U ponedjeljak počinje nova teniska sezona koja će ponuditi novi sustav rangiranja na ATP Touru. Postavljeni su novi standardi koji bi trebali tenis postaviti na jednu novu, profesionalniju razinu. Uz poveće komplikacije, pokušat ćemo Vam novi sustav što jednostavnije pojasniti.
Novi set pravila prihvaćen je ove godine, a stupa na snagu od prvog dana nove sezone. Cilj novog ranking sustava jest smanjiti broj igrača na svjetskoj listi istovremeno osiguravši veću razinu profesionalnosti samog ATP Toura.
Najveća promjena uspostavljena je kad je riječ o sustavu bodovanja. ATP je formirao tzv. shadow ranking koji će akumulirati bodove prikupljene u sezoni 2018. godine i oni će se postepeno prestrojavati u nove bodove koji će onda u potpunosti preuzeti sustav rangiranja. Važno je napomenuti, računaju se bodovi osvojeni SAMO u 2018. godini, dakle oni igrači koji su držali određeni kontingent bodova iz prijašnje sezone neće imati taj zbroj na raspolaganju. Samim time, kada se oduzeo taj zbroj, ATP je objavio kako u ovom trenutku postoji 405 igrača s ATP rankingom u odnosu na 1020 koliko je završilo proteklu sezonu. No, u konačnici, ATP očekuje kako će u sezoni postojati oko 750 igrača s rankingom što je i bio krajnji cilj ove velike promjene. Sezona 2019. biti će tranzicijska godina što se novog sustava bodovanja tiče, od 2020. godine gledati će se isključivo novopostavljeni ranking.
Glavni dio ATP Toura nije se promijenio, i dalje su tu ATP Masters 1000 turniri kao najviša razina turnira nakon Grand Slama, iza su postavljeni ATP 500 turniri te u konačnici niža razina, ATP 250.
Challenger Tour je doživio najveće promjene, to će biti ‘ulazna stepenica’ na glavni Tour, a igrači će na turnire ulaziti putem akumuliranih ATP bodova i samo manjeg dijela s ITF Transition Toura. Naime, ITF Futures turniri više ne postoje, a formiran je spomenuti ITF Transition Tour gdje će se samo određeni broj turnira bodovati i to s daleko manje bodova nego što je do sada bio slučaj. Važna promjena što se tiče Challenger turnira odnosi se na broj igrača na pojedinom turniru, kontingent sudionika povećava se s 32 na 48 igrača s time da će 37 mjesta biti osigurano za igrače koji zadovoljavaju uvjete prema ATP rankingu, dok će četiri mjesta biti rezervirana za najbolje igrača s ITF Transition Toura. Također, obzirom da će u kvalifikacijama nastupati samo četvorica igrača, tri moraju biti s ITF-a (dva prolaze u glavni turnir). Svaki domaćin turnira imati će pravo iskoristiti čak pet pozivnica (dvije više nego ranije) što daje konačnu brojku od 48 igrača u glavnom ždrijebu.
Isto tako, svaki Challenger turnir od nove sezone obvezan je svim sudionicima osigurati Hospitality (hotelski smještaj) što do sada nije bio slučaj. Ova će novost itekako pomoći igračima koji moraju paziti na svaki potrošeni dolar, a često igrajući na turnirima koji ne nude smještaj troše velik novac kako bi imali gdje prespavati. Istovremeno će se povećati i nagradni fond svih turnira, a svaki igrač u ždrijebu zaraditi će novac. Challenger Tour postoji od 1978. godine i tijekom četiri desetljeća napravljene su tek kozmetičke promjene stoga će novi sustav drastično modernizirati drugi stupanj muškog tenisa.
No, tu nije došao kraj promjenama, poput glavnog Toura, sada će i Challenger Tour dobiti kategorizaciju. Formirani su turniri kategorija 125, 110, 95, 80 i 70.
ITF Transition Tour, kao najniža razina tenisa, bodovati će samo finaliste i polufinaliste turnira i to tako što će pobjednik turnira zaraditi pet bodova, finalist tri, a poraženi polufinalisti po jedan bod. Bodovi će se zbrajati na formiranom ITF World Rankingu. Nakon što određeni broj igrača zaradi dovoljan broj bodova dobit će priliku zaigrati u kvalifikacijama Challenger turnira, odnosno glavnom turniru druge razine svjetskog tenisa.
Mnogi igrači, kao i pratitelji tenisa požalili su se na kompliciranost sustava, no iz ATP Toura uvjereni su kako će novi sustav u hodu biti objašnjen daleko kvalitetnije stoga s velikim zanimanjem očekujemo novu sezonu.
Kada je riječ o turnirima koje možete pratiti na Sportklubu, sezona će ponovno biti prepuna sjajnih događaja, a u prvom tjednu sezone, od četvrtka možete pratiti završnicu (od četvrtfinala) turnira iz indijskog Punea, istovremeno od ponedjeljka prenosimo događaje s WTA turnira iz Brisbanea.