U Mbappéu svijet je dobio vladara za novo desetljeće

Junak dana 18. pro 202222:45 > 22:52 0 komentara
Guliver Images

Messi i Ronaldo, hvala za skoro dva desetljeća, Kylian - dobrodošao

U slavlju nove medalje Vatrenih na SP-u nekako smo finale gledali jednim okom, drugim čekali vijesti iz zraka, kroz grad, sve do Jelačić placa. A, tamo u Dohi odigrala se vjerojatno jedna od najboljih finalnih utakmica svih svjetskih prvenstava.

“Mbappé je osvojio Svjetsko prvenstvo s 19 godina, a ja sam to ostvario sa 17. Rekao sam mu da me skoro stigao, a mislim da on može postati novi Pele. Mnogi možda misle da se šalim kada to kažem, ali sam ozbiljan.”

To je o nevjerojatnom francuskom reprezentativcu, nasljedniku Lea Messija i Cristiana Ronalda nedvojbeno, rekao po mnogima najveći nogometaš u povijesti – Pele. Geoff Hurst, je prvi igrač koji je 1966. godine u finalu postigao hat-trick, ali nikada nećemo saznati je li pobjedonosni pogodak prešao crtu.

No, ono što je Kylian Mbappé, sin doseljenika iz Kameruna i majke iz Alžira, još jednom je pokazao nadnaravni talent, u utakmici koja odlučuje o svjetskom prvaku, nešto je posebno. Dugo je Francuska zapravo patila u finalnom srazu, a onda se Kylian Mbappé ‘upalio’ motor. Prvi gol je postigao u 80. minuti iz kaznenog udarca, nakon što ga je skrivio argentinski stoper Nicolas Otamendi rušenjem Kola Muanija u kaznenom prostoru. Samo 90 sekundi poslije Mbappé je volejem pogodio mrežu s 14 metara na asistenciju Marcusa Thurama i izjednačio rezultat na 2-2, a treći gol je zabio u 116. minuti, nakon što je Gonzalo Montiel skrivio kazneni udarac, tako što je u kaznenom prostoru rukom blokirao udarac Mbappéa. Najbolji francuski strijelac je sam preuzeo odgovornost i u 118. minuti. Zabio je prvi gol u prvoj seriji jedanaesteraca, no nisu ga pratili njegovi suigrači. U Kataru je postigao osam pogodaka, uzeo zlatnu kopačku, Francuska je igrala dobar nogomet, na njihovu žalost u finalu su krenuli prekasno.

U tih četrdeset minuta Kylian je pokazao da je trenutno najbolji svjetski nogometaš, igrač koji dominira, koji kada poželi jednostavno može učiniti sve, ne postoji baš nitko tko ga može zaustaviti. Bez obzira na to što će suzama natopiti katarski pijesak, Mbappé je pokazao da postaje novi svjetski nogometni vladar. Messi i Ronaldo, hvala za skoro dva desetljeća, Kylian – dobrodošao.