Kanadi povijesna bronca, Amerikancima se ovo prvi put dogodilo

Košarka 10. ruj 202312:40 0 komentara
AP Photo/Michael Conroy via Guliver Images

Košarkaši Kanade osvojili su prvu medalju u povijesti svojih nastupa na svjetskim prvenstvima. U borbi za broncu u Manili svladali su Sjedinjene Američke Države poslije produžetka...

Prije samo četiri godine Kanađani su na Mundobasketu u Kini zauzeli 21. mjesto, a ove godine na svjetskoj su smotri uzeli broncu. Da su na raspolaganju imali Murraya Wigginsa, lako je moguće da bi imali i zlato.

No, ni ovoj bronci ne smiju gledati u zube jer do nje su došli pobjedom nad SAD-om u finalu, tako da se po prvi put u povijesti dogodilo da Amerikanci na dva uzastopna izdanja Svjetskog prvenstva nisu uzeli medalju! Prije četiri godine u Kini ispali su u četvrtfinalu.

Kanada je, dakle, slavila 127:118 nakon produžetka. Bila je to sjajna napadačka utakmica s obje strane koju je Kanada mogla privesti kraju i u 40. minuti.

Četiri sekunde prije kraja vodila je 111:107, a Amerikanac Mikal Bridges imao je dva bacanja. Prvo je pogodio, a drugo promašio namjerno. Lopta se odbila gdje nije bilo nikog, prvi joj je pritrčao baš Bridges, pohitao je u kut i spektakularnom tricom preko ruke donio produžetak Amerikancima. Video trice pogledajte ovdje.

Ipak, u produžetku je Kanada bila bolja 16:7 i zasluženo došla do prve medalje na svjetskim prvenstvima. Briljirao je Dillon Brooks s 39 koševa, Shai Gilgeous-Alexander ubacio je 31 uz 12 asistencija, a RJ Barrett 23 koša kod Kanade, dok su Amerikance predvodili Anthony Edwards s 24 koša i Austin Reaves s 23.