VN Španjolske 2005. – Prva pobjeda u sezoni za Raikkonena i McLaren

Automoto 8. svi 202421:10 0 komentara
Getty Images/Dan Istitene

Na današnji dan 2005. Kimi Raikkonen ostvario je prvu pobjedu u sezoni u Španjolskoj nakon što je utrku ranije u Imoli odustao s vodeće pozicije, a Fernando Alonso završio je drugi na domaćoj utrci i zadržao veliku prednost u poretku vozača.

Te godine gume su morale trajati kvalifikacije i cijelu utrku, motori su prvi puta morali trajati dva cijela trkaća vikenda, a kvalifikacije su se vozile u subotu s praznim bolidima i u nedjelju s gorivom za utrku pa bi zbrojena vremena odlučivala startni poredak. Taj je sustav odbačen nakon šest utrka sezone pa je poredak odlučivao samo jedan mjereni krug s gorivom u subotu, prenosi MaxF1.net.

Kimi Raikkonen osvojio je drugi uzastopni pole position, ovoga puta dvije desetinke ispred Webbera u Williamsu i gotovo tri desetinke ispred Alonsa u Renaultu i dvije Toyote. Montoya je u drugom McLarenu krenuo tek sedmi, a ova utrka bila mu je povratnička budući da je propustio dvije utrke u Bahrainu i Imoli zbog ozljede ‘na tenisu’.

Webber je bio najlakši i u boks ulazi već u 18. krugu, a Raikkonen je ušao dva kruga ranije od Alonsa, u 25. krugu. Finac je cijelu utrku bio vrlo uvjerljiv i vodio svih 66 krugova, a pobijedio je s 27 sekundi prednosti ispred Alonsa.

spanish gp f1 2005 podium
Pobjedničko postolje na VN Španjolske 2005. – Alonso, Raikkonen i Trulli bili su zajedno na postolju i na trećoj utrci sezone u Bahrainu (Photo: McLaren)

Jarno Trulli završio je vrlo dobar treći u Toyoti, što mu je bilo treće postolje na prvih pet utrka 2005. nakon što je u Maleziji i Bahrainu završio drugi, a Ralf Schumacher u drugoj Toyoti završio je četvrti.

Fisichella u drugom Renaultu završio je peti, a Webber u Williamsu tek šesti nakon starta s drugoga mjesta. Montoya nije imao dobru povratničku utrku koju je završio tek na sedmom mjestu, gdje je i startao, a posljednji bod osvojio je Coulthard u Red Bullu koji je te godine kupio Jaguar.

Alonso je nakon prvih pet utrka imao 44 od maksimalnih 50 bodova, Trulli je bio drugi s 26 bodova, a treći Raikkonen s 17 bodova. Renault je vodio u poretku konstruktora s 58 bodova, Toyota je imala 40 bodova, a McLaren Mercedes 37.