Nogomet 28. sij 202420:41 0 komentara

U svom premijernom nastupu na Azijskom prvenstvu, nogometna reprezentacija Tadžikistana koju vodi hrvatski stručnjak Petar Šegrt, je priredila senzaciju izborivši plasman u četvrtfinale nakon što je u osmini finala pobjedila Ujedinjene Arapske Emirate boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Ujedinjeni Arapski Emirati, koje vodi portugalski stručnjak Paulo Bento, bili su veliki favorit. UAE je na posljednjem azijskom prvenstvu 2019. dogurao do polufinala, a četiri godine ranije bili su treći. U dosadašnjih deset nastupa najbolji rezultat su ostvarili 1996. godine izgubivši u finalu od Saudijske Arabije.

S druge strane Tadžkistan je prvi put na prvenstvu i već je prolaz skupine predstavljao senzaciju. Međutim, odabranici hrvatskog stručnjaka Petra Šegrta priredili su još jedno čudo.

Tadžikistan je poveo u 30. minuti golom Vahdata Khanonova, no UAE je u petoj minuti nadoknade uspio izjednačiti golom Khalifa Al Hammadija gurnuvši susret u produžetak. U dodatnih pola sata nije bilo golova, pa su pobjednika odlučili jedanaesterci.

Svih pet Šegrtovih odabranika je bilo precizno, dok je na suprotnoj strani u drugoj seriji udarac Caia Caneda obranio Rustam Jatimov.

Šegrt, je rođeni Đurđevčanin, a u siječnju 2022. godine sjeo je na klupu Tadžikistana te izborio prvi plasman ove zemlje na Azijsko prvenstvo. Još kao dijete s roditeljima je otišao živjeti u Njemačku, a kao igrač nije imao veliku karijeru. Tijekom trenerske karijere vodio je austrijske i njemačke niželigaše, Maldive, Afganistan, klubove u Indoneziji…

U Tadžikistanu je postao heroj već kada je izborio plasman na Azijsko prvenstvo. Tadžkistan će u četvrtfinalu igrati protiv pobjednika susreta Irak – Jordan.

U prvom susretu osmine finala Australija je u Al Rayyanu pobijedila Indoneziju sa 4:0. Australci su zabili po dva gola u oba poluvremena za uvjerljivih 4:0.

Strijelci su bili Elkan Baggott (12-ag), Martin Boyle (45), Craig Goodwin (89) i Harry Souttar (90+1).

Australija će u četvrtfinalu igrati protiv pobjednika susreta između Saudijske Arabije i Južne Koreje.

U ponedjeljak, 29. siječnja sastaju se Irak i Jordan, te Katar – Palestina, utorak donosi oglede Uzbekistana i Tajlanda, te Saudijske Arabije i Južne Koreje, dok su posljednja dva susreta osmine finala u srijedu, 31. siječnja kada se sastaju Bahrain i Japan, te Iran i Sirija.