Nogomet 27. ožu 202322:54 0 komentara

Nogometaši Francuske, aktualni svjetski doprvaci, upisali su u drugom nastupu i drugu pobjedu u kvalifikacijskoj skupini B za odlazak na Europsko prvenstvo iduće godine.

Nakon domaćih 4:0 protiv Nizozemske ovaj put je Francuska slavila u Dublinu protiv Irske 1:0. Čvrsti Irci su odolijevali do 50. minute. Dotad su zaustavili Mbappea, Griezmanna, Girouda i ostale francuske zvijezde, ali tada ih je matirao Benjamin Pavard. Iskusno su Francuzi potpuno smirili utakmicu u drugom poluvremenu i na uvijek teškom gostovanju ugrabili važna tri boda.

Nakon teškog poraza od Francuske imala je Nizozemska idealnu utakmicu za premijernu kvalifikacijsku pobjedu. U Rotterdamu su Nizozemci dočekali Gibraltar te su suparnici Hrvatske u polufinalu Lige nacija, u ne odveć impresivnom nastupu, slavili 3:0. Strijelci su bili Depay u 23. te Ake dva puta, u 50. i 82. minuti. Inače, gosti su od 51. minute morali igrati s igrače manje nakon isključenja Walkera.

Prvu utakmicu u skupini G odigrala je Mađarska koja je autoritativno krenula prema Europskom prvenstvu. Pobijedili su Mađari pred svojim navijačima, na Puskas Areni u Budimpešti, Bugarsku 3:0. Sve je bilo riješeno nakon prvog poluvremena kada je domaćin imao prednost od tri pogotka. Strijelci su bili Vecsei u sedmoj, Szoboszlai u 26. i Adam u 39. minuti.

U skupini E Češka je gostovala u Kišinjevu kod Moldavije prilično osokoljena startnom domaćom pobjedom protiv Poljske od 3:1. No, ovaj put je Češka napadački zakazala te nije uspjela probiti domaću obranu kroz svih 90 minuta, ogled je završio bez golova.

Poljska i njen novi izbornik Fernando Santos su se uspjeli oporaviti od poraza kod Češke. Na domaćem terenu u Varšavi Poljaci nisu briljirali, ali su pobijedili Albaniju 1:0. Jedini pogodak postigao je Swiderski krajem prvog dijela, u 41. minuti. Albanci su tako porazom zakoračili u ovaj kvalifikacijski ciklus.

U skupini F švedski su nogometaši imali loš ulaz u kvalifikacije jer su poraženi na domaćem terenu od Belgije 0:3. U drugom domaćem nastupu Šveđani su ispravili startnu pogrešku, svladali su Azerbajdžan 5:0. Forsberg je u 38. minuti načeo goste koji su sami sebi presudili. U 65. je vlastitu mrežu pogodio Mustafazade, a sve je definitivno riješeno golom Gyoekeresa u 79. minuti za 3:0. U završnici su za Šveđane još pogađali Karlsson i Elanga.

Estonci su dugo vremena, u sklopu ove skupine F, prijetili velikim iznenađenjem u Linzu. Naime, golom Sappinena u 25. minuti vodili su protiv favorizirane Austrije sve do 68. minute. Inače, Austrijanci, točnije Gregoritsch, kod 0-0 nisu realizirali jedanaesterac.

No, u 68. je Kainz zabio za 1:1, a Gregoritsch je u 88. minuti ispravio raniju pogrešku te je postigao pogodak za slavlje domaćina 2:1. Austrija je time upisala drugu pobjedu u skupini, dok su Estonci kvalifikacije otvorili porazom.