Nogomet - video 3. lip 202421:35 0 komentara

U prvom pripremnom susretu uoči EURO-a u Njemačkoj, hrvatska nogometna reprezentacija je na riječkoj Rujevici pred 8.000 gledatelja pobijedila Sjevernu Makedoniju sa 3-0.

Vatreni su rutinski odradili posao protiv suparnika koji je trebao biti priprema za Albaniju s kojom se Hrvatska, uz Italiju i Španjolsku, nalazi u grupi B.

Prva dva gola za Vatrene zabio je Lovro Majer. Prvog u 10. minuti iz slobodnog udarca s više od 20 minuta, a drugog u 45. minuti nakon sjajne asistencije Brune Petkovića petom. Konačnih 3-0 u 80. minuti je postavio ljubimac Rujevice, Marco Pašalić postigavši prvijenac u hrvatskom dresu.

Sjeverna Makedonije nije izborila nastup u Njemačkoj. Završila je pretposljednja u grupi s Engleskom, Italijom, Ukrajinom i Maltom.

Hrvatska je do ove utakmice odradila pet treninga, no još uvijek nije u kompletnom sastavu. Izbornik Zlatko Dalić za susret na Rujevici nije imao na raspolaganju četvoricu igrača. Nikola Vlašić još nije posve spreman, Luka Modrić je u subotu igrao utakmicu finala Lige prvaka te će u Rijeku doći u utorak ujuro, dok su se Mario Pašalić i Marcelo Brozović priključili tek danas.

Od prve minute je zaigrao Ivan Perišić, a priliku u veznoj liniji dobio je Martin Baturina, na nešto povučenijoj poziciji od one koju ima u Dinamu. Napad su predvodili Bruno Petković u vrhu, Perišić na lijevoj strani, a Lovro Majer na desnom krilu, a iza njih Kramarić.

Prvi su zaprijetili gosti. U 6. minuti je pucao najbolji makedonski igrač Elfi Elmas, ali udarac igrača RB Leipziga je prošao pored gola. Dvije minute kasnije nakon ubačaja iz kornera okušao se Visar Musliju, ali bez prave opasnosti.

Hrvatska je iz prve prilike povela. Majer je u 10. minuti sjano pogodio iz slobodnog udarca s više od 20 metara, gostujući vratar Stole Dimitrievski nije se ni pomaknuo. Bio je to sedmi gol veznjaka Wolfsburga u hrvatskom dresu.

Makedonci su uzvratili u 16. minuti brzom kontrom, no Livaković je u zadnji tren ‘očistio’ loptu prije protivničkog igrača. Najbolju priliku u prvom dijelu gosti su imali u 43. minuti kada je Aleksandar Trajkovski pucao sa 18 metara iz slobodnog udarca, ali je “Livi” bio spreman.

Samo minutu Majer je zabio za 2-0 postigavši i svoj osmi pogodak u dresu nacionalne vrste. Bila je to sjajna akcije dvojice sadašnjih i jednog bivšeg Dinamovca. Baturina je nakon odličnog prodora uposlio Petkovića koji je petom ostavio za Majera, a ovaj sjajno pogodio za 2-0.

Prvu priliku u nastavku imao je domaćin u 53. minuti. Sučić, koji je ušao u igru umjesto Kovačića, je uposlio Baturinu koji nije uspio najbolje pucati. U nastavku je ritam pao, izbornici su načinili niz izmjena što se osjetilo na ritmu igre.

Dalić je pružio priliku i Budimiru, Pjaci, Ivanušecu, Pongračiću i Marcu Pašaliću, dok su iz igre izašli Petković, Perišić, Kramarić, Erlić i Baturina.

Konačnih 3-0 u 80. minuti je postavio ljubimac Rujevice, Marco Pašalić postigavši prvijenac u hrvatskom dresu. Pjaca je ubacio s lijeve strane do Budimira koji je pucao glavom, obranio je Dimitrievski, a napadač Rijeke pospremio odbijanac za 3-0.

U sudačkoj nadoknadi mrežu je zatresao i Budimir, no gol je poništen zbog zaleđa napadača Osasune.

Vatreni će u utorak odraditi regeneracijski trening, a u srijedu putuju u Vatikan gdje će ih primiti Papa Franjo. Istog će dana od 18.00 trenirati na Rujevici. Reprezentacija ostaje u Rijeci do 7. lipnja kada putuje u Portugal, gdje će dan kasnije u Lisabonu igrati posljednju pripremnu utakmicu uoči EP-a protiv Portugala.

Vlasnici srebra i bronce s posljednja dva World Cupa, 9. lipnja dolaze u svoju bazu u njemački gradić Neuruppin, a dan kasnije, 10. lipnja u 18 sati, održat će i otvoreni trening za javnost.

Hrvatska će na EP-u igrati u skupini B, prvu utakmicu Dalićevi odabranici imat će 15. lipnja u Berlinu protiv Španjolske. Četiri dana kasnije slijedi ogled protiv Albanije u Hamburgu, a 24. lipnja je u zadnjem kolu u Leipzigu susret protiv Italije.