Aleksandar Petrović, od nedavno novi sportski direktor hrvatske košarkaške reprezentacije gostovao je u novoj emisiji Basket Mušketira gdje je otkrio mnoge zanimljivosti koje prate hrvatsku košarku otkada je preuzeo novu funkciju.
Aleksandar Petrović od nedavno je preuzeo novu funkciju u Hrvatskom košarkaškom savezu, kako je došlo do suradnje?
“Nakon Eurobasketa, vršitelj dužnosti predsjednika Nikola Rukavina i tajnik Josip Vranković tražili su me za košarkaški razgovor, tog trenutka nismo imali struku, predsjednika, izbornika, došlo je do toga da se resetiramo, upao sam u igru da pokušam pomoći. Od početka bilo je zamišljeno da se prihvatim struke jer je stručni savjet raspušten. Odmah sam krenuo razgovarati s kandidatima.”
U planu ste imali četiri imena za poziciju izbornika, na koncu ste se sami prihvatili te funkcije na privremenoj bazi. Kako su tekli ti razgovori?
“Imao sam spremna četiri imena. Nije bilo nekog posebnog redosljeda kako sam im se obraćao. Prvo sam razgovarao s Igorom Miličićem, izbornikom Poljske. Bio je to ugodan razgovor, nije mogao prihvatiti iz opravdanih razloga jer ima čistu situaciju u Poljskoj, ugovor do kraja iduće godine, ali očekuje se automatsko produženje do Eurobasketa 2025. godine kada je Poljska domaćin jedne skupine.
Uslijedio je Dario Gjerga, bio sam svjestan problema ispred sebe, Gjergja je pragu Svjetskog prvenstva, ima odličnu situaciju i jasno kako nije bilo realno da prihvati posao. Na kraju su mi ostali Spahija i Golemac. Spahija je moj prijatelj, ponudio sam mu kratkoročnu ili dugoročnu opciju s obzirom da je trenutno bez posla. No, objasnio mi jest kako je trenutno na čekanju i uskoro bi mogao dobiti novi angažman.
Na kraju, dva puta sam razgovarao s Golemcem, rekao mi je da je to pozicija koja ga zanima, ali klupske obaveze ga sprečavaju da preuzme. Tada sam shvatio kako ne želim ‘spržiti’ izbornka u tom kratkom periodu, a zatim sam u razgovoru s predsjednikom i tajnikom odlučio kako je to najbolje napraviti u nekom roku od šest mjeseci, jer sada napokon imamo vrijeme.
Ali tržište, rezultati su ti koji nekoga izbacuju, mislim da ću ipak pronaći nekoga u šestom ili sedmom mjesecu. Treba zapravo i poštovati izborni skup HKS-a, pa tek onda vidjeti jesam li prvi izbor eventualne nove garniture ljudi. Ali ako sve ostane isto, tada bih predložio projekt na minimalno šest godina, zaključno s olimpijskim ciklusom.”
Slijede utakmice pretkvalifikacija protiv Poljske i Švicarske, zašto su te utakmice važne?
“Osim očitog razloga, prvo mjesto donosi plasman u glavne kvalifikacije za Eurobasket 2025. ali isto tako osigurat će nam nastup u pretkvalifikacijama za OI u Parizu 2024. godine. Prema tome, prvim mjesto u ovom dijelu natjecanja osigurali bi dva radna ljeta zaredom (drugo 2024. potencijalno) što bi bio sjajan način da okupimo reprezentaciju na razdoblja od po dva tjedna.”
Dragan Bender, briljira u Španjolskoj, u dresu Obradoira, bit će povratnim u reprezentaciju.
“Nakon četiri godine u NBA, vratio se u Europu, u Maccabiju se nažalost ozlijedio pa je pauzirao 14 mjeseci. Bender je napravio što i Musa, ne bih govorio o oživljavanju karijere, to su mladi igrači, ali u danom trenutku morate se resetirati. Bender je ušao u proces, njegova je situacija izvrsna, klub je stao iza njega, igra samo jednu utakmicu tjedno i može se na miru oporavljati od ozljede koljena. Vjerujem da je to novi početak potencijalno jedne velike karijere.”
Luka Šamanić, što je potrebno učiniti s njegove strane da se i on ‘resetira’.
Pokušavao sam doći do Luke, nisam uspio, to moje ‘traženje’ je preko novina stiglo do Slavena Hlupića, njegovog osobnog trenera, javili su mi se dan-dva nakon toga Odlučili su kako će igrati u Americi i dalje, u razvojnoj ligi, imat će 18 garantiranih utakmica do nove godine kada će odlučiti gdje će nastaviti karijetu, negdje u NBA ili povratak u Europu. Rekao jest da se na njega može računati.
No, želim reći da na nekim pozicijama imamo prebukiranost igračima, posebno kod visokih igrača. Sad je došlo do određenih promjena, Krunoslav Simon više ne može, stigle su godine, pitanje jest hoće li Bogdanović ponovno igrati s obzirom na godine.
Moramo se okrenuti razvoju omladinskog pogona, da igrače naučimo tehničkim stvarima. Ne zanimaju me medalje u omladinskim kategorijama, mene zanima razvoj igrača (dribling, šut, dodavanje, geometrija igre).”
Gdje Hrvatska griješi u razvoju mladih igrača svih ovih godina? Mladići poput Tomislava Buljana, Lea Menala, Danka Brankovića odlaze u ranim godinama…
Dobra je stvar što su došli u dobre projekte, Gnjidić i Matković u Cedeviti, Branković i Rudan u Megi, braća Ivišić u Studentskom Centru, to je i žalosno, ali vidjevši njihove utakmice jasno jest da napreduju. Ugodno sam iznenađen napretkom Tomislava Ivišića. U selekciji ne prepoznajemo talente jer gledamo samo na akcelerante, propustili smo jednog dečka koji po meni ima jedan od najvećih IQ-a u Hrvatskoj, govorim o Borni Kapusti, igrač koji primjerice protiv Partizana namjestio 15-16 šuteva, i tek sada će dobiti pravu šansu.
A govorimo da nemamo igrača, naturalizirali smo Smitha. Moramo biti bolji u procjenama i nikoga ne smijemo otpisati do 15-16 godina mladosti, a neki od njih na prvi pogled nisu atraktivni, no kasnije se mogu pokazati sjajnim igračima. Najvažnija stvar je kako stvoriti skautsku službu po Hrvatskoj. Nakon ovog prozora kvalifikacija uzimam 45 dana i krenut ću u head-hunting, moram pokriti čitavu Hrvatsku kvalitetnim ljudima koji će pratiti razvoj mladih igrača. Ne može nam se dogoditi da mladić od 15 godina iz Križevaca ode u Barcelonu, a da ga ovdje nitko nije primjetio.”
Kakvo je razmišljanje o mladim hrvatskim trenerima?
“Za njih je bitno da uvijek pokušavaju nešto novo naučiti. Moraju biti u procesu, tražiti način kako napredovati, implementirati nove ideje u načine kako se igra košarka. Hrvatska već dugo vremena igra zastarjeli stil igre, a ostatak Europe je odavno na modernom stilu košarke.”
Skautiranje mladih igrača hrvatskog podrijela diljem svijeta?
“Moramo napraviti nekakav pandan kakav radi nogometni savez, moramo imati trenere koji pokrivaju Hrvatsku, ali isto tako moramo imati ljude koji će pokriti područje od Novog Zelanda do Amerike. Moramo imati sustav gdje će se informacije stalno slijevati. Mogu govoriti o jednom dečku čije je ime David Bohm, njegovi su roditelji Hrvati iz Sarajeva, sada kada gubimo neke naše važne igrače, on bi bio dobar početak. Ali, tu smo stigli prekasno jer je on već ušao u češki sustav. Postoji dečko iz Njemačke, Tin Udovičić, lani je bio na popisu reprezentacije do 16 godina, ali dozvolite da taj dečko ne mora briljirati u tim godinama. I sada pola godine kasnije do mene su došle brojke koje pokazuju da dečko napreduje. Logično je da takav mladić mora ponovno dobiti šansu.”
Hoće li se vratiti trenerskom poslu u punoj mjeri?
“Mislim da ipak to neće biti slučaj. Već dugo vremena nekako se više bavim kratkoročnim projektima u kojima uživam, poput reprezentacije. Reprezentaciju ću voditi samo u sljedeće četiri utakmice.
“Govorimo o modernoj košarci, najbolji primjer je Alba Berlin koja igra prekrasnu košarku. Gledajući primjerice utakmicu protiv Panathinaikosa, s jedne strane imate momčad koja igra zastarjelu košarku poput Grka, a s druge strane novi stil. Oni su igrali toliko brzu košarku da ih protivnik u tranziciji nije mogao niti lasom uloviti.”
Tko će biti prvak Europe?
“Usudio bih se reći, netko od Španjolaca bez obzira na slabiji početak sezone.”