže loptu, prije nego ga braniči blokiraju.

No, LaVaru to ne smeta. Stariji Ball ne govori gluposti samo o talentu svog sina. Iz nekog razloga, vodeće sportske tv kuće u Americi obožavaju ga zvati u goste. Tako je u eter, bez imalo srama izjavio “UCLA nije osvojila NCAA titulu jer imaju tri bijelca u momčadi“, da bi nešto kasnije novinarki jedne TV kuće rekao “ženo, drži se svoje linije!“, jer eto, žena se “usudila” izraziti svoje mišljenje. Mediji su blago reagirali na tu sramotnu izjavu, no LaVar umjesto isprike ponudio je nove majice u svojoj trgovini upravo s tom izjavom. U normalnim okolnostima, LaVar više ne bi niti primirisao u ozbiljniji talk-show, no što je kontroverzniji to ga više guraju u medijsko središte.

Ipak, ne kaže se bez razloga tko visoko leti, nisko pada. Iako ga se mediji, čini se, neće tako lako odreći, LaVarovo carstvo počelo se urušavati na različite načine. Najmlađi Ball, LaMelo igrao je za lokalnu srednju školu Chino Hills gdje je njegov otac bio redoviti posjetitelj utakmica. No, stariji Ball ne poznaje termin “gledatelja”. LaVar je pokušavao s tribina voditi momčad svog sina, konstantno je potkopavao ugled glavnog trenera, nevjerojatno jest kako je čak u dva navrata škola otkazala trenerima kako bi zadovoljili LaVara. Međutim, na kraju sve je kulminiralo na jedini mogući način. Kada je i upraviteljima škole pukao film i odlučili su se distancirati od LaVara, ovaj je svog 16-godišnjeg sina povukao iz škole odlučivši nastaviti njegovo obrazovanje kod kuće. Čovjek bi očekivao da će konačno u ovoj situaciji mediji shvatiti kako je LaVar pretjerao, no dogodilo se upravo suprotno, mnogi su mu aplaudirali na “hvalevrijednom” postupku, jer, evidentno, ako povučete svoje dijete iz škole i odlučite ga samostalno školovati, vi ste genijalac.

LaVar je nedavno, poslije poraza Lakersa, javno kritizirao trenera Lukea Waltona, klub je odgovorio tako što je postavio tzv. LaVar Ball pravilo prema kojem mediji više nemaju pravo intervjuirati bilo kojeg člana obitelji i prijatelja igrača nakon utakmice u krugu svlačionice.

https://twitter.com/nicojanssen/status/938108665462251520

Šlag na tortu došao je nedavno kada je srednji, po starosti, sin LiAngelo kao član sveučilišta UCLA, zajedno s dvojicom suigrača uhićen u Kini kako krade sunčane naočale. Tek reakcijom samog američkog predsjednika trojica su puštena kućama. UCLA ih je suspendirao, a LaVara je ta odluka toliko naljutila da je sina ekspresno ispisao sa sveučilišta. Odlučio ga je osobno pripremati za NBA draft idućeg ljeta. U međuvremenu, zbog te situacije, LaVar je uspio zaratiti i sa samim predsjednikom.

U međuvremenu, patrijarhu obitelji Ball očito je počeo smetati život u Americi i činjenica da se pravila moraju poštivati. Stoga je odlučio djecu preseliti u Europu. Poput prašine u ljetnim mjesecima društvenim mrežama proširilo se pismo menadžera obitelji Ball koje je poslano na adrese niza klubova Europe, a u kojem se objašnjavaju želje Big Baller obitelji, a u njima začudo ne traži megalomanske financijske uvjete. Prvi klub u kojem su priznali da su dobili ponudu jest litavski Lietkabelis, no za sada istu nisu prihvatili. Drugi klub, navodno jest Cedevita, ipak ta informacija još nije potvrđena.

LaVar Ball u Hrvatskoj? Zašto ne, događale su se i luđe stvari.