Predstavljen je novi Maksimir kao i Kranjčevićeva, evo koliko će koštati i kada će biti gotovi

Nogomet 21. velj 202511:36 > 11:48 0 komentara
xPaulxChestertonx via Guliver

Nakon desetljeća čekanja, projekt izgradnje novog stadiona u Maksimiru konačno dobiva konkretne obrise.

U maksimirskom Plavom salonu predstavnici Vlade Republike Hrvatske, Grada Zagreba i GNK Dinama službeno su predstavili plan prema kojem će se novi stadion graditi po modelu sufinanciranja između države i Grada Zagreba. Ova odluka označava prekretnicu u dugogodišnjim raspravama o budućnosti Maksimira, s obzirom na to da se prvotno očekivalo da će Dinamo sam financirati stadion.

Ključni preduvjet za realizaciju projekta bio je dogovor sa Zagrebačkom nadbiskupijom oko imovinsko-pravnih odnosa, što je sada riješeno. Paralelno s tim, pokrenuta je javna nabava za rekonstrukciju stadiona u Kranjčevićevoj, koji će služiti kao privremeni dom Dinamu tijekom izgradnje novog Maksimira. Plan je da obnova Kranjčevićeve završi do rujna 2026., nakon čega bi Dinamo preselio svoje utakmice tamo, a postojeći stadion u Maksimiru bio bi srušen.

Sporazum o uklanjanju starog i izgradnji novog Gradskog stadiona Maksimir službeno su predstavili premijer Andrej Plenković i gradonačelnik Tomislav Tomašević, čime je projekt dobio političku i institucionalnu podršku. Prema riječima potpredsjednika Vlade Branka Bačića, formirat će se posebna pravna osoba koja će upravljati projektom, a za stadion će se raspisati javni urbanističko-arhitektonski natječaj. Cilj je da novi Maksimir bude završen do 2029. godine, čime bi se konačno ostvario dugogodišnji san zagrebačkog i hrvatskog nogometa.

Tomislav Tomašević, zagrebački gradonačelnik, naveo je da je ovo povijesni korak u gradnji stadiona te da će stadion imati 35 tisuća mjesta i zadovoljavati najviše standarde UEFA-e.

Gradonačelnik Tomislav Tomašević istaknuo je kako je Grad Zagreb naručio studiju koja je pokazala da privatna investicija u stadion ne bi bila u interesu grada, jer bi povrat ulaganja trajao između 40 i 50 godina, što je ocijenjeno neisplativim. Također, razmatrana je mogućnost javno-privatnog partnerstva, no nakon detaljne analize zaključeno je da je model sufinanciranja između države i Grada najbolja opcija.

Tomašević je naglasio da će GNK Dinamo biti odgovoran za upravljanje stadionom, a svi troškovi njegovog održavanja past će na klub. Prema procjenama, izgradnja će koštati oko 5000 eura po stolici, uz indeksiranu inflaciju za sljedeće dvije godine, što znači da bi ukupni trošak trebao iznositi oko 175 milijuna eura. Ove brojke pružaju konkretniji uvid u financijski okvir projekta, koji bi konačno trebao donijeti Zagrebu moderni stadion dostojan Dinama i hrvatskog nogometa.

Premijer Andrej Plenković istaknuo je da je trenutačna procjena troškova stadiona okvirna te da će se konačni iznos utvrditi tek nakon provedenih natječaja i početka radova.

“Ovo je predugo čekani projekt, iza kojeg stojimo i mi kao Vlada i grad Zagreb. Stadioni su simbol velikih gradova. Investirali smo dvije milijarde eura u obnovu Grada Zagreba od potresa. I stadion Maksimir je dio te obnove, i ako ga gledamo kroz obnovu, onda je ta investicija racionalna. Želimo da ovaj projekt bude moćna arhitektonska poruka stručnih ljudi o tome što je nogomet za Zagreb, Dinamo i Hrvatsku. Odlučili smo i Maksimir i Poljud proglasiti stadionima od nacionalnog značaja, a hrvatski narod očekuje da izgradimo Maksimir i obnovimo Poljud”, kazao je u svom obraćanju premijer Andrej Plenković.

“Prije dvije godine krenuli smo u realizaciju projekta obeštećenja Zagrebačke nadbiskupije za zemljište na kojem se sada nalazimo, zajedno sa zagrebačkim nadbiskupom. Taj proces je tada polako počeo sazrijevati, a točno godinu dana unatrag, Vlada je potpisala sporazum kojim smo konačno riješili više od 30 godina neriješene imovinsko-pravne odnose. Zagrebačka nadbiskupija time je dobila naknadu za oduzeto zemljište”, kazao je Bačić, koji je dodao kako će država i grad će imenovati povjerenstvo od osam članova – četvoro iz grada i četvero iz države – koji će do ishođenja lokacijske dozvole pratiti sve kako bi se sve moglo što prije izrealizirati.

“Zajednička procjena Grada i Vlade, uz analizu preko 50 stadiona izgrađenih u Europi proteklih godina, je da će ukupni trošak rekonstrukcije biti pet tisuća eura po stolcu, dakle ukupno 175 milijuna eura, koje Vlada i Grad plaćaju po pola. Ovo je povijesni korak”, kazao je Tomašević, dok je zagrebački dogradonačelnik Luka Korlaet dodao kako tek slijedi raspisivanje međunarodnog natječaja na koji bi se javili vrhunski svjetski arhitekti, te da će se izgraditi parking od 1500 mjesta.

“Urbanističko-arhitektonski natječaj će imati širi obuhvat od 32 hektara, koji se proteže duž cijelog kompleksa, ali i uži od 15 hektara. Širi obuhvat će sadržavati atletiku na sjeverozapadnom dijelu, bazen, prostor rekreacije u jugozapadnom dijelu i garažu s 1500 mjesta. Uži dio obuhvaća stadion, pomoćne terene i podzemnu garažu s 800 mjesta”, izjavio je Korlaet.

Predsjednik HNS-a Marijan Kustić se zahvalio Vladi, Gradu i klubu što su pronašli našli rješenje za stadion u Maksimiru. 

“Izgradili smo preko 40 terena u Hrvatskoj i stalno ukazivali koliko je bitna infrastruktura za hrvatski nogomet. Kroz sedam do deset dana ćemo dati datume za izgradnju stadiona”, kazao je Kustić, koji je najavio da će HNS uskoro krenuti i u izgradnju kampa u Velikoj Gorici.

Predsjednik Dinama Velimir Zajec prisjetio se velikih uspjeha Dinama i reprezentacije na sadašnjem stadionu Maksimir. 

“Nalazimo na mjestu gdje smo slavili mnoge uspjehe Dinama, gdje smo rušili Partizan, brojne velikane poput Tottenhama, Milana i Chelseaja, a reprezentacija Hrvatske je ovdje odigrala prvu utakmicu u povijesti. Ovaj novi stadion dugujemo svim generacijama naših igrača i ovaj novi projekt stadiona kao recept za još veće uspjehe Dinama i hrvatske reprezentacije”, kazao je Zajec.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!