U doba kad malo što sportskog sadržaja pronalazimo na našim TV ekranima, prisjetimo se kako je NBA košarka izgledala kroz posljednjih pet desetljeća u serijalu koji potpisuje novinar Sportkluba, Saša Živko.
Iako će neki reći kako smo već ušli u treće desetljeće 21. stoljeća, ako ćemo biti precizni to će se tek dogoditi prvog dana 2021. godine. No, i bez tog perioda od osam mjeseci čiji je epilog neizvjestan zbog aktualne svjetske situacije, tekuće desetljeće ponudilo nam je posebne priče te veliku transformaciju NBA lige.
Sve je započelo formiranjem jedne od najboljih momčadi ikad sastavljenih, ako ćete ignorirati ‘hejtere’. No, momčad Miami Heata spada i u red momčadi koje su svakako i najnepopularnije. Mega momčad LeBrona Jamesa, Dwyanea Wadea i Chrisa Bosha već je u prvom finalu doživjela kolaps protiv Dirka Nowitzkog, Jasona Kidda i ostatka ekipe Dallas Mavericksa. Bila je to slatka osveta Mavsa za poraz u finalu od istog protivnika pet godina ranije.
Dugovi su naplaćeni u iduće dvije sezone kada je Heat nadigrao Oklahomu i San Antonio, a u posljednjem, četvrtom uzastopnom finalu poraženi su od San Antonio Spursa koji je svijetu prezentirao novu veliku zvijezdu – Kawhija Leonarda. Veterani Duncan, Parker i Ginobili ušli su u završnu fazu karijera i to je bilo njihovo posljednje finale. LeBron James je nakon poraza dugo razmišljao što i kako dalje, a zatim je odlučio šokirati NBA ligu poručivši svijetu – ‘I’m coming home!‘
Nakon što je ‘Odlukom’ četiri godine ranije natjerao navijače Cleveland Cavsa da javno pale dres s njegovim prezimenom, sada se odlučio vratiti i ispuniti davno proklamirano obećanje o osvajanju titule za sjeverno-istočni Ohio. To će uspjeti dvije godine kasnije u drugom uzastopnom finalnom okršaju protiv Golden State Warriorsa.
Godine 2015. LeBron i njegovi ‘pomoćnici’ Kyrie Irving i Kevin Love dogurali su do finala, a tada su prvi put za protivnika imali Warriorse koji su polako stvarali dinastiju. Irving i Love rano su se ozlijedili, a James nije mogao sam nositi momčad tako da su Ratnici slavili nakon šest utakmica. Osveta je stigla godinu dana kasnije kada su Cavsi postali prva momčad u povijesti koja je u velikom finalu preokrenula minus od 1-3 u pobjedama. Na slavljeničkoj proslavi ulicama Clevelanda pojavilo se gotovo dva milijuna ljudi, svi su oduševljeno slavili prvu titulu za ovaj grad u posljednjih 65 godina.
Nakon poraza u tom finalu dogodilo se splet okolnosti koji je pokrenuo Draymond Green. Legenda kaže kako je nedugo nakon poraza u sedmoj utakmici protiv Cavsa, dotični SMS porukom molio Kevina Duranta da im se pridruži. A ovaj je isto i učinio. Warriorsi su od simpatičnih pobjednika preko noći postali najomraženija momčad lige koja je kao nitko prije formirala startnu petorku s četiri All Star igrača. To se jasno vidjelo i u iduće dvije sezone, u ponovljenim finalima s Cavsima, Ratnici su jednostavno bili premoćni. Njihovu dominaciju prekinuo je Kawhi Leonard s Toronto Raptorsima. Durant je ozlijeđen, nakon tog poraza napustio Golden State i smjestio se u Brooklynu gdje još uvijek nije debitirao.
MOMČAD I IGRAČ DESETLJEĆA
Po logici stvari borba momčadi desetljeća trebala bi biti između Golden Statea i Miamija, no Warriorsi ipak moraju preuzeti primat. Igrali su pet uzastopnih finala naspram četiri Heata, a osvojili su i titulu više. Golden State je također srušio dvadeset godina star rekord Chicago Bullsa osiguravši konačan omjer regularne sezone od 73 pobjede i samo devet poraza. Međutim, za razliku od Bullsa, izvrstan prvi dio sezone nisu pretočili u pobjednički trofej koji je pripao Cavsima. No, Ratnici su ipak zaslužni za potpunu transformaciju lige u zonu tricaša. Kao nikad u povijesti NBA, trica je danas pokušaj prema košu koji prevladava u praktički svakoj momčadi. Steph Curry srušio je toliko šuterskih rekorda, prezentirao način igre kakav nikad prije nije viđen, a danas ga mnogi smatraju najbolji tricašem u povijesti.
Kad je riječ o igraču ‘decime’, odluka i nije toliko teška – LeBron James. Osvojio je isti broj titula (3) kao Steph Curry koji mu je jedini protukandidat, međutim nemoguće je ignorirati činjenicu kako je LeBron svoje momčadi dovodio do završnog obračuna osam godina zaredom. Na tom je putu srušio i brojne rekorde.
PO ČEMU ĆEMO PAMTITI ‘DECIMU’?
James Harden prelaskom je u Houston iz OKC-a gdje je bio tek treća zvijezda momčadi, postao jedan od najboljih strijelaca u povijesti NBA lige. Nije svakome omiljen igrač što se postavlja u kontekst pretjeranog šutiranja trica, simuliranja prekršaja, međutim nemoguće je negirati njegov napadački talent.
Russell Westbrook je nakon odlaska Kevina Duranta iz Oklahome postao ‘Mr. Triple Double’, prvi igrač nakon Oscara Robertsona iz sezone 1961/62. koji je nakon čitave regularne sezone prosječno ostvario dvoznamenkast učinak u kategoriji poena, skokova i asistencija. I ne samo to, Westbrook je to učinio tri godine zaredom! Serija će biti prekinuta ove sezone nakon što je preselio u Houston gdje je ipak morao preuzeti sporednu ulogu pored Jamesa Hardena.
Derrick Rose je 2011. godine postao najmlađi MVP lige u povijesti. Još nije navršio niti 23 godine kada je dobio trofej koji je prije njega, od igrača Chicago Bullsa, osvojio samo Michael Jordan. Rose je bio pravi ‘highlight reel’ fantastičnim akcijama i zakucavanjima iako je bio playmaker, međutim njegova karijera je kasnije devastirana ozljedama na oba koljena. Tek se uspio vratiti u kakvu-takvu formu prije dvije godine, čini se da je napokon zdrav i spreman dugoročno boraviti na parketu, međutim nikada nije vratio stari sjaj.
LeBronova ‘Odluka’ svakako je događaj koji ćemo posebno pamtiti. Nakon sezone 2009/10. odlučio je javno, u televizijskoj emisiji ESPN-a proklamirati kako odlazi u Miami što je rezultiralo velikim neredima na ulicama Clevelanda te obveznim paležom dresova s njegovim prezimenom. James se vratio pet godina kasnije uz ipak znatno drugačiji tretman navijača.
LeBron je pretprošlog ljeta preselio u Los Angeles Lakerse, ali zbog velikih problema s ozljedama koje su pogodile momčad, prvi put u svojoj dugogodišnjoj karijeri propustio je doigravanje. No, ove sezone posve zdrav i motiviran doveo je momčad, uz veliku pomoć Anthonyja Davisa, do vodeće pozicije na Zapadu.
Na drugoj strani jednadžbe nalazi se Giannis Antetokounmpo koji je lani osvoji trofej za MVP-a sezone, prvi Europljanin kojemu je to pošlo za rukom nakon Dirka Nowitzkog. Giannisovi Bucksi drugu sezonu zaredom dominiraju Istočnom konferencijom.
Dino Rađa, 2018. godine postao je tek treći Hrvat, odnosno osmi Europljanin koji je izabran u košarkašku Kuću Slavnih u Springfieldu. Proslavljenog hrvatskog centra u društvo velikana svog sporta uveo je legendarni Larry Bird.
Nažalost, desetljeće na izmaku pamtit ćemo i po gubitku jednog od najvećih igrača ikad, Kobea Bryanta koji je krajem siječnja 2020. godine poginuo u helikopterskoj nesreći.
HRVATI U NBA
Aktualno desetljeće ponudilo je najveći broj hrvatskih igrača u NBA ligi ikad, govoreći o istovremenom angažmanu. Damjan Rudež je u najjačoj svjetskoj ligi proveo tri godine u kojima se nije naigrao, zatim su tu još uvijek mladi Dragan Bender, Mario Hezonja, Dario Šarić, Ivica Zubac, Ante Žižić, jedan od novijih Marko Šamanić. Onog najboljeg ćemo ostaviti za kraj.
Bojan Bogdanović postepeno je gradio NBA rezime nastupima u Brooklynu i kratkom epizodom u Washingtonu. Njegova je karijera ‘poletjela’ onog dana kad je preselio u Indianu gdje je postao neizostavan član početne petorke. Napredovao je u svim segmentima igre, posebno obrani koja mu je bila najveća boljka, a istovremeno se pretvorio u jednog od najboljih šutera lige.
Prošlog je ljeta nakon dvije godine u Pacersima potpisao najbogatiji ugovor za jednog hrvatskog sportaša – 73 milijuna dolara tešku obvezu na četiri godine u Utah Jazzu. Bojan ove sezone ostvaruje najbolje brojke karijere, prvi put je na 20 prosječnih poena, a u aktualnoj sezoni je jedini igrač koji je dva puta odlučivao pobjednika u posljednjoj sekundi utakmica, sredio je Milwaukee Buckse i Houston Rocketse.
ZAVRŠNA MISAO
Nadam se da ste pronašli nekakvo zadovoljstvo u serijalu koji smo vam prezentirali, nažalost aktualno desetljeće završava na ružan način, epidemijom opasnog virusa koji je narušio integritet sportskih sezona u čitavom svijetu, pa tako i NBA lige.
Liga danas posjeduje balans kakav nije postojao godinama, a postavke novog kolektivnog ugovora trebale bi nastaviti takav trend u budućnosti što će biti svakako pozitivno za zanimljivost samog natjecanja. Ulazimo u posljednju fazu karijere LeBrona Jamesa koji će pokušati osvojiti titulu sa svojom trećom momčadi čime bi dodatno pospješio svoju već ionako grandioznu karijeru.