U nedjeljno jutro (9.30) očekuje nas spektakularni okršaj u finalu Australian Opena – Rafael Nadal lovi rekordni 21. Grand Slam, a protivnik mu vjerojatno nije mogao biti teži.
U pitanju je junak ovog teksta, nepogrešivi Rus Danil Medvjedev. U redu, Đoković bi vjerojatno bio još i teža prepreka na papiru, no njega nema iz svima nam znanih razloga. Kada je postalo jasno da će Đoković propustiti Australian Open, svi su kao finaliste vidjeli Medvjedeva i Zvereva. Svi osim Rafe.
Medvjedev se nije ‘prošetao’ do finala, imao je nekoliko vrlo teških okršaja. Već u drugom kolu zaprijetio mu je Kyrgios, no Medo se izvukao i slavio s 3:1. Druga prijetnja pojavila se u osmini finala – u pitanju je bio američki servis-volej igrač Maxime Cressy, no i on je riješen uz gubitak jednog seta. A onda drama u četvrtfinalu – talentirani Kanađanin Felix Auger-Aliassime vodio je 2:0 u setovima, imao je meč loptu pri rezultati 2:1 u setovima, no nije bilo dovoljno. Na meč loptu Medo je opalio odličan servis, a onda i rutinski preokrenuo susret. Još je jednom ruski zid pokazao nevjerojatnu mentalnu snagu. U polufinalu 3:1 pobjeda protiv ‘stare mušterije’ Tsitsipasa protiv kojeg sada ima 7:2 u međusobnim okršajima.
Okrenimo se počecima ovog Rusa. Danil Sergejevič Medvjedev rođen je u Moskvi 11. veljače 1996. godine. Otac Sergej zaposlen je kao kompjuterski inženjer, a novca u obitelji nikad nije manjkalo.
Kao mladić bavio se raznim aktivnostima – trenirao je plivanje, zatim šah, a majka ga je vodila i na tečajeve slikarstva. Bio je Danil solidan u plivanju, ali ne potencijal za najveće domete. Majka ga je često odlazila gledati na treninzima, a jednom zgodom vidjela je tamo reklamu za grupne teniske treninge. Odmah je svog supruga obavijestila o tome, a on je prelomio – Danil će se okušati u tenisu.
Imao je Danil devet godina kada je prvi put uhvatio reket u ruke. Dosta kasno u usporedbi s njegovim konkurentima. Tenski idol kao mladiću bio mu je, pomalo očekivano, Marat Safin.
Ovaj svestrani mladić bio je dobar i u školi – pohađao je matematičku školu, a kada je došlo vrijeme za to, upisao je i fakultet. U pitanju je bio ekonomski smjer na Fakultetu međunarodnih odnosa u Moskvi. Nije se Danil dugo zadržao na faksu, odlučio je ganjati teniske snove i otišao je put Francuske, točnije u Antibes. Cijela njegova obitelj preselila je u Francusku kako bi 18-godišnji Danil mogao trenirati u prestižnoj teniskoj akademiji u Cannesu. Zbilo se to 2014. godine. Iste te godine preselio se s curom Darijom u vlastiti stan, a također je upisao i prvu pobjedu u profesionalnom tenisu.
Pravi proboj prema vrhu počeo je 2016. godine kada je napredovao čak 232 mjesta i dosegao 99. poziciju. Prvo finale odigrao je već početkom sljedeće godine, no u finalu Chennaija bolji je bio Roberto Bautista Agut.
Nekoliko mjeseci nakon prvog finala dijagnosticirana mu je mononukleoza – bolest je to koja je teniske karijere koštala našeg Marija Ančića. Danil je proveo nekoliko tjedana u bolnici, a vrlo brzo nakon toga vratio se staroj rutini.
Samo nekoliko mjeseci nakon što je prebolio mononukleozu, upisao je pobjedu karijere – u prvom kolu Wimbledona srušen je veliki Stan Wawrinka. Formu iz tog dvoboja nije uspio zadržati u drugom kolu u kojem je s 3:2 poražen od Bemelmansa, no cijeli susret obilježio je incident na kraju dvoboja. Naime, nezadovoljan suđenjem, Medvjedev je bacao kovanice pred sutkinju Marianu Alves aludirajući da je bila potplaćena da sudi u korist protivnika.
Podloga na kojoj postiže najlošije rezultate definitivno je zemlja. Danilova ‘ljubav’ sa zemljanom podlogom opće je poznata stvar, a Rus to ni ne pokušava sakriti.
“Neki igrači kažu da im je tvrda podloga loša zbog toga što se lakše ozlijede, ja se tako osjećam kada sam na zemlji”, rekao je Medvjedev.
Prvi ATP naslov osvojio je u Sydneyju na početku 2018. godine. Zanimljivo, prošao je kvalifikacije, a na kraju u finalu srušio domaću uzdanicu Alexa De Minaura. U rujnu iste godine Danil i njegova supruga Daria stupili su u bračnu zajednicu. Daria Medvjedeva diplomirana je novinarka, a svojedobno je slovila za talentiranu tenisačicu – bila je u najboljih 100 juniorki svijeta.
“Daria mi je najveća podrška. Pokazala mi je koliko život može biti lijep, a to prije nikad nisam spoznao. Život je prekrasan. Volio bih provesti cijeli život s njom. Ona ima puno više samopouzdanja od mene. Pokazala mi je kako se nositi sa životom”, rekao je Danil o supruzi pa dodao:
“Ona me neće naučiti forhend ili bekend, ali dat će mi mentalnu snagu i stabilnost da postanem bolji tenisač.”
Ulazak u bračne vode kao da mu je pomogao i u teniskoj karijeri – 2019. godine prvi se put našao u društvu najbolje deseterice, a odigrao je i prvo Grand Slam finale (poraz od Nadala na US Openu). Osvojio je Danil i prvi Masters 1000 turnir u Cinncinnatiju na kojem je upisao drugu uzastopnu pobjedu protiv Đokovića (prva u Monte Carlu).
Odlični rezultati koje je postigao 2019. godine donijeli su mu prvog velikog sponzora – u pitanju je suradnja s Lacosteom. Masters najbolje osmorice je osvojio 2020. godine, a svoj dosad jedini Grand Slam uzeo je na US Openu prošle godine. U finalu je svladao Đokovića, a jedini set na turniru otkinuo mu je Nizozemac Van De Zandschulp.
“Iskreno, po meni si ti najveći tenisač svih vremena”, poručio je Đokoviću nakon što ga je pobijedio u finalu.
Krajem 2021. godine osvojio je Davis Cup s Rusijom nakon što su u finalu s 2:0 svladali Hrvatsku.
“Ako želite da izgubim nemojte mi fućkati, navijajte za mene”, poručio je ljudima koji su navijali protiv njega.
Nije tenis njegova jedina strast – Danil zna svirati gitaru i čembalo, dok u slobodno vrijeme voli gledati filmove, družiti se s prijateljima te igrati Playstation. Čovjek koji ga najviše inspirira je Leonardo Di Caprio, a Danil je priznao da bi ga volio upoznati.
“Mislim da je puno lakše uživati u životu ako nemate mozga. Jer ne razmišljate, samo vrisnete. Nebitno servira li protivnik ili ne, samo vrisnete. I uživate u životu. Pitam se kako je živjeti tako, volio bih probati”, izjavio je jednom zgodom.
Za svog sutrašnjeg protivnika pun je hvale.
“Što se tiče Rafe, teško je naći riječi da ga opišem. On je jedan od najvećih šampiona u povijesti našeg sporta. On je jednostavno mašina, zvijer na terenu”, rekao je Medvjedev.
A sada je on taj koji treba ukrotiti tu zvijer. Odigrali su Medo i Rafa četiri međusobna duela, a tri pobjede odnio je Bik s Mallorce. Najznačajniji dosadašnji okršaj zbio se u finalu US Opena 2019. godine, a pripao je Rafi s 3:2 u setovima. Sutrašnji dvoboj još je važniji. Rafa bi mogao ispisati povijest, a Medo lovi svoj drugi Grand Slam. Drugi uzastopni nakon US Opena prošle godine.
Hoće li se u nedjelju plesati Flamenco ili Kazačok?