Bahrein 2005. – Alonso gradi ključnu prednost u prvenstvu

Automoto 3. tra 202110:35 > 10:36

Fernando Alonso na današnji je dan 2005. slavio na drugoj utrci održanoj u Bahrainu, povećao svoje vodstvo u poretku vozača i izgradio ključnu prednost ispred Kimija Raikkonena u McLarenu koji će mu u ostatku sezone biti jedini konkurent na putu do prvoga naslova prvaka.

Alonso i Renault sezonu 2005. dočekali su najspremniji, s najbržim i pouzdanim bolidom R25 koji je sjajno funkcionirao na Michelinovim gumama koje su te godine morale trajati cijelu utrku, a McLaren je sporo krenuo sa obećavajućim MP4-20 kojega je u prve tri utrke mučilo zagrijavanje guma za jedan brzi krug u kvalifikacijama, piše MAXF1.net.

Kvalifikacije su se na prvih šest utrka vozile u dva dijela u kojima bi vozači imali priliku odvoziti po jedan brzi krug, u subotu s minimalnim količinama goriva, a u nedjelju s gorivom za utrku nakon čega bi se startni poredak odredio zbrajanjem vremena brzih krugova iz tih dvaju sesija. Sustav je odbačen nakon VN Monaka pa se od VN Europe vozio samo subotnji dio s po jednim brzim krugom s gorivom za utrku.

Alonso je osvojio drugi uzastopni pole position nakon Malezije ispred Schumachera u Ferrariju, Trullija u Toyoti i dva BMW Williamsa Heidfelda i Webbera. McLarenovi vozači de la Rosa i Raikkonen bili su tek osmi i deveti (Montoya je propustio Bahrain i Imolu zbog ozljede na tenisu).

Alonso je zadržao vodstvo na startu, ali Schumacher je u novom Ferrariju F2005 (koji je u Bahrainu prvi puta nastupio na utrci i to samo u Schumacherovim rukama) bio vrlo brz i pratio Španjolaca na manje od sekunde zaostatka u prvih 11 krugova.

Ali nakon toga Schumacher odustaje zbog problema s hidraulikom nakon čega je Alonso imao lak zadatak sačuvati prednost, gume i motor ispred Trullija u Toyoti i osvojiti treće postolje i drugu pobjedu na prve tri utrke.

Treći je završio Raikkonen u McLarenu, ali s 32 sekunde zaostatka dok su četvrti i peti završili Ralf Schumacher (Toyota) i Pedro de la Rosa (McLaren) koji je odvozio i najbrži krug utrke 1:31.447 koji je i danas najbrži krug u utrci za VN Bahraina.

“R25 danas je bio savršen, a momčad je bila fantastična cijeloga vikenda,” pohvalio je svoj bolid i svoju momčad Fernando Alonso.

“Osvojiti 26 od mogućih 30 bodova je briljantno, ali moramo ostati oprezni: odradili smo tek tri od 19 utrka vrlo duge sezone [tada najduže u povijesti].”

“Ali mislim da ako ostanemo konkurentni kao što smo sad, i ako možemo izbjeći mehaničke probleme, bit će nas teško pobijediti.”