Što je u Zagrebu ostalo od Cedevite?

ABA League 11. ožu 202210:36 > 10:40 0 komentara
Cedevita Junior

Da Gašper Okorn nije preporodio Cibonu, Cedevita bi bila aktualni osvajač Kupa Slovenije, ali i Hrvatske. A kakva je prava poveznica zagrebačke Cedevite Junior i ljubljanske Cedevite Olimpije? Piše: Martin Pavčnik

Cibona je 30. svibnja 2019. u maloj dvorani Doma športova svladala Cedevitu u finalu prvenstva Hrvatske. Nakon posljednje utakmice u sezoni, malo tko je pričao o ishodu utakmice. Dvoranom se već proširio jasan i senzacionalan nagovještaj da Cedevita seli u Ljubljanu. Zajedno s kapitalom, upravljačkom strukturom, igračkim i trenerskim kadrom te natjecateljskim licencama za ABA ligu i Eurokup, piše kolega Martin Pavčnik sa slovenskog Sporta Kluba.

Mjesec dana kasnije i službeno je formirana Cedevita Olimpija koja je spasila ljubljansku košarku životarenje. Što je u Zagrebu ostalo od kluba koji je osvojio pet naslova prvaka Hrvatske, sedam kupova i šest puta zaredom igrao polufinale ABA lige?

Nakon Cedevite je u Hrvatskoj ostala – Cedevita. Točnije, Cedevita Junior. Aktualni doprvak Hrvatskog kupa (Cibona s Gašperom Okornom bila je bolja u finalu), klub iz vrha lige, a prije svega košarkaška sredina sa zavidnim uvjetima za treniranje i širokom bazom mladih košarkaša.

Više od ‘spašavanja djece’

Stvaranje Cedevite Junior bila je logična mjera ljubljansko-zagrebačkog ujedinjenja. Njime su u Zagrebu spašene sve mlađe dobne kategorije i igračka piramida koja je stigla u više od 20 škola košarke. Ali to nije sve.

Klub je također brzo formirao pogon. Kako bi izbjegli penjanje iz najnižeg ranga, Cedevita Junior udružila se s drugoligašem Agrodalmom. Uslijedio je proboj među prvoligaša, gdje mladi igrači pod vodstvom trenera Damira Mulaomerovića također zadaju probleme Ciboni, Splitu i Zadru.

“Nije bilo lako na početku ovog novog puta. U gradu je zavladala sumnja, pa čak i panika među roditeljima djece. Hoće li klub ostati ili ne? Ali kad smo se konsolidirali, brzo smo počeli raditi na visokoj razini”, kaže Marino Baždarić, bivši košarkaš Olimpije i Cedevite, zatim sportski direktor zagrebačkog kluba, a sada šef omladinskog pogona.

“Najvažnije je da smo sve igrače zadržali u mlađim kategorijama. Nemamo rezultatski pritisak i možemo mirno raditi. Imamo najveću školu košarke u Hrvatskoj. To uključuje čak 20 škola košarke s više od 500 djece. Klub ima dvije selekcije u svakoj dobnoj kategoriji. Kvalitetu gradimo kroz kvantitetu”, dodaje Baždarić.

Jaka veza s Ljubljanom

Klub u Zagrebu nema službene pravne veze s klubom u Ljubljani. Međutim, zajednički nazivnik je isti generalni sponzor.

“Cedevita Junior je samostalan klub, ali istina je da zajedničkim snagama koordiniramo razvoj sporta”, kaže direktor Cedevite Olimpije Davor Užbinec, koji je prije radio u Zagrebu.

Baždarić je također potvrdio njegove riječi.

“Ovo su dva kluba koja djeluju u različitim zemljama. No, jasno je da prirodni put mladog juniorskog košarkaša Cedevite, koji skreće pažnju na sebe, preko Ljubljane vodi u Europu”, kaže bivši hrvatski reprezentativac.

Sportklub

Slično razmišlja i trener Mulaomerović.

“Moj posao je promovirati mlade igrače. Istovremeno, svi zajedno radimo na uspjehu. Mislim da smo pravo osvježenje za hrvatski košarkaški prostor. Igramo lijepu i dobru košarku. Izgurali smo neke mlade dečke na površinu. Također s mišlju da će se netko od njih probiti na dovoljno visoku razinu za prelazak u Cedevitu Olimpiju”, kaže hrvatski izbornik na klupi Cedevite Junior.

Razvoj na prvom mjestu

Klub u Zagrebu je stoga primarna baza za mlade hrvatske košarkaše, koji iskorištavaju iznimne uvjete u Domu košarke.

“Želimo proširiti bazu igrača, također u suradnji između klubova, kako u Ljubljani tako i u Zagrebu. Najveći izazov u Zagrebu svakako je činjenica da Cedevita Junior igra u Hrvatskoj, gdje ne možemo imati veći broj slovenskih igrača. No, u Cedeviti Junior imamo dvojicu na posudbi, Mateja Bošnjaka i Roka Radovića, i svakako nam je želja da igraju što više”, razmišlja Davor Užbinec o suradnji Ljubljane i Zagreba.

Iznenadio ga je i uspjeh Cedevite Junior.

“Prvobitni cilj je bio boriti se za ostanak u ligi. Međutim, ubrzo smo to ispravili jer smo se počeli boriti za vrh ljestvice. Proboj u finale kup natjecanja i borba za pobjedu do posljednje sekunde nas je također više nego impresionirala. Sretni smo i ponosni, jer se mladi košarkaši bore za najviša mjesta u hrvatskim natjecanjima. To je velika stvar, ali ne želimo sada govoriti u lovorikama. Ako se pruži prilika, vrijedi je iskoristiti, ali primarni cilj je i dalje razvoj igrača”, dodaje Užbinec.

Pogled iz Cibone

Na drugom kraju grada u međuvremenu uspješnu priču gradi slovenski stručnjak Gašper Okorn. A što trener Cibone kaže na novi odnos snaga u Zagrebu?

Guliver Images

“Zagrebačka Cedevita bila je dominantna u Hrvatskoj. Možda s jednim ili dva kiksa u desetljeću. Na putu do Ljubljane ovdje se stvorila velika rupa. Zadar je to u prvom redu iskoristio. Split i Cibona sada traže svoje mjesto. No, Cedevita je u gradu ostavila ne samo svoju košarkašku akademiju, već i momčad koja je potpuno profesionalna. Uvjeti na raspolaganju klubu su iznad standardna. Emil Tedeschi si je ovdje ostavio malo prostora“, kaže Okorn.

Vrlo je jasan i njegov stav oko Cedevite u Ljubljani.
“Ogromna stvar. Malo je poduzetnika koji toliko ulažu u sport. Tedeschi je podigao Olimpiju na višu razinu. Čak i ako jednog dana ode, Olimpija će biti klub bez dugova. Neće ih ostaviti iza sebe. Ljubljana to mora prihvatiti i iskoristiti”, dodao je bivši trener Olimpije, a sada rival i Cedevite Junior i Cedevite Olimpije.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!