Ferrari u Monzi pokvario McLarenovu savršenu sezonu

Automoto 11. ruj 202319:08 0 komentara
Hasan Bratic/DeFodi Images via Guliver

Povijesna utrka u Monzi vozila se 11. rujna 1988. godine i bila je prva VN Italije nakon smrti Enza Ferrarija (14.8.1988.). Ferrarijevi vozači Michele Alboreto i Gerhard Berger su Enzu u čast bili prvi vozači koji su nastupili na slobodnom treningu u petak.

McLaren Honda dominirala je sa Sennom i Prostom koji su pobijedili na svim utrkama te sezone osim na VN Italije, a u kvalifikacijama su još jednom pokazali svoju nadmoć i osigurali prvi startni red, donosi MAXF1.net.

Senna je bio 0.303 sekunde brži od Prosta, ali Berger u Ferrariju uspio je zaostati manje od jedne sekunde za Sennom (+0.680). Drugi Ferrari Michele Alboreta kasnio je 1.014 sekunde, a peti i šesti bili su vozači Arrows Megatrona.

Prost je u 34. krugu odustao zbog kvara na motoru (jedini kvar na Hondinom motoru cijele sezone), a Senna se dva kruga prije kraja u vodstvu sudario s Jean-Louis Schlesserom u Williamsu koji je zaostajao za cijeli krug i kojem je to bila prva utrka u Formuli 1.

Tako je Ferrari došao do pobjede na domaćoj utrci gdje je Berger slavio s pola sekunde ispred Alboreta i veliko slavlje Tifosa moglo je početi.

Treći je završio Eddie Cheever u Arrows Megatronu s 35 sekundi zaostatka za pobjednikom, a četvrti je bio Derek Warwick u drugom Arrowsu.