FIA-in šef tehničkih pitanja za utrke jednosjeda Nikolas Tombazis priznaje da on i njegov tim nisu odradili dovoljno dobar posao u zatvaranju rupe u pravilima koja inženjerima omogućuje da i dalje guraju zrak oko prednjih kotača iako to ima loš utjecaj na utrkivanje.
Nova pravila za 2022. dizajnirana su da vozači lakše mogu pratiti jedni drugoga kroz zavoje zahvaljujući manjim turbulencijama koje bolidi ostavljaju iza sebe što bi u teoriji trebalo ponuditi više akcije i pretjecanja, donosi MAXF1.net.
Iako su nova pravila u prvom dijelu 2022. donijela poboljšanje po tom pitanju, s razvojem bolida situacija je bila sve gora jer je razina turbulencija bila sve veća, a pratiti bolid ispred sebe sve teže.
Jedan od razloga, prema viđenju Tombazisa, je i mogućnost koju su pravila ostavila po pitanju agresivnoga usmjeravanja zraka s vanjske strane prednjih kotača, što smanjuje negativan utjecaj turbulencija s prednjih kotača na taj bolid, ali pogoršava situaciju za bolid iza njega.
“Blisko praćenje definitivno je postalo malo gore ove godine,” rekao je Tombazis.
“Znali smo da će se to malo pogoršati kada se bolidi malo više razviju.”
“Bilo je nekoliko određenih dijelova bolida gdje neke rupe nismo uspjeli dovoljno dobro zatvoriti. Na primjer, područje bočne ploče prednjeg krila bilo je jedno od njih, dio dodataka s unutarnje strane kotača, kanali za hlađenje kočnica i ostalo s unutarnje strane prednjeg kotača, ta su područja malo pogoršala praćenje.”
“Mislim da smo donekle naučili kako to učiniti sljedeći put, ali sve u svemu, praćenje je postalo malo gore u usporedbi s 2022., još uvijek razumno bolje od 2021., ali došlo je do malog pogoršanja.”
Bez obzira na sve teže praćenje bolida u bliskoj borbi, Tombazis ne vjeruje da će situacija 2024. postati puno gora i FIA zato ne planira promjene pravila sve do 2026. kada su u planu kompaktniji i lakši bolidi s posve novim pogonskim jedinicama.
“Ne mislim da će biti puno gore za sljedeću godinu jer mislim da nema drugih rupa u pravilima u području prednjeg krila,” kaže Tombazis.
“Očekujem da će ostati vrlo slično. Također, ne mislim da se pogoršalo tijekom godine, mislim da je to bilo samo ove godine u odnosu na prošlu.”
Kako su rubovi prednjega krila izgledali prije 2022.?
Velika sloboda u dizajniranju prednjih krila na snazi je bila do kraja 2018., kada su se stvari otele kontroli pa su prednja krila bila sastavljena i od više od deset horizontalnih elemenata, a rubna područja popunjavale su kaskade, r-usmjerivači i agresivno profilirani zakrivljeni rubovi koji su formirali snažne vrtloge.
Kako bi tome donekle stali na kraj, u FIA-i su za 2019. značajno pojednostavili dizajn prednjih krila i zabranili spomenute elemente na rubovima što je smanjilo agresivno usmjeravanje zraka s vanjske strane prednjih kotača.
Ali kako to već obično biva u Formuli 1, inženjeri uvijek pronađu način kako postići svoje ciljeve pa su i dizajni prednjih krila 2019., 2020. i 2021. postajali sve kompleksniji sa sve većim potencijalom usmjeravanja zraka prema van na rubnim područjima.
Gledatelji u Hrvatskoj program regionalnog sportskog kanala Sport Klub i ubuduće će moći pratiti na Telemachu, Total TV-u, OptiTV-u i preko platforme EON koja je dostupna svim gledateljima.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!