Na današnji dan: Hrvatska je svladala Englesku i izborila finale Svjetskog prvenstva u Rusiji

Nogomet 11. srp 202411:44 0 komentara
AP Photo/Frank Augstein via Guliver

Utakmica između Hrvatske i Engleske na Svjetskom prvenstvu 2018. godine u Rusiji bila je jedno od najuzbudljivijih polufinala u povijesti.

Odigrana 11. srpnja na stadionu Lužnjiki u Moskvi, završila je pobjedom Hrvatske 2:1 nakon produžetaka, čime je Hrvatska izborila svoje prvo, povijesno finale Svjetskog prvenstva.

Engleska je brzo povela golom Kierana Trippiera iz slobodnog udarca u 5. minuti. Njegov savršeno izveden udarac završio je u gornjem kutu hrvatskog gola, što je dalo rani zamah engleskoj reprezentaciji.

Hrvatska je izjednačila u 68. minuti kada je Ivan Perišić sjajno reagirao na ubačaj Šime Vrsaljka i udarcem nogom poslao loptu iza leđa engleskog vratara Jordana Pickforda. Nakon izjednačenja, Hrvatska je preuzela inicijativu i stvorila nekoliko prilika, ali rezultat je ostao 1:1 do kraja regularnog dijela.

AP Photo/Alastair Grant via Guliver

U produžecima, momčad Zlatka Dalića je nastavila s napadima i dominacijom. U 109. minuti Mario Mandžukić je iskoristio smušenost engleske obrane i postigao gol za vodstvo 2:1. Njegov pogodak izazvao je erupciju oduševljenja među hrvatskim navijačima i igračima.

Vatreni su uspjeli zadržati prednost do kraja produžetaka i osigurati povijesni plasman u finale Svjetskog prvenstva. Ova pobjeda bila je veliki uspjeh za hrvatski nogomet i izazvala je slavlje diljem zemlje.