Živopisno i šaroliko društvo okupilo se ovog tjedna u Splitu za tjedan Davis Cupa...
Iako su i hrvatski reprezentativci zanimljiva, da ne kažemo luda družina s vlastitim specifičnim životnim i teniskim pričama, u ovom tekstu zadržat ćemo se na suparnicima. Amerikancima, Nizozemcima i Fincima.
Ali nećemo se striktno baviti renkinzima, pobjedama, titulama, forhendima ili bekendima, već nekim informacijama i podacima koje biste u školskim udžbenicima mogli pronaći u rubrici “Jeste li znali?” ili “Za one koji žele znati više”.
Krenimo od Amerikanaca, najvećih zvijezda. Prvi među njima, Frances Tiafoe, dijete je roditelja koji su emigrirali iz Sierra Leonea 1996. godine. Otac mu je radio u teniskom centru u Marylandu gdje su Frances i brat blizanac Franklin trenirali kao djeca. U tinejdžerskim godinama, na prijelazu iz juniorske u seniorske vode, roditelji su bili skloniji tome da prvo ode na fakultet.
“I dan-danas majka se ljuti što nisam išao na koledž“, rekao je nedavno Tiafoe.
Toplo vam preporučujemo ovaj sjajan podcast koji je Tiafoe snimio sa sunarodnjacima i također teniskim profesionalcima Chrisom Eubanksom i Benom Sheltonom.
Tommy Paul dečko je koji je u karijeri već pobijedio Rafaela Nadala jednom i Carlosa Alcaraza dva puta, ljubitelj je NFL-a i NBA lige, a u ranijoj fazi karijere propustio je ukupno više od pola godine zbog ozljeda. Točnije, pet mjeseci 2018. zbog ozljede lakta i tri mjeseca 2019. zbog ozljede koljena.
Pobjeda nad Nadalom na Australian Openu ove godine svakako je “highlight“ karijere Mackenzieja McDonalda. Štoviše, to je posljednji meč koji je Španjolac odigrao prije stanke zbog ozljede. “Mackie“, kako mu glasi nadimak, kineskog je, škotskog i engleskog porijekla, a vlasnik je i laskave nagrade za povratnika godine na ATP Touru 2021. godine nakon sjajnih partija u povratku iz ozljede.
Stručnjak za parove Austin Krajicek, ujedno partner Ivana Dodiga, u Split stiže kao svjetski broj 1. Njegovo prezime, jasno, odmah asocira na puno slavnijeg nizozemskog prezimenjaka Richarda. Ako se pitate jesu li povezani, jesu. Daljnji su rod, no Austin je rođeni Amerikanac, s Floride.
Nadimak “Rampras“ krasi Rajeeva Rama koji je s Joeom Salisburyjem treći put u nizu osvojio US Open. Pobijedili su baš Dodiga i Krajiceka u polufinalu. Zašto Rampras? Pa, zato što mu je stil serviranja sličan Samprasovom.
Kapetan Bob Bryan, možda i najveća američka “faca“, polovica je najpoznatijeg para blizanaca u povijesti tenisa (drugi je Mike), a ovom prigodom istaknimo samo kako je tri puta kao igrač sudjelovao u porazima od Hrvatske. Više o tom fascinantnom podatku pročitajte ovdje.
Što se Nizozemaca tiče, predvodi ih Tallon Griekspoor koji bi, da nije tenisač, bio vozač Formule 1. Ne čudi, stoga, što posebno cijeni aktualnog vladara oktanskog cirkusa i sunarodnjaka Maxa Verstappena. Ljubav prema motosportu naslijedio je od oca Rona, bivšeg vozača motokrosa.
Botic van de Zandschulp oba je ATP finala igrao u Münchenu, ove i prošle godine, i oba protiv istog suparnika Holgera Runea. Oba je izgubio. Zanimljivo, ima 3-2 u međusobnim susretima s trostrukim Grand Slam finalistom Casperom Ruudom.
Jedini član nizozemske ekspedicije koji nije rođen u domovini je Gijs Brouwer. Čita se “Hajs Brauer“. Tako kaže on. Rođen je u Houstonu gdje su mu roditelji živjeli, no već dva mjeseca nakon njegova rođenja obitelj se vratila u Nizozemsku. Studirao je na sveučilištu Johanna Cruijffa u Amsterdamu.
Sportske gene naslijedio je i Wesley Koolhof, ponajbolji svjetski igrač parova. Otac Jurrie bio je nogometni reprezentativac Nizozemske, a majka Monique reprezentativka u hokeju na travi. Na teniskom polju treba izdvojiti da je osvojio ATP Finalse 2020. s našim Nikolom Mektićem i ovogodišnji Wimbledon s Nealom Skupskim.
Koolhofov partner u paru ovog tjedna Matwe Middelkoop može se pohvaliti pobjedom nad Rogerom Federerom. Doduše, u parovima u Davis Cupu 2015. kada je Middelkoop igrao s Thiemom de Bakkerom, a Federer s Marcom Chiudinellijem. Najstariji član nizozemske reprezentacije (40) voli i čitati knjige povijesne tematike. Kapetan Paul Haarhuis bio je vrstan igrač parova, sa sunarodnjakom Jaccom Eltinghom osvojio je sva četiri Grand Slama.
I konačno, Finci. Njihov udarnik Emil Ruusuvuori voli bubnjeve, a tenis je počeo igrati nakon što ga je jedan trener primijetio dok je igrao badminton s mamom. Za razliku od Griekspoora, u nekom alternativnom životu odabrao bi karijeru – hokejaša. Gle čuda. Znamo koliko je taj sport u Finskoj popularan.
Harri Heliovaara prošlog je tjedna osvojio mješovite parove US Opena s Anom Danilinom, a iz njegova je života i karijere zanimljivo naglasiti da je jednom već bio prekinuo karijeru. I to na četiri godine, pa se onda ipak vratio 2017. U međuvremenu je stekao diplomu menadžera industrijskog inženjerstva.
Otto Virtanen zaljubljenik je u automobile i pravi gurman, a izbornik Jarkko Nieminen, inače bivši tenisač, jednu od svoje dvije ATP titule osvojio je protiv našeg Marija Ančića. Bilo je to u Aucklandu 2006. godine. Nieminen je do danas najbolji finski tenisač svih vremena, a ostat će upamćeno i da je vlasnik pobjede u najkraćem meču u Open eri. Kontroverznog Bernarda Tomića pobijedio je za samo 28 minuta i 20 sekundi u prvom kolu Miamija 2014. godine.
Gledatelji u Hrvatskoj program regionalnog sportskog kanala Sport Klub i ubuduće će moći pratiti na Telemachu, Total TV-u, OptiTV-u i preko platforme EON koja je dostupna svim gledateljima.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!