Poznat prvi finalist Gold Cupa

Leon Kuegeler/Anadolu Agency/Getty Images

Iako znatno teže od očekivanog, reprezentacija Meksika potvrdila je ulogu favorita i u prvoj utakmici polufinala Gold Cupa slomila otpor Haitija

Na State Farme Stadiumu u Arizoni nogometaši Meksika svladali su Haiti u prvoj polufinalnoj utakmici Gold Cupa i tako izborili svoje novo finale i šansu za osmi naslov u ovom natjecanju, gdje su ionako rekorderi sa sedam osvojenih do sada.

Iako su na papiru bili ogroman favorit, Meksikanci kao 18. reprezentacija svijeta poprilično se izmučila da bi slomila otpor 101. reprezentacije svijeta, Haitija. S druge strane Haiti je pokazao da nije zalutao među četiri najbolje reprezentacije ove godine, ali ipak nisu mogli dalje pisati povijest koju su započeli. Zapeli su u svom prvom polufinalu Gold Cupa.

Meksiko je od početka kontrolirao utakmicu. Gotovo svih 90 minuta imao više od 70% loptu u svojim nogama, ali u prvom poluvremenu iako su više prijetili, nije bilo potrebe za ozbiljnijim intervencijama golmana Haitija, Johnyja Placidea. Pokušavali su i Haićani iz polukontri, ali njihove su lopte uglavnom završavale daleko od vrata Ochoe.

U drugom dijelu, nastavila se meksička dominacija u posjedu, ali prilika nije bilo mnogo. Osjećalo se da imaju problema s dolaskom u šanse i da im disciplina i kompaktnost Haitija ne dopuštaju mnogo prostora za dolazak do prigoda. Najbolje šanse imali su iz slobodnjaka Andresa Guardada i izlaska Antune pred Placidea, ali je golman Haitija u obje situacije sjajno reagirao. Haiti se i dalje bazirao na obranu i pokušaje iz kontri, ali i kad bi im Meksikanci i ostavili nešto više prostora, igrači Haitija nisu znali kako akciju privesti kraju.

Na kraju se otišlo u produžetke, a tek što su krenuli, u 93. minuti pada u kaznenom prostoru Raul Jimenez, a sudac Al Jassim pokazao je na bijelu točku. Sam Jimenez je odlučio izvesti izboreni jedanaesterac i svojim petim pogotkom na ovogodišnjem Gold Cupu donio vodstvo Meksiku.

Do kraja utakmice rezultat se nije promijenio. Haiti je dao sve od sebe. Iako je do kraja produžetka Meksiko imao više šansi i mogao zaključiti priču povećanjem vodstva, na kraju je u 118. minuti Cantavea dijelilo samo nekoliko centimetara od izjednačenja, ali Haiti nije uspio.

Igrači Haitija kraj utakmice dočekali su u suzama, potpuno iscrpljeni. Dali su apsolutno sve od sbe, ali pmora se priznati, iako uz puno muke, bolja momčad je prošla u finalu. Na koga će Meksiko tamo, vidjet ćemo noćas od 3:30h u susretu između SAD-a i Jamajke.