Dva rekorda i dva odličja za 15-godišnju kanadsku senzaciju

Plivanje 22. lip 202222:22 > 22:22 0 komentara
Mathias Bergeld BILDBYRAN via Guliver Images

Kanadskoj plivačici Summer McIntosh samo je 15 godina, a u srijedu je u Budimpešti osvojila naslov svjetske seniorske prvakinje na 200 m leptir, potom i broncu s kanadskom štafetom 4 x 200 m slobodno, a sve to začinila s dva svjetska juniorska rekorda.

U prvom finalu petog dana plivačkih natjecanja McIntosh je pomela konkurenciju na 200 leptir isplivavši novi juniorski svjetski rekord (2:05.20), popravivši svoje najbolje vrijeme postavljeno dan prije za 59 stotinki. Srebro je osvojila Amerikanka Hali Flickinger (2:06.08), a broncu Kineskinja Zhang Yufei (2:06.32).

Kanađanka je potom u zadnjoj utrci programa plivala prvu dionicu u štafeti 4 x 200 m i novim juniorskim svjetskim rekordom (1:54.79) donijela svojoj reprezentaciji gotovo dvije sekunde prednosti u odnosu na konkurentice. No, Kanada je na kraju završila na trećem mjestu, dok je zlato osvojila američka štafeta s novim rekordom svjetskih prvenstava (7:41.45).

Svoje drugo zlato na ovom prvenstvu osvojio je 17-godišnji Rumunj David Popovici. Naslovu svjetskog prvaka na 200 slobodno dodao je i onaj na upola kraćoj dionici. Nije uspio spustiti dan prije postavljeni svjetski juniorski rekord (47.13), ali je uspio za šest stotinki nadmašio drugoplasiranog Francuza Maximea Grousseta (47.64). Kanađanin Joshua Liendo Edwards (47.71) osvojio je broncu.

Sjajan dan kanadskih plivačica i plivača upotpunila je 26-godišnja Kylie Masse koja je nova svjetska prvakinja na 50 prsno (27.31). Amerikanka Katharine Berkoff (27.39) osvojila je srebro, a Francuskinja Analia Paigree (27.40) doplivala je do bronce.

Za 20-godišnjeg Francuza Leona Marchanda Budimpešta postaje mjesto najvećeg uspjeha. Naslovu svjetskog prvaka na 400 mješovito i srebru na 200 leptir, dodao je zlato na 200 mješovito (1:55.22). Amerikanac Carson Foster (1:55.71) svjetski je doprvak, a Japanac Daiya Seto (1:56.22) osvojio je broncu.