Kanađani zaustavili Greek Freaka, odluka pala u ludoj završnici

Pariz 2024 27. srp 202423:11 0 komentara
AP Photo/Mark J. Terrill via Guliver Images

Utakmicom Kanade i Grčke zaključen je prvi dan košarkaškog olimpijskog turnira u Parizu.

U sjajnoj utakmici skupine A Kanada je pobijedila Grčku 86:79 (26:22, 22:16, 20:22, 18:19) u utakmici u kojoj ni u jednom trenutku nije ispustila vodstvo.

Kanađani, brončani s prošlogodišnjeg Svjetskog prvenstva, odlično su otvorili utakmicu vodstvom 22:9 u prvoj četvrtini. Na poluvremenu je bilo +10 (48:38), a početkom treće četvrtine i najvećih 16 razlike (56:40).

Međutim, borbeni Grci predvođeni Giannisom Antetokounmpom približili su se na samo četiri koša (68:72) početkom posljednjeg dijela igre. Tada je Kanada pojačala ritam i serijom 8:0 odvojila se na 12 razlike, samo da bi Grci serijom 10:0 stigli na minus dva ulaskom u posljednju minutu (80:78).

U preostalom vremenu Shai Gilgeous-Alexander pogodio je važan šut za 82:78, potom je Giannis zabio jedno slobodno bacanje od dva, a pobjedu je Kanade potvrdio Jamal Murray s dva precizna bacanja.

R.J. Barrett bio je najefikasniji igrač Kanade s 23 koša, a pratili su ga Gilgeous-Alexander s 21 i Dillon Brooks s 14. Kod Grčke je najbolji bio Antetokounmpo s 34 koša i Papanikolaou sa 17.

Ranije tijekom dana u toj istoj skupini Australija je pobijedila Španjolsku 92:80 uz 20 poena i devet skokova  Jocka Landalea, igrača Houstona.

U utorak 30. srpnja igraju Španjolska – Grčka i Kanada – Australija.

U skupini B Njemačka je svladala Japan 97:77, a domaćin Francuska nadigrala je Brazil Ace Petrovića 78:66. Također u utorak 30. srpnja sastaju se Japan i Francuska te Brazil i Njemačka.

U nedjelju se igra i skupina C. Od 11 sati sastaju se Južni Sudan i Portoriko, a od 17.15 Srbija i SAD.