‘U Marinovim godinama to nije često, ako ovako nastavi…’

ATP 6. lip 20229:19 0 komentara
REUTERS/Dylan Martinez

Prvotno razočaranje, ako ga je i bilo, već je prošlost. Usprkos propuštenoj prilici u polufinalu Roland Garrosa, Marin Čilić itekako može biti zadovoljan napravljenim u Parizu, čemu u prilog ide i intervju koji je za Sport Klub dao Dejan Vojnović, Marinov kondicijski trener...

Od ove godine Marin Čilić svom je timu priključio Dejana Vojnovića (47). Nekoć najbržeg Hrvata na 100 metara, dvostrukog olimpijca (zimskog i ljetnog!) i čovjeka koji je već godinama angažiran kao kondicijski trener u svijetu tenisa.

Sada, nakon izvrsnog Roland Garrosa na kojemu je pobijedio Medvedeva i Rubljova prije polufinalnog poraza od Caspera Ruuda, vidljivo je da Marin počinje ubirati plodove napornog rada. Ne samo s Vojnovićem, nego dakako i s glavnim trenerima Vilimom Viškom i Ivanom Cinkušem te fizioterapeutima Stijepom Jarkom i Robertom Pruscem. U timu je i drugi kondicijski trener Ljubomir Antekolović.

“Nismo bili razočarani nakon poraza od Ruuda. Marin je odigrao fantastičan turnir, pobijedio je dvojicu top 10 igrača. Istina, imao je priliku za finale, ali ako ovako nastavimo uvjeren sam da ćemo opet biti u sličnoj prilici. Grand Slamovi su naporni fizički i mentalno, pogotovo igraču, no sada kad je sve završilo, možemo uživati u uspjehu“, priča nam Vojnović koji nam se javio iz Zagreba, jutro nakon povratka iz Pariza.

Nedavno je Marin izjavio da mu je liječnik rekao kako ima tijelo tenisača od 25 godina, a i Vojnović se pridružuje pohvalama na račun njegova fizičkog stanja.

“Da, to mu je rekao njegov liječnik u Monte Carlu. To je svakako plus za nas trenere jer znači da ga možemo opteretiti. Zadovoljni smo. Marin je pravi profesionalac, posvećen je treningu te pazi na prehranu i oporavak“, kaže Vojnović i u tom kontekstu dodaje bitnu stvar:

“Marin je prije svega gladan uspjeha i napretka, a to u njegovim godinama nije čest slučaj. Motiviran je i želi se vratiti u vrh, a i mi u timu imamo istu viziju i glad. To je presudno.“

Dejan Vojnović, Marin Čilić, Vilim Višak i Stijepo Jarak u Parizu / Privatni album

Vojnović, koji je na Olimpijskim igrama u Sydneyju 2000. nastupao na 100 m i u štafeti, a u Torinu 2006. na Zimskim olimpijskim igrama kao dio boba četverosjeda, zadovoljan je kako Čilić napreduje u fizičkom smislu. Na to se naravno nadovezuje i rezultatski napredak pa će Marin od ponedjeljka biti opet u društvu top 20.

“U ovih šest mjeseci napravili smo dobar posao. Kretanje smo podigli na viši nivo, izdržljivost i snagu također. Marinov je fizički potencijal velik, bazen iz kojeg crpi snagu je ogroman, tako da ima tu još prostora za pomak.“

Ide se, naravno, i korak dalje.

“Sad je važno produljiti trajanje razdoblja visokog intenziteta i agresivnog tenisa iz mečeva protiv Medvedeva i Rubljova. To je ono što čini razliku u samom svjetskom vrhu.“

Je li Marin odmah prihvatio vaše ideje i način rada ili mu je trebalo određeno vrijeme prilagodbe?

“Svaki trener ima svoju viziju, a Marin ima vlastiti sistem rada. Radim ovaj posao dugo vremena, bio sam i atletski trener i sportaš tako da imam viziju kako to treba izgledati. Radio sam već i s dosta tenisača i tenisačica i svjestan sam da im treba vremena. To je prirodno. Sad smo već u fazi gdje je sve fluidno, dobro se poznajemo.“

Koliko je važno da svi zajedno u timu ‘kliknete’ i kao ljudi, izvan terena?

“Jako važno. Mora postojati ta sinergija. Većina se poznajemo i otprije, sretali bismo se po Touru. Marin je to prepoznao i ovaj rezultat govori tome u prilog“, kaže nam Splićanin sa zagrebačkom adresom.

Vojnović je, treba i to podvući, radio s Dinarom Safinom koju je sa Željkom Krajanom odveo do tri Grand Slam finala, olimpijskog srebra i svjetskog broja jedan. Radio je na kondicijskoj pripremi i Marcosa Baghdatisa, Dominike Cibulkove, Aravane Rezai, Laure Robson, Jelene Janković te u zadnje vrijeme Brandona Nakashime i Miomira Kecmanovića.

Koliko obično traje oporavak tenisača nakon ovakvih napora i koliko se duga pauza preporučuje prije povratka u standardni ritam?

“To ovisi o individualcu. Koliko se troši, kakav je karakter, koliko često igra u kasnim fazama turnira, ima li neku ozljedu otprije… Dosta faktora utječe. Tri do četiri dana su sasvim dovoljna za oporavak. Pauza ne smije biti preduga jer se može izgubiti ritam.“

Plan turnira za travnati dio sezone još nije definiran, ističe za kraj Vojnović.

“Još se ne zna hoće li na Wimbledonu biti bodova. Ne žuri nam se. Marin se mora odmoriti i osvježiti, a onda ćemo svi zajedno kao tim sjesti i dogovoriti se. Trava mu je bitna podloga jer na njoj igra fantastično.“

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!