Verstappen od starta do cilja za pobjedu u Štajerskoj

Automoto 27. lip 202116:34 > 17:26
GEPAxpictures xManfredxBinder

Max Verstappen uvjerljvi je pobjednik Red Bullove domaće utrke na Red Bull Ringu nakon što je vodio u svim krugovima utrke s pole positiona, a Lewis Hamilton završio je drugi i uzeo dodatan bod za najbrži krug čime je Verstappenova prednost nakon osam utrka narasla na 18 bodova.

Verstappen je uvjerljivo poveo s pole positiona na medium gumama, gume promijenio krug kasnije od Hamiltona i u drugoj dionici utrke na hard gumama nastavio povećavati svoju prednost koja je na kraju utrke iznosila 35.7 sekundi nakon što je Hamilton u 70. krugu ušao u boks po soft gume kako bi odvozio najbrži krug, donosi MAXF1.net.

Bottas je uspio pobijediti Pereza u borbi za treće mjestu s krug kasnijim ulaskom u boks zahvaljujući problemu prilikom promjene Perezove stražnje lijeve gume koja je promjenu produljila na 4.8 sekundi u odnosu na 2.6 s za Bottasa, a Perez je kasnije drugi puta ušao u boks i sustigao Bottasa u posljednjem krugu, bez šanse za napad.

Verstappen, Hamilton, Norris, Perez i Bottas zadržali su pozicije na startu utrke, a Leclerc je na putu prema trećem zavoju prednjim krilom probušio Gaslyjevu stražnju lijevu gumu nakon čega je Francuz teško upravljao bolidom i uzrokovao nekoliko sudara, bez težih posljedica za druge bolide.

Gasly je na kraju prvoga kruga ušao u boks, a momčad je utvrdila da Francuz zbog oštećenja ovjesa neće moći nastaviti utrku čime je odustao prvi od dva vozača na današnjoj utrci.

Mazepin je započeo seriju ulazaka u bokseve u 23. krugu kada je medium zamijenio hardom, a Perez je bio idući u 27. krugu kada je soft zamijenio hardom nakon problema sa stražnjom lijevom gumom (4.8 s) i vratio se deset sekundi iza Norrisa u McLarenu koji nakon starta na softu još nije bio u boksu.

Mercedes je reagirao na Red Bullovo pozivanje Pereza i pozvao Bottasa koji je izašao sekundu ispred njega zahvaljujući promjeni guma od 2.6 sekundi, a Hamilton je u boks ušao u 29. krugu i medium zamijenio hardom.

Verstappen je svoju promjenu guma obavio krug kasnije i vratio se u sigurno vodstvo ispred Hamiltona nakon čega nije imao problema povećati svoju prednost do kraja utrke.

Norris je završio peti za McLaren nakon što se nije uspio othrvati pritisku Pereza i Bottasa u ranoj fazi utrke, ali još jednom je završio na najboljoj poziciji među vozačima sredine poretka te i dalje drži četvrto mjesto u poretku vozača ispred Bottasa.

Norris je odvozio čak 32 kruga na soft gumama, više od većine vozača na mediumu, te se vratio na stazu na hardu i bez problema priveo utrku kraju na petom mjestu, sedam sekundi ispred Sainza u Ferrariju.

Ferrari je imao puno bolju utrku nego prije tjedan dana u Francuskoj te je Sainz, koji je startao na medium gumama i na njima odvozio 41 krug, završio šesti ispred Leclerca koji je u prvom krugu morao na promjenu prednjega krila i soft zamijenio hardom, a utrku je završio na medium gumama, 12.5 sekundi iza momčadskoga kolege.

Stroll je imao dobru utrku za Aston Martin koju je završio ispred Alonsa u Alpineu, s manje od sekunde prednosti, a Tsunoda je treći put ove godine završio među osvajačima bodova na desetom mjestu za AlphaTauri.

Raikkonen je jedini vozač koji je utrku startao na hard gumama na kojima je odvozio 36 krugova, a zatim je prešao na hard i završio na 11. mjestu za Alfa Romeo, 2.4 sekundi iza Tsunode.

Vettel je unatoč odustajanju Gaslyja napredovao samo dva mjesta u Aston Martinu, ali je pobijedio Ricciarda koji je još jednom razočarao u utrci u kojoj je Norris završio iza dva Red Bulla i dva Mercedesa.

Ocon se nije uspio oporaviti nakon loših kvalifikacija (17. mjesto) te je završio 14. u drugom Alpineu, a Giovinazzi je imao razočaravajuću utrku nakon ranoga ulaska u boks u 23. krugu kada je medium zamijenio hardom.

Schumacher je pobijedio i Latifija i momčadskoga kolegu Mazepina na 16. mjestu za Haas s dva kruga zaostatka, a Latifi i Mazepin jedini su kasnili tri kruga za pobjednikom.

Osim Gaslyja, odustao je i Russell koji je u prvoj fazi utrke bio ispred Alonsa i konkurirao za bodove, ali je morao odustati zbog problema s bolidom nakon 36. krugova.

Verstappen je pobjedom u Štajerskoj povećao svoju prednost u ukupnom redoslijedu, sada ima 156 bodova, 18 više od drugog Hamiltona, a 60 više od trećeg Meksikanca Sergija Pereza (Red Bull-Honda).

Iduća utrka vozi se za tjedan dana na istoj stazi, a nosi naziv VN Austrije.