"Ako ne možete poštovati našu državnu himnu, gubite se iz zemlje. Tako se osjećam. Naravno, staromodan sam. Ali reći ću ono što osjećam," kazao je član Kuće slavnih američkog nogometa.
Poznati trener američkog nogometa Mike Ditka (80) koji je predvodio Chicago Bearse do njihovog jedinog Super Bowla, izazvao je niz burnih reakcija u SAD nakon što je oštro kritizirao sportaše koji kleče na američku himnu.
“Ako ne možete poštovati našu državnu himnu, gubite se iz zemlje. Tako se osjećam. Naravno, staromodan sam. Ali reći ću ono što osjećam,” kazao je član Kuće slavnih američkog nogometa.
"If you can't respect our national anthem, get the hell out of the country," Pro Football Hall of Fame coach Mike Ditka said about kneeling athletes. "That's the way I feel. Of course, I'm old- fashioned." https://t.co/q4ORrGpWsE
— CNN (@CNN) July 27, 2020
“Mislim da postoji način na koji se prosvjeduje, a postoji način da ne protestirate. Ne protestirate protiv zastave i protiv ove zemlje koja vam je pružila priliku za život, baveći se sportom,” dodao je u razgovoru za TZM Sports.
Početkom lipnja i quarterback New Orleansa Drew Brees je u razgovoru za Yahoo slično kazao.
“Nikada se neću složiti s onima koji ne poštuju zastavu Sjedinjenih Američkih Država,” kazao je Brees. Njegov istup izazvao je brojne negativne komentare. Jedan od onih koji mu je odgovorio bio je slavni košarkaš LeBron James.
“Ti stvarno ne razumiješ zašto je Kap (Colin Kaepernick) kleknuo na koljeno? Čovječe, to nema baš nikakve veze s nepoštivanjem zastave ili američkih vojnika koji čuvaju našu zemlju,” poručio je James na Twitteru.
Bivši napadač San Francisca 49ersa Colin Kaepernick prvi je put klečao tijekom himne 2016. godine u znak protesta protiv rasne nepravde i policijske brutalnosti.
Zbog toga su 49-ersi raskinuli ugovor s njim, a niti jedan ga klub potom nije želio angažirati. Kaepernick je potom tužio ligu, a prošle godine je ta tužba riješena nagodbom.
Klečanje na koljenu postalo je uobičajen prizor na demonstracijama nakon smrti Afroamerikanca Georgea Floyda koji je preminuo 25. svibnja u Minneapolisu nakon što mu je bijeli policajac Derek Chauvin koljenom gnječio vrat više od osam minuta.