Norris jak kao Chuck! Britanac prvi put pobijedio u F1, Max ostao kratak

Automoto 5. svi 202423:44 0 komentara
DPPI Panoramic via Guliver Images

Britanac Lando Norris pobjednik je Velike nagrade Miamija u Formuli 1, prvi put u svojoj 110. utrci karijere. Drugo mjesto zauzeo je Max Verstappen, a treće Charles Leclerc.

Lando Norris senzacionalnom je vožnjom i uz dozu sreće zbog sigurnosnoga automobila došao do prve pobjede u Formuli 1 u 111. nastupu i pobijedio Maxa Verstappena s više od sedam sekundi prednosti dok je Charles Leclerc završio treći za Ferrari, donosi MaxF1.net.

Norris je startao peti na medium gumama i ostao najduže na stazi i vozio seriju impresivnih krugova s kojima je bio brži od Verstappena na novom hardu, a kad je na stazu izašao sigurnosni automobil zbog incidenta Magnussena i Sargeanta Norris je dobio priliku koju nije propustio.

Kad je utrka nastavljena na kraju 32. kruga Norris je bez problema odjurio od Verstappena na više od sekunde i do kraja utrke samo povećavao svoju prednost na putu prema prvoj pobjedi.

Verstappen je zadržao vodstvo na startu utrke, Leclerc je loše startao, a Perez odlično, što je iskoristio kako bi kasnim kočenjem s unutarnje strane prvoga zavoja pokušao nadoknaditi pozicije.

Ali Perez je promašio točku kočenja i skoro udario Verstappena nakon čega je morao prerezati zavoj i time blokirao unutarnju stranu.

Piastri je odlično startao i probio se na treće mjesto iza Verstappena i Leclerca, a nakon nekoliko krugova uspio je prestići vozača Ferrarija i zauzeti drugo mjesto.

Verstappen nije uspio pobjeći na uobičajenu prednost nego je Piastri dobro držao korak i držao se na manje od tri sekunde zaostatka nakon dvadesetak krugova.

Perez je zadržavao Norrisa i prvi ušao u boks od vodećih, zamijenivši medium hardom, a Leclerc je isto učinio dva kruga kasnije.

Verstappen je pokupio čunj u vrhu zavoja 15 u 20. krugu i doveo ga na pravac nakon zavoja 16 što je izazvalo uvjete virtualnoga sigurnosnog automobila u 23. krugu, ali Nizozemac ih nije uspio iskoristiti i obaviti promjenu guma nego je to učinio za vrijeme zelene zastave.

Piastri i Sainz ušli su u boks četiri kruga kasnije što je Norrisa ostavilo na vodećoj poziciji, a iako je bio na značajno potrošenim gumama to ga nije spriječilo da bude najbrži čovjek na stazi.

Tada je uslijedio ključan trenutak utrke sa sudarom Magnussena i Sargeanta u drugom zavoju što je izazvalo sigurnosni automobil, a Norris je obavio promjenu s mediuma na hard i počeo graditi prednost kad je utrka ponovno startana na kraju 32. kruga.

Norris je na kraju slavio sa 7.6 sekundi prednosti ispred Verstappena i titulu vozača s najviše postolja bez pobjede vratio Nicku Heidfeldu (13 postolja), a Leclerc je završio treći s 9.9 s zaostatka za Norrisom.

Sainz je imao žestok okršaj s Piastrijem u kojem je Piastri oštetio prednje krilo, morao u boks i pao na začelje, a Sainz je uspio završiti četvrti.

Perez nije mogao bolje od petoga mjesta u drugom Red Bullu, a Hamilton je bio šesti nakon starta na hard gumama i kasnoga pritiska na Pereza koji nije urodio plodom.

Tsunoda je osvojio vrijednih šest bodova za RB na sedmom mjestu, što ga je dovelo na deseto mjesto u poretku vozača, a osmi je bio Russell u Mercedesu.

Alonso je uspio prestići Ocona u završnici utrke za deveto mjesto, ali Ocon može biti zadovoljan jer je osvojio posljednji bod na današnjoj utrci, prvi za Alpine ove sezone.

Iduća utrka vozi se za dva tjedna u Imoli.