Kako god da okrenete, koju god listu da pogledate, američki fudbal je najpopularniji sport u Sjedinjenim Državama
Sezona traje pet meseci, a tokom tih pet meseci, od plaža Kalifornije preko čeličana u Pitsburgu do vudu šamana u Nju Orlinsu, zajednička tema je NFL. Ko će osvojiti trofej Vinsa Lombardija? Da li je trebalo ići trčanjem ili kroz vazduh?
Od ove sezone, i američki fudbal se vraća kući. Uz dobro pozanti glas Predraga Juriševića, ponovo ćemo uživati u majstorijama ovih sportsih vitezova na Sport Klubu. NFL će biti propraćen kao nikad do sada, uz rekordan broj prenosa i specijalizovane emisije.
Ali, pošto će se mnogi tek sada upoznati sa ovim divnim sportom, da krenemo od osnova. Nastao je iz ragbija, ali je evoluirao dotle da bude poptuno drugačiji. Iako izgledaju prilično komplikovano, pravila su daleko od komplikovanih.
Najosnovnije je da imate četiri pokušaja za 10 jardi. Ako to pređete, idete dalje i imate nova četiri pokušaja sve dok ne stignete do „end zone“ ili prilike za „fild gol“. Ako ne uspete, lopta pripada protivniku, obično se ispucava na četvrtom daunu, ali se u nekim situacijama igra i četvrti daun, ponekad i kao trik akcija.
Kada „svarite“ ovo i odgledate nekoliko utakmica, nema sumnje, postaćete i vi fan ovog neverovatnog sporta. Ali, zašto je neverovatan, zašto je toliko popularan u Sjedinjenim Državama? Evo 10 osnovnih razloga
1) Savršen je za TV. Tokom godina, NFL je prilagođavan ne samo da bude zanimljiv publici na stadionu, već jednako, pa možda i malo više, da bi bio zanimljiv onima pored TV ekrana. Između svake akcije i svake promene poseda lopte ima dovoljno vremena i za reklame i za priču komentatora o taktici, statistici… Čelindži, snimci akcije iz svih mogućih uglova samo doprinose uživanju.
A tih nekoliko sekundi koliko traje akcija, sve pršti.
2) Utakmica nikada nije rešena. Možete videti neverovatne preokrete u tenisu, fudbalu i košarci, ali drame i neverovatne završnice kakve možete videti u NFL, prosto nema nigde. Jednostavno, možete brzo postići poene, možete manipulisati vremenom u poslednjih nekoliko minuta, a pravila su, verovatno i namerno, sastavljena tako da utakmica gotovo nikada nije rešena.
3) Svi mogu da ga igraju. Ma koje da ste građe, boje kože, visine, brzine, koeficijenta inteligencije, postoji pozicija za vas. Svaki NFL tim na rosteru ima 53 igrača, postoji napad, odbrana i specijalni timovi i bukvalno svaka od pozicija ima različite psihičke i fizičke zahteve.
4) Super Bol. Svake godine, prve nedelje februara, Sjedinjene Države staju na jedan dan. Čak i onaj mali procenat koji ne prati američki fudbal, prinuđen je da uradi to kada je Super Bol. Jednostavno, morate da navijate za nekog, a pevanje himne i koncert u poluvremenu su događaji koji se iščekuju i najavljuju mesecima.
5) Dan Zahvalnosti. Iako se po tradiciji, utakmice igraju nedeljom, poslednji četvrtak novembra je rezervisan za fudbal. Odnosno, ćureće meso i fudbal. Dalas Kaubojsi i Detroit Lajonsi imaju dogovor sa NFL da igraju svake godine na ovaj dan, a žreb nam dodeli još jedan kvalitetan meč. Ako želite nešto što je pravi „Amerikana“, teško da možete bolje od ovoga: Ćuretina, pivo, i fudbal na TV-u.
pet i po – Tradicija. Amerikanci nemaju baš mnogo toga „svojeg“ sa čime mogu da se pohvale, ali NFL je izuzetak koji čini pravilo. I svaka im čast i hvala im. Ceo vek, fudbal je deo američkog stila života, a NFL se nije prekidao ni tokom velikih ratova. Vins Lombardi, Džim Braun, Džon Elvej, Tom Lendri, Bret Farv, Volter Pejton su imena koja znaju bukvalno svi.
6) Imidž arijevskog kvoterbeka. On je plavokos, ima koledžicu, visok je, vozi skupa kola i šeta najlepšu devojku (uglavnom čirlidersicu). On je kvoterbek vašeg lokalnog fudbalskog tima. Tom Brejdi je stereotip američkog sna i arijevskog kvoterbeka. Ne morate ići dalje od njega da bi vam bilo jasno o čemu ovde pričamo, a pre njega, to su bili Džo Nejmat, Džon Elvej i Rodžer Štaubah.
7) Tejlgejting. Možda za ovaj izraz niste čuli, ali verovatno ste to radili. Većina utakmica NFL-a počinje u nedelju u 13:00 po lokalnom vremenu, ali za skoro sve navijače, ona počinje mnogo ranije. Okupljanje je na parkingu ispred stadiona oko 9, 10 ujutru a dva obavezna sastojka su roštilj i pivo. Najpoznatiji po tejlgejtingu su navijači Kanzas Siti Čifsa, Bafalo Bilsa i Grin Bej Pekersa. Osećate li taj miris?
8) Čirlidersice. Nemoguće je gledati NFL a ne primetiti te zanosne devojke koje podržavaju, ali pomalo i ometaju igrače na terenu. Iako obično imaju veoma malo garderobe na sebi, mi gledamo ono gde nije „to malo“. Najpoznatije su „Cowboy girls“, a za one koje vole loše devojčice, preporučujemo Ouklendove „Raiderettes“
9) Navijači. Još jedan od stereotipa je da Amerikanci ne znaju da navijaju i da je kod njih na utakmicama dosadno i sterilno. Pa, na američkom fudbalu nije. Pogotovo su vatreni divzijski derbiji (Džajantsi – Iglsi, Pekersi – Bersi, Rejvensi – Braunsi) a svojevremeno su letele i flaše, nekad i ledenice na teren. Navijači Filadelfije su jednom Deda Mraza pozdravili grudvama. Dovoljno o ovome govori činjenica da zvanični svetski rekord u buci drže navijači Sijetl Sihoksa. I da, naravno, ne smemo da zaboravimo „crnu rupu“ u Ouklendu.
10) Vreme. Ragbisti ih ne vole zato što imaju opremu, ali verujte nam na reč, ovi momci su otporni. Baš otporni. Za razliku od tenisa i fudbala, nikakvi vremenski uslovi ne mogu da odlože NFL meč, igra se i po snegu i po ledu i po vetru i po blatu. Može da vam se zadesi da, recimo, jedne nedelje idete u Majami na preko 30 stepeni, a onda da idete u „ledenu tundru“ u Grin Bej na -20. I niko se ne buni…
U sredu: Favoriti i autsajderi ove sezone…