Tri su skakača u povijesti uspjela osvojiti "Novogodišnju turneju" sa pobjedama na sve četiri skakaonice.
Kraj godine je pred nama, snijega nema oko nas, ali ga srećom ima u Austriji i Njemačkoj, s obzirom na to da nema boljeg znaka za novogodišnje praznike od turneje Četiri skakaonice. Sjajna vijest je da će nakon dvogodišnje pauze zbog pandemije koronavirusa tribine na njenim stanicama biti ispunjene do posljednjeg mjesta.
Borba za „Zlatnog orla“ (Novogodišnja turneja četiri skakaonice) je trofej koji u svijetu ovog sporta vrijedi kao olimpijsko zlato ili Kristalni globus. Tradicionalno, otvaranje turneje Četiri skakaonice zakazano je za 29. prosinca u Oberstdorfu. Još nekoliko dana ostajemo u Njemačkoj, točnije do 1. siječnja, kada je na programu druga stanica turneje u Garmisch-Partenkirchenu. Nakon toga se turneja seli i u Austriju, na drugu polovicu natjecanja – prvo u Innsbrucku 4. siječnja, a zatim dva dana kasnije u Bischofshofenu.
Pobjedu na Novogodišnjoj turneji odnosi skakač koji osvoji najviše bodova na sve četiri stanice, ali ne kao u Svjetskom kupu, već se zbrajaju rezultati na osnovu dužine skokova, kao i ocjena sudaca. Ono po čemu se natjecanja u okviru turneje razlikuje u odnosu na ostala u elitnom natjecanju je to što se 50 skakača koji prođu kvalifikacije dijeli u dvije grupe i oni se bore u duelima. Pobjednici tih okršaja prolaze u drugu seriju, a zajedno sa njima petorica ’laki losera’ – najboljih među onima koji su poraženi.
Oni koji žele „Zlatnog orla“ u svom posjedu praktično nemaju pravo na pogrešku ne samo u osam skokova u glavnom natjecanja, već i ona četiri u kvalifikacijama. Naravno, tijekom povijesti je bilo malo slučajeva kada su skakači bez greške stizali do trona, zapravo bilo ih je samo tri. Prvi koji je slavio da slavi na svakoj stanici turneje bio je Sven Hannawald, koji je to učinio u sezoni 2001/02. Mnogi su mislili da je nemoguće to ponoviti, ali to su demantirali prvo Poljak Kamil Stoch 16 godina kasnije, a potom i Kobayashi već u sljedećem izdanju.
S druge strane, jedini koji je pobijedio na turneji bez ijedne pobjede tijekom bio je Jane Ahonen prije 24 godine. Finac je ujedno i rekorder po broju pobjeda na Četiri skakaonice, osvojio ih je pet, od kojih je jednu podijelio – 2006. godine s Jakubom Jandom. To je prvi i jedini put u povijesti tog natjecanja da se djelilo prvo mjesto. Po broju pobjeda Ahonena prati Jens Weissflog iz Njemačke s četiri, dok po tri imaju njegov sunarodnjak Helmut Recknagel, Norvežanin Björn Wirkola, kao i već pomenuti Stoch. Titulu od prošle sezone brani Japanac Kobayashi, ali je on ove sezone u baš lošoj formi, čemu u prilog ide činjenica da se u dosadašnjem dijelu Svjetskog kupa nijednom nije našao na postolju.
Kada se gledaju rezultati ove sezone tri imena se izdvajaju kao favoriti, mada taj epitet često i ne znači puno, nakon što smo u povijesti bili svjedoci da je bilo skakača koji bi bljesnuli upravo na turneji, a onda se izgubili u prosječnosti. Ipak, ove zime u centru pažnje je duel između Poljaka Davida Kubackog, koji je slavio na turneji pre tri godine, i Anžea Lanišeka iz Slovenije. Uz njih trojicu u sjajnoj formi je i austrijski skakač Stefan Kraft, koji je 2015. osvojio Četiri skakaonice.
Kao što smo već spomenuli svi skakači imaju svoju šansu, nikada se ne zna tko će u danima mamurluka najbolje funkcionirati.
Raspored turneje Četiri skakaonice:
Oberstdorf
29. prosinca 16.30 sati
Garmich -Partenkirchen
1. siječnja 14.00 sati
Innsbruck
3. siječnja 13.30 sati
Bischofshofen
6.siječnja 16.30 sati