Bravo, Hrvatska: Vatreni u Zagreb nose novu broncu!

Hrvatska 17. pro 202217:55 > 17:55 0 komentara
Joel Marklund BILDBYRAN via Guliver Images

Treći put u samo 24 godine hrvatska nogometna reprezentacija sa Svjetskog se prvenstva vraća s medaljom oko vrata! U utakmici za treće mjesto na Mundijalu u Kataru Vatreni su pobijedili Maroko 2:1 i u Zagreb na doček donose brončano odličje!

Joško Gvardiol i Mislav Oršić zabili su u prvom poluvremenu za 2:1 i taj je rezultat ostao do samog kraja, iako je još golova moglo biti na obje strane i tako je Hrvatska drugi put, nakon Francuske 1998., osvojila broncu na Svjetskom prvenstvu!

Joško Gvardiol je već u 7. minuti doveo Hrvatsku u vodstvo pogotkom glavom sa 11 metara na asistenciju Ivana Perišića. Marokanci su izjednačili u 9. minuti golom Achrafa Darija glavom s pet metara. Konačnih 2-1 postavio je Mislav Oršić u 42. minuti, kad je na dodavanje Marka Livaje dodmjerenim udarcem sa 15 metara iskosa s lijeve strane prebacio marokanskog vratara, a lopta se od vratnice odbila u mrežu.

Ozljede i nakupljeni umor kod nekolicine igrača diktirali su obojici izbornika određene promjene u početnim sastavima u borbi za brončanu medalju, u usporedbi s onim momčadima koje su započele dvoboj kojim su ove dvije reprezentacije započele natjecanje u Katru.

Zlatko Dalić je tako u vatru poslao mlade snage, stopera Josipa Šutala i Josipa Stanišića, a na lijevom boku je upario Ivana Perišića i Mislava Oršića. U početnu postavu se vratio i Marko Livaja u vrhu napada, a Lovro Majer je zaigrao u veznom redu umjesto Marcela Brozovića.

Od samog početka se napadački pristup hrvatskog izbornika isplatio. Već u 3. minuti Bounou umalo poslao loptu u svoju mrežu pokušavajući proigrati suigrača na lijevoj strani kaznenog prostora. Lijevom nogom je poslao loptu koja je išla paralelno s gol-crtom i prošla tik uz vratnicu i izvan terena.

U 7. minuti Hrvatska je došla do vodećeg pogotka. Uigranu akciju iz prekida inicirao je Lovro Majer. Ubačajem sa 25 metara polulijevo pronašao je Ivana Perišića u kaznenom prostoru koji je glavom poslao loptu na 11 metara. Tamo je u naletu bio Joško Gvardiol i glavom poslao loptu uz desnu vratnicu marokanskog gola, neuhvatljivo za Bounoua.

Nažalost, veselje je u hrvatskom taboru trajalo samo do 9. minute i prvog sljedećeg slobodnog udarca za Marokance. Izvođač je s desne strane bio Ziyech. Loptu je na putu prema kaznenom prostoru glavom zahvatio Majer, a ona je u visokom luku padala na vrh peterca. Tamo je prvi do nje stigao Achraf Dari i glavom svladao Dominika Livakovića.

Hrvatska se vrlo brzo oporavila od šokantno brzog izjednačujućeg pogotka Marokanaca. Već u 10. minuti je Mislav Oršić sa “svoje” pozicije s lijeve strane kaznenog prostora gađao suprotni gornji kut, ali je lopta prošla pokraj vratnice, da bi u 14. minuti Josip Stanišić snažnim udarcem poslao loptu iznad grede.

U 18. minuti “Vatreni” su opasno zaprijetili iz kontranapada. Kramarić je povukao loptu kroz sredinu i uposlio Oršića koji je bio u dotrčavanju u kazneni prostor. Driblingom je krenuo prema sredini, ali je njegov udarac ostao u bloku. Na odbijenu loptu je s lijevog boka natrčao Perišić, ubacio na visinu jedanaesterca, gdje je bio Kramarić i gađao glavom isto mjesto kao i Gvardiol kod vodećeg pogotka, ali je njegov pokušaj Bounou obranio.

Marokanski se vratar istaknuo i u 24. minuti. Na desnoj strani kaznenog prostora Luka Modrić je s dva “lažnjaka” oslobodio prostor za udarac lijevom nogom. Lopta je na putu prema golu prošla kroz noge Dariju, a marokanski vratar, iako pokriven, uspio je odbiti loptu, a potom je još jednom paradom spriječio Marka Livaju da iz odbijanca pokuša poslati loptu u mrežu.

U 29. minuti je i Maroko izveo jednu opasnu akciju. Po desnoj strani su se probili Hakimi i Ziyech. Hakimi je ušao u kazneni prostor, došao gotovo do gol-crte, uputio oštru loptu prema sredini peterca, ali je promašio En Nesyrija koji bio u naletu.

Bio je to nagovještaj razdoblja u kojem su se Marokanci oslobodili snažnog hrvatskog pritiska i još nekoliko puta zaprijetili. U 37. minuti je nakon udarca iz kuta En Nesyri bio najviši u skoku pred hrvatskim golom, ali je njegov pokušaj glavom otišao pokraj vratnice.

U 40. minuti se Ziyech probio po desnoj strani do 25 metara, pokušao ugroziti Livakovića dalekometnim udarcem, ali nije bio dovoljno precizan.

Dvije minute poslije Hrvatska je prekrasnim golom Mislava Oršića, u kojem je sudjelovala polovica momčadi, ponovno došla do prednosti. Akciju je okomitom loptom prema kaznenom prostoru pokrenuo Gvardiol. Loptu je prihvatio Livaja i poslužio Majera na rubu kaznenog prostora koji nije došao do prilike za udarac, ali je proslijedio loptu udesno prema Stanišiću. Ni on nije došao do prostora za udarac pa je vratio loptu prema Majeru koji ju nije dobro prihvatio i nakratko izgubio kontrolu, ali je klizećim startom onemogućio kontranapad Marokanaca koji su odmah izgubili loptu, jer je prvi na njoj bio sjajni Mateo Kovačić. On je ponovno na rubu kaznenog prostora pronašao Livaju, a Hajdukov napadač je loptu gurnuo još više ulijevo do Mislava Oršića. Dinamov napadač je odmjerenim udarcem uspio prebaciti marokanskog vratara, a lopta se od lijeve vratnice odbila u mrežu za 2-1.

Bio je to sjajan zaključak odlično odigranog prvog poluvremena, jednog od najboljih koje su izabranici Zlatka Dalića odigrali na turniru u Katru.

Kako je završilo, tako je umalo započelo i drugo poluvrijeme. Ivan Perišić je u 47. minuti na lijevom boku navukao dvojicu igrača i provukao loptu do Oršića koji je došao do ruba kaznenog prostora i odlučio gađati bliži kut. Na putu prema golu, lopta je okrznula marokanskog braniča i prohujala pokraj desne vratnice.

Hrvatska je bolje počela drugo poluvrijeme, ali je u nekoliko navrata nedostajala bolja reakcija u završnici. Tako je u 51. minuti Livaja loše zahvatio loptu nakon Majerovog ubačaja. Tri minute poslije Majer je bio u kaznenom prostoru, ali je uspio izboriti samo udarac iz kuta, nakon kojeg su Livaja i Kramarić zasmetali jedan drugome kod završnog udarca. U 55. minuti je Kramarić nakon sjajne Kovačićeve lopte ostao jedan na jedan s marokanskim braničem, ali je mu je kod pokušaja driblinga noga proklizala. Tako je propala dobra prilika, a Kramarić se pritom i ozlijedio te je u 59. minuti u suzama napustio travnjak.

Zamijenio ga je Nikola Vlašić koji je u 71. minuti opasnim udarcem s više od 20 metara zaprijetio, ali je lopta prošla iznad grede.

Uslijedile su dvije situacije u kaznenom prostoru na jednoj i drugoj strani koje su mogle odrediti daljni tijek utakmice. Prvo je u 74. minuti Gvardiol sjajno iznio loptu do sredine igrališta i proslijedio loptu koja je u nastavku došla do Oršića. Gvardiol je nastavio trk prema kaznenom prostoru Maroka, a Oršić ga je pravovremeno uposlio pa je hrvatski stoper ušao ispred Amrabata s loptom u nogama. U srazu sa zadnjim čovjekom marokanske obrane Gvardiol je pao, ali se katarski sudac Al-Jassim nije oglasio.

Pritom je hrvatski stoper ostao ležati u kaznenom prostoru, ali igra nije zaustavljena. Rupu u zadnjem redu hrvatske obrane Marokanci su nabrzinu pokušali i umalo uspjeli iskoristiti. Tek što se uspio vratiti u kazneni prostor, Gvardiol je u skoku skinuo loptu s Perišićeve glave, a ona je završila kod En Nesyrija u petercu. Marokanski napadač je bio sam ispred Livakovića, ali je ponajbolji vratar ovog Svjetskog prvenstva odlično reakcijom spasio hrvatsko vodstvo.

Sudac je u prvom prekidu razgovarao s VAR sobom, ali nije išao provjeravati je li bilo prekršaja nad Gvardiolom za kazneni udarac.

Ulaskom u posljednjih deset minuta osnovnog dijela utakmice sve je više do izražaja dolazila nervoza igrača i neiskustvo katarskog suca koji se iz minute u minutu nosio sa sve većim pritiskom marokanskih nogometaša.

U jeku marokanskog pritiska Hrvatska je došla u najizgledniju priliku za treći pogodak. Oršić je sjajno proigrao Matea Kovačića koji je izbio sam ispred Bounoua, ali je njegov udarac prošao pokraj vratnice.

U posljednjoj minuti sučevog dodatka Youssef En Nesyri je još jednom nadskočio sve hrvatske igrače, ali je njegov udarac glavom završio preko grede.

Tako je Hrvatska po drugi put u povijesti došla do brončanog odličja – 24 godine nakon što su Robert Prosinečki i Davor Šuker bili strijelci za 2-1 protiv Nizozemske u Francuskoj, Joško Gvardiol i Mislav Oršić su s dva prekrasna pogotka donijeli novu broncu za novu “vatrenu” generaciju.