Mario Pašalić već je šesti Hrvat s osvojenom Europskom ligom

Europa League 22. svi 202423:09 0 komentara
Daniele Buffa/Image via Guliver Images

Trijumfom Atalante, koja je sa 3-0 pobijedila Bayer Leverkusen u finalu odigranom na stadionu Aviva u Dublinu, Mario Pašalić je postao šesti hrvatski nogometaš koji se može pohvaliti osvojanjem Europske lige.

Hrvatski reprezentativac je ušao u igru u 57. minuti dublinskog finala. U poraženoj momčadi novog njemačkog prvaka utakmicu je započeo Josip Stanišić, ali je zamijenjen na poluvremenu.

Prvi hrvatski nogometaš s osvojenom Europskom ligom bio je bivši kapetan hrvatske reprezentacije Darijo Srna koji je 2009. kao kapetan donjeckog Šahtara podignuo pobjednički pehar u Istanbulu, gdje je njegov klub u finalu svladao Werder Bremen sa 2-1 u produžetku. Srna je odigrao cijelu utakmicu i bio proglašen igračem susreta.

Pet godina nakon Srne naslov pobjednika Europske lige osvojio je i Ivan Rakitić sa Sevillom. Andalužani su 2014. u finalu u Torinu izvođenjem jedanaesteraca pobijedili Benficu sa 4-2, a Rakitić je kao kapetan odigrao cijelu utakmicu i bio proglašen igračem susreta. Devet godina poslije Rakitić će još jednom sa Sevillom osvojiti ovaj trofej, a u finalu odigranom u budimpeštanskoj Puskas Areni andaluzijska momčad je bila bolja od Rome, ponovno pobijedivši na jedanaesterce (4-1), nakon što je u 120 minuta rezultat bio 1-1.

Između dva Rakitićeva naslova sa Sevillom, pobjednički trofej Europske lige završio je i u rukama Šime Vrsaljka, Matea Kovačića i Kristijana Jakića.

Vrsaljko je 2018. s madridskim Atleticom svladao Olympique Marseille sa 3-0 u finalu odigranom u Lyonu, a Šime je odigrao prvo poluvrijeme.

Godinu poslije Mateo Kovačić je u dresu Chelseaja proslavio finalnu pobjedu 4-1 nad Arsenalom. U susretu odigranom u Bakuu Kovačić je igrao do 76. minute.

Kristijan Jakić je Europsku ligu osvojio u dresu Eintrachta koji je u finalu 2022. pobijedio škotski Rangers boljim izvođenjem jedanaesteraca (5-4), nakon što je rezultat u 120 minuta bio 1-1. Jakić je u igru ušao u 90. minuti, a na poraženoj strani je bio Borna Bariić, koji je izašao u 117. minuti.

Hrvatski nogometaši su osvajali i Kup UEFA, koji je prethodio nastanku Europske lige.

Prvi hrvatski osvajač Kupa UEFA bio je Mladen Ramljak koji je 1974. s nizozemskim Feyenoordom u finalu pobijedio Tottenham. U prvom susretu u Londonu bilo je 2-2, a u uzvratu je nizozemski sastav na svom De Kuipu pobijedio 2-0.

Luka Peruzović je 1983. u dresu Anderlechta u finalu pobijedio Benficu. Belgijci su u Bruxellesu slavili 1-0, a u Lisabonu je bilo 1-1.

Treći hrvatski nogometaš koji je osvojio Kup UEFA bio je Mario Stanić 1999. s Parmom. Talijani su na moskovskom Lužnikiju pobijedili Olympique Marseille 3-0, a Stanić nije nastupio u finalu.

Uslijedio je trijumf Ivice Olića i moskovskog CSKA 2005. pobjedom protiv Sportinga 3-1, a Olić je igrao do 67. minute.

Tri godine poslije Olićev uspjeh ponovio je Ivica Križanac sa Zenitom iz St. Petersburga. U finalu igranom na Old Traffordu Zenit je pobijedio Rangers sa 2-0, a Križanac je odigrao cijeli susret.