Izabrani najbolji sportaš i sportašica grada Zagreba

Ostali sportovi 15. pro 202322:27 0 komentara
Marijan Murat/picture-alliance/dpa/AP Images

Gimnastičar Tin Srbić i plesačica Jana Malčić proglašeni su za najbolje sportaše Zagreba u ovoj godini u izboru Sportskog saveza Grada Zagreba, a nagrade su im dodijeljene na svečanosti održanoj u hotelu Hilton Garden Inn.

Tradicionalno proglašenje najboljih sportaša grada Zagreba održano je po 47. put. U muškoj konkurenciji slavio je gimnastičar Tin Srbić, dok je kod žena najbolja bila plesačica Jana Malčić.

Nakon turbulentne 2022. u kojoj se tražio u novim vježbama i ostao bez finala na tri velika natjecanja, Srbić se ove godine vratio u velikom stilu. Gimnastičar Hrvatskog sokola je u travnju u Antalyji postao europski prvak na preči, dok je u listopadu na Svjetskom prvenstvu u Antwerpenu osvojio srebro. Ove godine je bio i ukupni pobjednik Svjetskog kupa na preči, a osigurao je i Olimpijske igre u Parizu. Srbić je četvrti put u karijeri postao najbolji sportaš Zagreba, a samo je Ivica Kostelić ispred Tina sa šest naslova najboljeg sportaša glavnog hrvatskog grada.

Kod djevojaka slavila je 19-godišnja Jana Malčić, članica plesnog kluba Spin. Malčić je dvostruka europska pojedinačna prvakinja u umjetničkim plesovima u disciplinama Modern i Jazz, te europska prvakinja u duu (paru) s Doroteom Domović u disciplini Jazz. Za Malčić je to prva nagrada za najbolju sportašicu Zagreba, a rekorderka je Sandra Perković koja je 10 puta osvajala nagradu ispred Janice Kostelić sa sedam titula.

Nagradu za najuspješniji par, posadu ili štafetu dobili su veslači Martin i Valent Sinković koji su, otkako je 2015. u Zagrebu uvedena ova kategorija, jedini dobitnici. Braća Sinković su ove godine sedmi puta postali europski prvaci, a ukupni su pobjednici Svjetskog kupa u dvojcu na pariće. Olimpijske igre osigurali su svjetskim srebrom u dvojcu na pariće, ali će svoj put prema trećem olimpijskom zlatu krčiti zaveslajima u dvojcu bez kormilara.

Najbolja ekipa su odbojkašice Mladosti, osvajačice dvostruke krune i četvrte u Srednjoeuropskoj (MEVZA) ligi, dok su priznanje za najbolju momčad dobili rukometaši Zagreba, također osvajači dvostruke krune. HAOK Mladost je 12. put osvojila nagradu za ekipu godine, najviše u ženskoj konkurenciji, dok je RK Zagreb postao najbolja momčad grada 15. put, po čemu su apsolutni rekorderi u svim kategorijama.

Priznanje najuspješnijim trenerima osvojili su Mirela Šikoronja Ivančin i Lucijan Krce. Šikoronja Ivančić je trenerica parastolnotenisačice Anđele Mužinić Vincetić, dok Krce trenira Tina Srbića.

Trofej SSGZ-a, nagradu za životno djelo, dobili su Nikola Dragaš (kuglanje), Branko Omazić (paraatletika), Ivica Klaić (tekvando), Saša Martinić (rukomet) i Herman Vukušić (stolni tenis), dok su godišnje nagrade SSGZ-a dobili Marko Golubić (tekvando), Katarina Klarić (savate), Ante Čutura (karate), Goran Čolak (ronjenje), Auto klub CRO Dakar Team (automobilizam).

Priznanja za sportaše s invaliditetom dobili su parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić te strijelac Fran Skračić.

Mužinić Vincetić je na Europskom prvenstvu u Sheffieldu osvojila čak tri odličja. Prvi put u karijeri osvojila je zlatnu medalju u pojedinačnoj konkurenciji, a europska prvakinja je postala i u paru sa svojom dugogodišnjom kolegicom Helenom Dretar Karić, i to peti put zaredom. Do treće, brončane medalje, Anđela je došla u mješovitom paru s Tomislavom Špaljom. Ove je godine u srpnju zasjela na 1. mjesto svjetske rang-ljestvice u kategoriji 3, a europskom titulom osigurala je nastup na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Skračić je u protekloj godini osvojio srebrnu medalju u disciplini 10m zračna puška ležeći, te broncu u disciplini 10m zračna puška stojeći za slijepe i slabovidne na Svjetskom prvenstvu u Limi.

U konkurenciji gluhih sportaša nagrade su dobili Laura Štefanac i RK Silent. Dvostruka pobjednica na Olimpijskim igrama gluhih, ove je godine obranila europsko zlato u bacanju koplja.u kategoriji gluhih.

U RK Silent igraju čak petorica rukometaša (Ivica Terzić, Kristijan Živković, Leonardo Vučak, Antonio Rozić, Vedran Jakovljević), koji su u dresu hrvatske reprezentacije gluhih osvojili svjetsko zlato. Hrvatska reprezentacija gluhih višestruki je europski i svjetski prvak, te peterostruki olimpijski pobjednik.

DOBITNICI NAGRADA

Sportašica i sportaš godine: Jana Malčić (plesni klub Spin / umjetnički plesovi), Tin Srbić (ZTD Hrvatski sokol / gimnastika)

Najuspješniji par, posada ili štafeta: Martin i Valent Sinković (HAVK Mladost / veslanje)

Najbolja ženska i muška ekipe: HAOK Mladost (odbojka), RK Zagreb (rukomet)

Najuspješnija trenerica i trener: Mirela Šikoronja Ivančić (stolni tenis / trenerica Anđele Mužinić Vincetić), Lucijan Krce (gimnastika / trener Tina Srbića)

Trofej SSGZ-a (nagrada za životno djelo): Nikola Dragaš (kuglanje), Branko Omazić (paraatletika), Ivica Klaić (tekvando), Saša Martinić (rukomet), Herman Vukušić (stolni tenis)

Godišnja nagrada SSGZ-a: Marko Golubić (tekvando), Katarina Klarić (savate), Ante Čutura (karate), Goran Čolak (ronjenje), Auto klub CRO Dakar Team (automobilizam)

Najuspješnija parasportašica i parasportaš, te gluhi sportaši: Anđela Mužinić Vincetić (Parastolnoteniski klub Zagreb), Fran Skračić (Streljačk klub invalida rada Zagreb), Laura Štefanac (ZSSG), RK Silent

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!