Prateći dokumentarni film o dinastiji Chicago Bullsa u devedesetima, mnogo se spominjao odnos Jerryja Krausea i Michaela Jordana, dobili smo priliku saznati što je dugogodišnji generalni menadžer kluba mislio o svom najboljem igraču.
Jerry Krause preminuo je 2017. godine, do tada je pisao memoare u kojima je opisivao odnos s Michaelom Jordanom.
Poznato jest kako su Jordan i Scottie Pippen imali prilično gnjusan odnos prema Krauseu kojeg su ponižavali na zaista očajne i ružne načine. Dvojac najboljih igrača Bullsa zamjerao je generalnom menadžeru ugovor koji je ‘podario’ Pippenu te konstantne pokušaje da se nagovori Tonija Kukoča na dolazak u Ameriku.
Pisali smo kako su Jordan i Pippen dočekali Kukoča u okršajima na Olimpijskim igrama u Barceloni, a odnos Krausea s njima dvojicom tijekom godina dodatno je devastiran. Novinar NBC-a, KC Johnson dobio je ekskluzivno pravo od obitelji Krause objaviti neke isječke spomenutih memoara. Posebno je interesantan bio uvid u razmišljanje kako stvoriti prvaka u Chicagu.
‘Pokušao sam učiniti nešto što nitko nije uspio u povijesti lige, stvoriti momčad prvaka koju će predvoditi bek šuter. Izuzev ranih godina lige kada je nisko krilo Rick Barry predvodio momčad iz San Francisca, nitko drugi nije bio niti blizu da ekipu gradi bez pravog i dominantnog centra,’ pisao je Krause nastavivši: ‘Prva stvar koju sam morao učiniti jest dovesti kvalitetne šutere. Nakon tog procesa, Michaela je bilo potrebno okružiti dobrim defanzivnom centrom i skakačem. Bio sam poprilično nervozan, no vjerovao sam u krajnji ishod.’
Nastavlja se o priči oko Jordanove ozljede 1985. godine kada je slomio stopalo nakon čega se oporavljao nekoliko tjedana, kada se vratio Krause mu je omogućio tek 14 minuta igre po utakmici. No, Jordan je i u takvom stanju čistom voljom odveo Bullse do playoffa gdje su ispali u prvom krugu od Bostona, a Michael je odigrao neke od najboljih utakmica u povijesti doigravanja, posebno postigavši 63 poena što je još uvijek rekord kad je riječ o playoffu.
‘Michaelu sam kazao kako liječnici znaju najbolje i da će oni odlučiti kada će biti spreman za igru. Međutim, Jordan je ljudima oko momčadi govorio da sam mu zaprijetio kazavši kako je on samo zaposlenik kluba i da će biti kako mi kažemo inače će nastati problem. Zar zaista mislite da bih takvo nešto rekao čovjeku oko kojeg gradimo momčad?‘
Krause je zatim objasnio koliko je zapravo velik utjecaj Jordan imao na cijelu momčad Bullsa.
‘Michael je činio igrače boljima samim prisustvom na terenu. Shvaćate li uopće koliko su energije protivničke momčadi trošile da bi se njime bavile? Omogućio je svojim suigračima podosta slobode da dođu do izražaja.’
Na kraju, generalni menadžer Bullsa koji je na toj poziciji proveo punih 18 godina, pohvalio je Jordanovu lojalnost prema klubu u posljednjoj godini ugovora, 1998.
‘Porezao je ruku na rezaču cigara, ozbiljno je oštetio ligamente na desnoj, šuterskoj ruci. Da je tako želio mogao nam je kazati kako želi nastaviti igrati, a time bi nas natjerao da mu podarimo najveći ugovor u povijesti kluba nakon čega je jednostavno mogao upisati se na listu ozlijeđenih, oporavljati se nekoliko mjeseci i svaka dva tjedna uzimati plaću. No, on jednostavno nije bio takva osoba, plaća nije bila važna, već čast igre. Ako je dobivao novac želio je igrati, nema puno igrača koji bi takvo nešto učinili.’
Kada je preminuo, Jordan koji je već tada bio vlasnik Charlotte Hornetsa, napisao je pismo u kojem je izrazio saučešće obitelji Jerryja Krausea objasnivši kako je bio ključan faktor u izgradnji moćnih Bullsa devedesetih godina.