Hrvatska vaterpolska reprezentacija otvorila je Europsko prvenstvo pobjedom protiv Španjolske sa 14-12 boljim izvođenjem peteraca, nakon što je susret završio bez pobjednika 9-9 (2-1, 2-5, 2-2, 3-1).

Hrvatska reprezentacija je u obranu europskog zlata osvojenog prije dvije godine u Splitu, krenula je pobjedom.

Odabranici izbornika Ivice Tucka dobro su otvorili utakmicu, poveli su 2-0, a dva gola razlike imali su i na startu druge dionice (3-1). Međutim, Španjolci, brončani sa zadnjeg SP-a i EP-a su do poluvremena okrenuli rezultat u vodstvo 6-4. Dva gola prednosti Španjolci su imali i uoči posljednjih osam minuta (8-6). Hrvatska je s dva gola u nizu izjednačila na 8-8, a kod 9-9 i 36 sekundi prije kraja imala je i napad za pobjedu, a u zadnjih 9 sekudni i igrača više. Ali, nismo uspjeli zabiti pa je pitanje pobjednika razriješeno raspucavanjem.

Svih pet hrvatskih igrača je bilo precizno. U hrvatskim redovima najefikasniji su bili Loren Fatović i Luka Bukić sa po dva gola, dok su kod Španjolske najefikasniji bili Bernat Carne Sanahuja, Felipe Rocha Perrone, Alvaro Ortega Granados i Marc Larumbe sa po dva gola.

U drugom susretu iz naše skupine Crna Gora je pobijedila Francusku tek u desetoj seriji raspucavanja s pet metara sa 20-19 (2-4, 2-1, 3-2, 3-3; 10-9).

Francuska je 4:27 minuta prije kraja imala dva gola prednosti (10-8), ali su Crnogorci uspjeli odvesti utakmicu do raspucavanja. U njemu su prva devetorica izvođača na obje strane bili precizni. Seriju pogodaka prekinuo je Ugo Crousillat čiji je šut obranio crnogorski vratar, a dodatni bod Crnogorcima donio je Aleksa Ukropina.

U 2. kolu Hrvatska će u subotu odmjeriti snage protiv Francuske, dok se u drugom susretu sastaju Crna Gora i Španjolska.

Posljednje, treće kolo na rasporedu je 8. siječnja, a sastaju se Hrvatska – Crna Gora, te Španjolska i Francuska.

Dvije prvoplasirane momčadi iz skupine će se izravno plasirati u četvrtfinale, dok treće i četvrto mjesto vodi u osminu finala.