Drama i borba Marija Vuškovića se nastavlja.
Hrvatski nogometaš, igrač HSV-a, suspendiran je na četiri godine, do jeseni 2026., nakon što je Sud za sportsku arbitražu odbio njegovu žalbu, a prihvatio žalbu Svjetske antidopinške agencije (WADA) i odredio dužu suspenziju od prvobitne.
Kako stvari stoje, ovaj slučaj još nije okončan.
Tijekom istrage u ovom slučaju pojavili su se čvrsti dokazi da uzorci Vuškovićeve krvi nisu bili adekvatno pohranjeni, da su se prevozili osobnim automobilom i da su vrlo lako mogli biti kontaminirani, čak i lažno pozitivni. Također, EPO sredstvo koristi se izravnom injekcijom u venu, a pregledom nisu otkriveni tragovi igle na Vuškovićevoj koži.
Nakon svega, odvjetnički tim uložio je žalbu Vrhovnom sudu Švicarske, a postoji i mogućnost nove žalbe pred Saveznim sudom Njemačkog nogometnog saveza. Njemački mediji javljaju da je sudac Saveznog suda DFB-a prije odlaska u mirovinu dao jasne upute svom nasljedniku da mora pratiti slučaj i biti spreman ako se pojave nove činjenice o kojima se nije raspravljalo pred Sportskim sudom DFB-a i CAS-om.
Vuškovićevi odvjetnici nadaju se da bi prekretnica mogla biti opovrgavanje metode (Sar-Page) kojom se utvrđuje prisutnost supstance EPO u orgazmu. Odavno je jasno da ova metoda nije posve pouzdana, ali je jedina koju priznaje WADA. Šef endokrinologije na Sveučilišnoj klinici u Dresdenu Lorenz Hofbauer tvrdi da je riječ o metodama iz prošlog stoljeća.
Provodi se laboratorijskom provjerom uzorka urina na antitijela i traženjem malih crnih točkica, sjena ili točkica koje mogu ukazivati na prisutnost ove tvari u uzorku. WADA ima samo osam licenciranih stručnjaka ovlaštenih za tumačenje ove metode.
Vuškovićev slučaj podsjeća na onaj iz 2016. godine kada je češkom triatloncu Vojtechu Sommeru ovlašteni stručnjak WADA-e zbog sitnih sjena otkrio EPO u krvi. Čeh nije htio prihvatiti presudu. Kontaktirao je brojne biokemičare i molekularne biologe čija su stručna mišljenja bila dovoljna da Međunarodni olimpijski odbor poništi njegovu presudu.
Tada je zaključeno da su stručnjaci WADA-e imali nejasna tumačenja rezultata. WADA-in odvjetnik predložio je da se Sommerova kazna ne poništi kako bi se sačuvao ugled cijelog antidopinškog sustava. Dvije godine kasnije WADA je podnijela zahtjev CAS-u da se češki triatlonac oslobodi sumnji, ali pod uvjetom da o cijelom slučaju ne govori u javnosti.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare