Najvažnije promjene uoči F1 sezone 2021.

Automoto 23. ožu 202116:40 > 16:41
Mark Thompson, Getty Images Sport

Nova sezona Formule 1 koju ćete ekskluzivno pratiti na kanalima Sportkluba donosi i nekoliko važnih promjena u sportskom i tehničkom pravilniku, a prvi puta u povijesti na snazi je i financijski pravilnik koji regulira budžet svake pojedine momčadi.

MAXF1.net donosi pregled najvažnijih promjena za 2021.

Sportski pravilnik

Gume

Pirelli je za 2021. pripremio nove komponente svojih guma za suhe uvjete (C1, C2, C3, C4 i C5) koje imaju i novu, čvršću i težu konstrukciju kako bi se smanjilo pregrijavanje i kako bi lakše podnijele sve veća aerodinamička opterećenja na aktualnoj generaciji F1 bolida.

Prošle dvije sezone koristile su se gume iz 2019., ali razine aerodinamičkoga pritiska postale su tako velike da je FIA reagirala i uvela mjere koje su smanjile mogućnost generiranja downforcea za 2021., o čemu možete pročitati u dijelu teksta o promjenama u tehničkom pravilniku. Također, Pirelli je reagirao razvojem novih, izdržljivijih guma koje su vozači prvi puta mogli isprobati prošle godine.

Vozači će, kao i 2020., imati identičnu alokaciju guma za svaki F1 vikend – svaki vozač na raspolaganju će imati dva seta najtvrđe komponente, tri seta srednje tvrde komponente i osam setova najmekše dostupne komponente.

Pirelli je već objavio odabir komponenti guma za sve utrke 2021.

Skraćeni slobodni treninzi petkom i trajanje utrke

Umjesto 90 minuta, dva slobodna treninga petkom trajat će po 60 minuta dok će treći trening i dalje trajati 60 minuta. Skraćeno je i maksimalno trajanje utrke, uključujući prekide, s četiri na tri sata.

Ograničenje aerodinamičkih testiranja (ATR)

Prvi puta u povijesti Formula 1 uvodi sustav koji smanjuje mogućnosti razvoja bolida u ovisnosti o trenutnoj poziciji momčadi u prvenstvu, a skala će se resetirati dvaput godišnje. Sustav se zove ATR – Aerodynamic testing restrictions (ograničenje aerodinamičkih testiranja).

Na početku godine skala se formira na temelju prošlogodišnjega poretka konstruktora, a 30.6. ponovno će se formirati na temelju poretka konstruktora na taj datum.

Baza tjednoga korištenja zračnoga tunela za 2021. je 40 testova tjedno (100%), ali aktualni svjetski prvaci Mercedes smiju koristiti samo 36 testova dok posljednji Williams smije koristiti 45 testova.

Od 2022. razlika će biti puno dramatičnija pa će prvaci iz 2021. moći koristiti samo 70% baznoga broja (28 testova tjedno) dok će posljednja momčad prvenstva moći koristiti 46 testova tjedno.

Skala će se svake godine resetirati 30.6. na temelju trenutnoga poretka konstruktora u tom trenutku.

Sportklub
Tehnički pravilnik

Podnica

FIA je serijom geometrijskih ograničenja željela postići smanjenje downforcea za oko 10%, a jedno od ograničenja odnosi se na smanjene dimenzije podnice ispred stražnjih kotača i zabrana korištenja proreza na podnici.

To će momčadima značajno otežati izoliranje zračne struje ispod bolida od vanjskih turbulencija, posebno od rotirajućih stražnjih kotača, ali prvi pokazatelji govore da su momčadi već vratile oko pola ili više izgubljenoga downforcea.

Difuzor

Difuzor i dalje počinje 175 mm ispred linije koja povezuje središta stražnjih kotača, ali vertikalne pregrade u difuzoru, koje pomažu ekspanziji difuzora i smanjenju negativnoga učinka turbulencija uzrokovanih rotacijom stražnjih kotača, sada su 50 mm kraće.

Krilca oko usisnika za hlađenje stražnjih kočnica

Momčadi već godinama smiju koristiti prostor oko usisnika za hlađenje kočnica kako bi manipulirali zračnom strujom i stvarali dodatni downforce izravno na kotačima, ali od ove sezone donja polovica tih krilaca mora biti 40 mm uža.

Gornja polovica, iznad linije središta stražnjih kotača, i dalje smije biti široka 120 mm, ali donja polovica od ove sezone smije biti široka 80 mm.

Striktnija pravila oko kopiranja dizajna

Nakon što je Racing Point sa svojim RP20 prošle godine kopirao Mercedes F1 W11 iz 2019. nekoliko momčadi je protestiralo protiv njihova dizajna i tražilo FIA-u da pooštri pravila oko mogućnosti kopiranja suparničkih bolida.

Iako je i dalje dopušteno ‘biti pod utjecajem dizajna ili koncepta’ suparničkih momčadi, svaka informacija koju momčad iskoristi u dizajniranju svoga bolida mora biti ‘potencijalno dostupna svim natjecateljima’ i ‘prikupljena samo na utrkama ili testiranjima’. To znači da je dopušteno kopirati promatranjem i fotografiranjem, ali ne i razmjenom nacrta među momčadima.

Također, zabranjeno je obrnuto inženjerstvo suparničkih bolida kao i korištenje 3D kamera za njihovo skeniranje.

Mark Thompson/Getty Images

Minimalna težina bolida

Zbog težih Pirellijevih guma za 2021. minimalna težina bolida porasla je sa 746 na 752 kilograma s vozačem u bilo kojem trenutku GP vikenda.

Pogonska jedinica

Minimalna težina pogonske jedinice porasla je sa 145 na 150 kg kako bi momčadi manje trošile na egzotične i lakše materijale, a novost je i maksimalan broj ispušnih sustava po vozaču i od ove godine svaki vozač ih smije koristiti samo osam. Ako neki vozač bude prisiljen koristiti devet ili više ispušnih sustava dobit će kaznu kao i za prekomjerno korištenje bilo kojega od elemenata pogonske jedinice.

Vozači i dalje smiju koristiti tri motora, turbo punjača, MGU-H, MGU-K i dvije baterije i kontrolne elektronike po sezoni.

Financijski pravilnik

Prvi puta u povijesti Formule 1 na snazi je financijski pravilnik koji ograničava budžete momčadi na 145 milijuna američkih dolara za 2021., 140 milijuna dolara u 2022. i 135 milijuna dolara u 2023.

U ograničenje budžeta ne ulaze plaće vozača i tri najplaćenija zaposlenika, marketinške aktivnosti, troškovi porodiljnih dopusta i bolovanja kao i liječničkih troškova za sve članove momčadi.

U periodu od 2021. do kraja 2024. momčadi smiju potrošiti 45 milijuna dolara na kapitalna proširenja svojih pogona koja također ne ulaze u spomenute iznose ograničenja budžeta.