Zubac do novog rekorda, skromni Babo i Šarić

Košarka 5. stu 20228:52 > 8:52 0 komentara
AP Photo/Ringo H.W. Chiu via Guliver

Sinoć su na parketima NBA lige nastupila sva tri hrvatska predstavnika. Ivica Zubac je ostvario "double-double" u pobjedi LA Clippersa, dok su Bojan Bogdanović i Dario Šarić imali skroman učinak u porazima Detroita i Phoenixa.

Clippersi su na gostovanju kod San Antonio Spursa slavili sa 113-106 ostvarivši treću pobjedu u nizu, te petu pobjedu u devet susreta ove sezone, nakon što su izgubili četiri od prvih šest utakmica.

Goste je do pobjede vukao Paul George sa 32 koša i šest asistencija, a odličan je bio i naš Ivica Zubac koji je za 36 minuta postigao 17 poena (šut 8/10, slobodna bacanja 1/2) uz 15 skokova, od kojih je 14 bilo obrambenih, više nego što je ikad uhvatio u NBA ligi. Uz to je imao četiri blokade, dvije asistencije, jednu ukradenu i četiri izgubljene lopte.

John Wall je dodao 15 koševa i šest asistencija. Gosti su ponovo bili bez Kawhi Leonarda koji propustio svoju šestu uzastopnu utakmicu dok se oporavlja od operacije koljena.

Clippersi su bolje otvorili susret i nakon prve četvrtine vodili su 10 razlike (28-18). Međutim, Spursi su uzvratili u drugoj dionici koju su dobili sa 40-26, a u trećoj su imali i +10. Ipak, u zadnjoj dionici gosti su bili puno bolji, zabili su pet trica iz devet pokušaja i taj dio igre dobili sa 11 razlike za konačnih +7.

“Odradili smo sjajan posao na kraju. Kada igramo u tempu, opasna smo momčad,” kazao je Wall. Kod Spursa, kojima je to bio četvrti poraz u devet nastupa, najefikasniji je bio Devin Vassell sa 29 koševa, dok je Tre Jones dodao 18 koševa i šest asistencija.

Detroit je kod kuće izgubio od Clevelanda sa 88-112 upisavši već osmi poraz uz samo dvije pobjede. S druge strane za Cavse je to bila sedma pobjeda uz samo jedan poraz.

Cavaliersi su igrali bez Dariusa Garlanda (koljeno) i Donovana Mitchella (gležanj), međutim i bez njih su gotovo rutinski stigli do slavlja. Nakon što su prvu četvrtinu dobili 24-21, već na poluvremenu su imali + 18 (57-39). Pobjednički sastav predvodili su Jarrett Allen sa 23 koša i sedam skokova, Kevin Love sa 21 košem, 10 asistencija i osam skokova, te Cedi Osman sa 15 koševa.

“Izgubili smo prisebnost, kada su oni pojačali obranu, izgubili smo razum. Moramo se vratiti osnovama,” rekao je trener Pistonsa Dwane Casey.

Cade Cunningham je predvodio Pistonse sa 19 koševa, pet skokova i pet asistencija, dok je Jaden Ivey ubacio 18 koševa. Vodeći strijelac Pistonsa Bojan Bogdanović imao je skromnu večer. Za 27 minuta postigao 6 koševa uz šut 2-9 iz igre, te 1-4 za tri poena. Dodao je dva skoka, a imao je i dvije izgubljene lopte.

U sudaru vodećih momčadi Zapada Portland je na gostovanju pobijedio Phoenix sa 108-106 košem Jeremija Granta u posljednjoj sekundi utakmice na dodavanje Justisea Winslowa.

Gosti su u trećoj četvrtini vodili sa 15 razlike (76-61), no Sunsi su četiri minute prije kraja izjednačili na 97-97 nakon čega smo gledali neizvjesnu završnicu. Na koncu presudio je koš najboljeg igrača utakmice koji je prikupio 30 koševa uz pet asistencija.

“Winslow i ja se sjajno razumijemo. Poznajem ga dugo. Znam kako on igra i on zna kako ja igram,” kazao je Grant. Jusuf Nurkić je zabio 14 koševa uz osam skokova, no u samoj završnici je pogodio važnu tricu, a potom osvojio loptu pod obručem i poentirao. Winslow je dodao 12 koševa, devet asistencija i sedam skokova.

Kod domaćina najefikasniji su bili Devin Booker sa 25 koševa i po pet skokova i asistencija, te Deandre Ayton sa 24 koša i osam skokova. Dario Šarić je za Phoenix igrao devet minuta bez postignutog koša uz šut 0-4, pri čemu je trice gađao 0-3. Imao je dva skoka, asistenciju, ukradenu i izgubljenu loptu.

Portland i Phoenix sada vode na Zapadu sa po šest pobjeda i dva poraza.

Vodeća momčad Istoka, ali i cijele lige Milwaukee je na gostovanju porazio Minnesotu sa 115-102 ostvarivši osmu uzastopnu pobjedu što je najbolje otvaranje sezone u povijesti franšise. Prije tri godine, te davne 1971. Bucksi su ušli u sezonu sa sedam pobjeda, a sada imaju novi rekord.

Giannis Antetokounmpo je predvodio Buckse sa “triple-doubleom” – 26 koševa, 13 skokova i 11 asistencija. Bio je to njegov prvi “trostruko-dvostruki” učinak ove sezone, te 30. u karijeri. Odličan je bio i Jrue Holiday sa 29 koševa, osam skokova i šest asistencija.

Kod domaćina najefikasniji su bili Anthony Edwards sa 24 koša, te Karl-Anthony Towns sa 22 koša i 11 skokova.