Verstappenu pole position u kišnoj Belgiji, ali neće startati prvi. Evo zašto

Automoto 27. srp 202417:14 0 komentara
AP Photo/Geert Vanden Wijngaert via Guliver Images

Vozač Red Bulla Max Verstappen osvojio je prvu startnu poziciju na Velikoj nagradi Belgije, ali će s prvog mjesta krenuti Ferrarijev Charles Leclerc.

Nizozemac je na kultnoj stazi Spa-Francorchamps upisao deveti “pole” ove sezone i 41. u karijeri, ali će zbog promjene pogonske jedinice (uzimanja petog motora s unutarnjim izgaranjem) biti vraćen na 11. mjesto u nedjeljnoj utrci. Tu je kaznu znao već i prije kvalifikacija u subotu.

Trostrukom svjetskom prvaku najbliži je bio Leclerc, sa šest desetinki zaostatka, pa će on naslijediti “pole position”. Drugi će startati Sergio Perez (Red Bull), a treći Lewis Hamilton (Mercedes), donosi MaxF1.net.

Kiša je obilježila treći slobodni trening na kojem su vozači jedva i vozili, a mokri uvjeti dočekali su vozače i na početku kvalifikacija.

Iako se staza postupno sušila, ni u jednom trenutku uvjeti nisu bili ni blizu prelaska na gume za suho, a Verstappen je bio najbrži u drugom i trećem dijelu kvalifikacija i osigurao 11. startno mjesto zbog promjene motora.

Leclerc je bio drugi najbrži i osigurao pole position, a nakon kvalifikacija je rekao da su njemu i Ferrariju mokri uvjeti pomogli da se plasira ovako visoko.

Perez je za tri tisućinke izbjegao ispadanje u Q2, ali u Q3 je odradio odličan posao i bio treći najbrži čime je osigurao drugo startno mjesto, samo 0.011 iza Leclerca.

Hamilton je imao dobre kvalifikacije na četvrtom mjestu, a vozači McLarena donekle su razočarali na petom i šestom mjestu što znači da će utrku startati četvrti i peti.

Russell je bio skoro četiri desetinke iza momčadskoga kolege Hamiltona na sedmom mjestu, a Sainz nije bio ni blizu Leclerca na osmom mjestu.

Alonso i Ocon, bivši momčadski kolege iz Alpinea, zauzeli su posljednje dvije pozicije u trećem dijelu kvalifikacija.

Albon se propustio kvalificirati u Q3 za samo 0.003 s, koliko je u Q2 bio sporiji od Pereza u Red Bullu, te je završio na 11. mjestu ispred Gaslyja u Alpineu.

Ricciardo se nije uspio plasirati u posljednji dio kvalifikacija, ali je barem pobijedio momčadskoga kolegu Tsunodu i završio na 13. mjestu ispred Bottasa u Sauberu i Strolla u Aston Martinu.

Hulkenberg i Magnussen eliminirani su u prvom dijelu kvalifikacija koje su završili na 16. i 17. mjestu ispred Tsunode u RB-u, Sargeanta u Williamsu i Zhoua u Sauberu.

Utrku možete pratiti u nedjelju od 15 sati uživo na SK 1.