U doba kad malo što sportskog sadržaja pronalazimo na našim TV ekranima, prisjetimo se kako je NBA košarka izgledala kroz posljednjih pet desetljeća u serijalu koji potpisuje novinar Sportkluba, Saša Živko.
Nakon priče o formiranju današnje NBA lige, slijedi jedno od najuzbudljivijih razdoblja, Magic protiv Larryja, Lakersi protiv Celticsa. Ništa više nije bilo isto.
Nažalost, u 1980-ima nisam bio u situaciji gledati i pratiti što se događa ‘preko bare’, mladost me u tome spriječila. Ako ste sportski fanatik ili barem NBA zaljubljenik sigurno ste barem jednom sami sebi pomislili ‘eh, da sam bar uživo gledao Magica i Birda‘.
Upravo je Earvin ‘Magic’ Johnson bio taj koji se prezentirao košarkaškom svijetu. Već 1980. godine odveo je Lakerse do prvog naslova prvaka, a tada je imao samo 20 godina. Srećom, danas svatko od nas ima mogućnost putem raznih društvenih mreža vratiti vrijeme i pogledati kako je košarka izgledala u tadašnje vrijeme. Magicov ‘hook-shot’ je bio stvar ljepote, potez ispred svog vremena, obično vezan za centre ili općenito nešto više igrače koji su živjeli pod koševima.
Johnson je svakako imao visinu, 206 cm, a tada je zaista predstavljao spektakl što je s takvom pojavom zapravo igrao na poziciji razigravača iliti playmakera. U to vrijeme klub je postepeno preuzimao Mr. Logo odnosno Jerry West. Bio je igrač Lakersa u 1970-ima, a kasnije trener, skaut i konačno od 1982. godine i generalni menadžer. Čak i u današnje vrijeme kada je star 81 godinu mnogi ga smatraju najboljim ‘upraviteljem’ jedne momčadi ikad. Od njegovog talenta danas žive Los Angeles Clippersi.
West je bio kreator Showtime ere NBA košarke u režiji Los Angeles Lakersa. Tijekom najuspješnijeg desetljeća u povijesti kluba momčad je osvajala naslove čak pet puta. Magic Johnson pak nagrabio se trofeja za čitav život – pet prstena prvaka, tri puta MVP sezone i lige, devet uzastopnih sezona kao član najbolje petorke lige. Ponekad se i sam Magic upita.
‘Što bi se dogodilo da nije postojao Larry Bird? Ne želim o tome niti razmišljati. Možda bih osvojio više naslova, ali košarka bi ostala bez jednog od najvećih rivalstava u povijesti sporta,’ kazao je jednom prilikom.
Da, upravo veliki okršaji Lakersa i Celticsa, odnosno Magica i Birda oslikali su košarkašku atmosferu u Americi. Reći će neki, svaka čast Juliusu Ervingu i Sixersima, ali 80-te godine pripadaju Lakersima i Celticsima.
Naravno, pomalo je smiješno govoriti o 1980-ima, a ne spomenuti Michaela Jordana. Draft 1984. godine bio je jedan od najslavnijih u povijesti lige, ali bez obzira što su izabrani Hakeem ‘The Dream’ Olajuwon, Jordan, Charles Barkley, John Stockton i drugi, ta godina najviše asocira na najveći gaf jedne momčadi, vjerojatno ikad kad je riječ o draftu. Portland Trail Blazersi birali su drugi, umjesto Michaela Jordana odabrali su Sama Bowieja. Čak će i oni najzagriženiji fanovi NBA lige, ukoliko žele pogledati statistiku Bowieja, morati zagrabiti na službene ligaške stranice. Bowie je imao sasvim solidnu karijeru, ipak najveći prosjek poena u deset godina NBA života bio je 16 što je naravno svjetlosnim godinama od onoga što je prezentirao Jordan.
Kao i dobar dio talentiranih igrača, Jordan je postepeno gradio karijeru spektakularnim izvedbama. Kada je Celticsima zabio 63 poena, Bird je izrekao slavnu rečenicu: ‘Bog je večeras bio odjeven u Michaela Jordana‘. No, unatoč Jordanovim majstorijama u to vrijeme, njegovi Bullsi bili su te 1986. godine tek osmi nositelji i na koncu su ipak izgubili u Bostonu. Jordanovo vrijeme došlo je nekoliko godina kasnije.
Vratimo se na Magica i Birda. Službeno, njihovo košarkaško rivalstvo počelo je 1979. godine kada su se našli u finalu sveučilišnog prvenstva, Johnsonov Michigan State slavio je protiv Birdovog Indiana Statea. Kasnije su tri puta igrali veliko NBA finale, Magic je slavio dva puta. No, imao je itekakvu pomoć. U pretposljednjem međusobnom finalu 1985. godine, tada 38-godišnji Kareem Abdul-Jabbar odigrao je ključnu ulogu odvevši Los Angeles do slavlja. Samo godinu dana ranije Abdul-Jabbar je postao najbolji strijelac u povijesti NBA lige što je titula koju drži još i danas.
Kada bi opisivali svaki nevjerojatan trenutak ove ere košarke bilo bi nam potrebno nekoliko sati i više desetaka stranica teksta. Spomenut ćemo još neka slavna imena, a i trenutke. Houston Rocketsi bili su najžešći protivnik Lakersa na Zapadu, a u povijesti je upisana fantastična predstava Ralpha Sampsona koji je spriječio novo poglavlje rivalstva Magica i Birda. Rocketsi su kasnije u finalu te 1986. godine u šest utakmica izgubili od Celticsa.
Osamdesete su završile postepenim usponom Bad Boysa iz Detroita. Isaiah Thomas, Joe Dumars, Rick Mahorn, Bill Laimbeer, Dennis Rodman činili su ‘kažnjeničku postrojbu’ koja nije prezala niti pred najprljavijim potezima koje NBA povijesti pamti. Pistonsi su između 1988. i 1990. tri puta zaredom igrali finale, osvojili su dva naslova. Srušio ih je tek Michael Jordan u prvoj godini novog desetljeća. Momčad Detroita tada je vodio proslavljeni trener Chuck Daly koji je 1992. godine s klupe vodio najbolju momčad ikad sastavljenu, američki Dream Team koji je protiv Hrvatske osvojio zlato na Olimpijskim igrama u Barceloni.
DAVID STERN – POČETAK ERE PROSPERITETA
Naravno, priču o 1980-ima u NBA ligi ne možemo zaključiti bez spomena Davida Sterna koji je 1984. godine preuzeo mjesto Povjerenika lige nakon čega je krenulo najprosperitetnije 30-godišnje razdoblje najjače svjetske lige.
Stern je u potpunosti globalizirao igru, počeo s prodajom TV prava i na daleka svjetska tržišta, otvorio je vrata mnogim neameričkim igračima koji su kasnije ostavili neizbrisiv trag u NBA ligi. Neke priče o načinu kako je širio gledanost NBA košarke zaista su nevjerojatne. Prvi je prodao prava za tjedne isječke s ligaških terena u Južnu Ameriku, točnije Argentinu i to za dvije tisuće dolara godišnje što je u današnjoj ekonomiji zaista smiješan iznos. Stern je prvi progurao ligu do Kine tako što je redovito slao VHS kazete najboljih NBA utakmica koje su se zatim prikazivale na tamošnjoj državnoj televiziji.
Stern je bio ključan u otvaranju Olimpijskih igara najvećim NBA zvijezdama što je na koncu došlo i do formiranja spomenutog Dream Teama iz 1992. godine.
Kroz godine Stern, inače uspješan odvjetnik, postepeno je uvodio razne promjene u ligu kako bi profesionalizirao ponašanje najboljih svjetskih sportaša. Od obveznog dress codea koji je kasnije uveden, do kažnjavanja svakog ozbiljnijeg ekscesa i to na izuzetno strog način. No, isto tako Stern je izazivao poštovanje gdje je god došao. Preminuo je u prosincu prošle godine u 78. godini života, a koliko je bio uvažavan govori činjenica kako su mnoge NBA zvijezde, bivše i sadašnje, javno progovorile kako bez Davida Sterna NBA nikad ne bi bio ono što je danas. Bio je vizionar, a nije niti čudo što je bio jedna od najomiljenijih osoba Magicu Johnsonu.
Naime, kada je Johnson javno priznao kako je zaražen virusom HIV, Stern je čitavo vrijeme bio uz njega i pomogao je obrazovati javnost što to zapravo znači. Johnson se početkom 1990-ih umirovio, a uz inzistiranje Sterna nastupio je na Olimpijadi 1992. godine.
Mnogi će reći kako su osamdesete bile najbolje razdoblje NBA lige, barem oni koji su živjeli u to vrijeme i teško im je proturječiti. Lakersi, Celticsi, Rocketsi, Sixersi, Pistonsi, odnosno Magic, Bird, Doctor J, Sampson, Jordan, Thomas i drugi…zaista teško ponovljivo vrijeme.
U idućem nastavku serijala NBA Desetljeća, pročitajte što se događalo u 1990-ima, razdoblju koje je proteklo u znaku uspona Chicago Bullsa.