Danas u 18 sati Hrvatska otvara Svjetsko prvenstvo koje se održava u Njemačkoj i Danskoj protiv vrlo dobrog Islanda. Mi smo vas kao uvod u taj susret htjeli podsjetiti na sve uspone i padove koje je hrvatska rukometna reprezentacija imala od povijesnog zlata u Portugalu 2003. pa sve do sad.
SP u Portugalu 2003.
Hrvatska je pod vodstvom najuspješnijeg hrvatskog rukometnog izbornika Line Červara otputovala u Portugal u lošoj atmosferi, bez ikakvih očekivanja javnosti koja je ostala razočarana spomenutim lošim nastupom u Švedskoj. Međutim, dogodilo se – čudo!
U prvoj utakmici na turniru Hrvatska je iznenađujuće izgubila od Argentine. Kritičari su udarili po reprezentaciji, komentirali su loše vođenje momčadi, propuštene prilike i lošu obranu hrvatske reprezentacije te se predviđao još jedan loš kraj za reprezentativce.
Kauboji se ipak nisu predavali te preko Saudijske Arabije, Rusije, Francuske i Mađarske došli u sljedeće kolo turnira gdje su pobjedom protiv Egipta i Danske dohvatili plasman u polufinale. S odličnom obranom i razigranim igračima, na krilima genijalca Balića, u polufinalu su Hrvati pobijedili jaku Španjolsku, u dramatičnoj utakmici nakon dva produžetka rezultatom 39-37 i tako dobili priliku susresti se s Nijemcima u finalu.
Uvjerljiva tri gola prednosti u finalu Svjetskog prvenstva i rezultat 34-31 pokazala su kvalitetu hrvatske reprezentacije dostojne za povijesni naslov svjetskog prvaka.
SP u Tunisu 2005.
Hrvatska rukometna reprezentacija na SP u Tunisu nije uspjela obraniti zlato iz Portugala dvije godine ranije. Uzeli smo srebro nakon što smo u finalu poraženi od Španjolaca 40:34. Za Hrvatsku su tada nastupali: Venio Losert, Nikša Kaleb, Ivano Balić, Blaženko Lacković, Vedran Zrnić, Igor Vori, Davor Dominiković, Mirza Džomba, Vlado Šola, Slavko Goluža, Goran Šprem, Denis Špoljarić, Petar Metličić, Denis Buntić, a izbornik je bio Lino Červar.
Izabranici Line Červara igrali su odličan rukomet cijelo prvenstvo, nakon zlata u Portugalu i najsjajnije olimpijske medalje iz Atene, očekivala se još jedna titula.
Finale Svjetskog prvenstva u Tunisu izborili smo pobjedom 35:32 nad Francuzima.
Šola je branio fantastično i na kraju je skupio 17 obrana, dok su Balić i Džomba svaki zabili po osam pogodaka. Francuska nije imala odgovor na našu igru i Hrvatska je drugi put zaredom bila u finalu Svjetskog prvenstva. Tamo su nas čekali Španjolci koji su u polufinalu svladali Tunis 33:30.
Hrvatska reprezentacija u finalu je podbacila, posebno u prvom dijelu u kojem je nedostajalo snage i ideja. Finale je bilo rekordno po pogocima (završilo je 40:34), ali je Červaru i igračima to bila slaba utjeha.
#related-news_0
SP u Njemačkoj 2007.
Nakon dva odlična svjetska prvenstva Hrvatska je podbacila u Njemačkoj.
Izabranici Line Červara su završili na tada skromnom petom mjestu i prekinuli seriju osvajanja medalja na najvećim turnirima.
Hrvatska nije uspjela ući u borbu za medalje a najpoznatija izjava je bila ona Ivana Balića:
“Nije nikakav problem, borit ćemo se i za peto mjesto.”
Titulu je odnijela domaća reprezentacija koja je pobijedila Poljsku.
SP u Hrvatskoj 2009.
Natjecanje je otvoreno u Splitu, 16. siječnja 2009. u Spaladium Areni, a održavalo se u još 6 gradova: Puli, Osijeku, Varaždinu, Zadru, Poreču i Zagrebu.
Euforija je bila velika, Hrvatska je uz Francusku i Dansku bila favorit za naslov. Cijela Hrvatska je živjela uz rukometaše i očekivao se naslov svjetskog prvaka. U drugom krugu smo slavili protiv najvećeg rivala Francuske u prepunoj zagrebačkoj Areni sa 22:19 i u polufinalu nas je čekala Poljska protiv koje smo bili veliki favorit.
Hrvatska nije podbacila i slavila je sa uvjerljivih 29:23, te se plasirala u veliko finale u kojem nas je čekala Francuska koja je izbacila Dansku. Taj susret je bio jedan od najiščekivanijih u hrvatskoj sportskoj povijesti, Francuska predvođena Nikolom Karabatićem a Hrvatska na čelu sa Ivanom Balićem. Ponajbolji igrači svijeta u izravnom ogledu pred 15 tisuća hrvatskih navijača.
Nažalost po nas, slavila je Francuska sa 24:19 i nanijela Hrvatskoj jedan od najtežih poraza do tad. Tom titulom je počela Francuska dominacija u svjetskom rukometu.
SP u Švedskoj 2011. godine
Slavko Goluža je na ovom prvenstvu vodio hrvatsku reprezentaciju koja je bila u procesu pomlađivanja. Bez Ivana Balića je bilo teško očekivati veliki rezultat, te je tako i bilo. Hrvatska se mučila otpočetka prvenstva, te kao i prije četiri godine u Njemačkoj nije uspjela ući u borbu za medalje. U utakmici za peto mjesto smo nekako slavili protiv Islanda i sa kakvim takvim zadovoljstvom završili prvenstvo. Francuska je obranila titulu iz Hrvatske pobjedom nad Danskom u finalu 37:35.
SP u Španjolskoj 2013. godine
Posljednje Svjetsko prvenstvo na kojem smo uzeli medalju.
Hrvatski rukometaši po prvi puta u povijesti osvojili su broncu na svjetskim prvenstvima. To je ukupno peta medalja naših rukometaša na svjetskim prvenstvima, 12. ukupno na velikim natjecanjima.
Nakon zlata u Portugalu 2003., te srebra 1995. (Island), 2005. (Tunis) i 2009. godine (Hrvatska), rukometaši su broncom u Španjolskoj kompletirali sve medalje sa svjetskih prvenstava.
Skupinu smo završili uvjerljivo sa pet pobjeda iz pet susreta, slavili smo i protiv domaćina Španjolske. U osmini finala smo se lako obračunali s Bjelorusijom te nas je u četvrtfinalu čekala Francuska. Naš najveći rival u posljednjih deset godina nam nije mogao ništa u tom susretu i uvjerljivom pobjedom 30:23 ušli smo u polufinale sa velikim apetitima za naslov.
Tamo nas je čekala Danska koja nas je potpuno iznenadila svojom brzom igrom i nadigrala sa uvjerljivih 30:24. Bio je to šok za izabranike Slavka Goluže jer smo se već vidjeli u finalu bez obzira na jačinu danske reprezentacije. U utakmici za treće mjesto smo bez problema slavili protiv Slovenije 31:26 i na kraju upisali odličan rezultat. Bronca zlatnog sjaja – tako su je prozvali mediji početkom 2013. godine.
Titulu je osvojila Španjolska koja je najuvjerljivijom pobjedom u povijesti finala SP-a (35:19) slavila protiv Danske.
SP u Kataru 2015. godine
Neslavan kraj Golužine trenerske vladavine, najslabiji rezultat na SP od 2001. godine.
U Kataru se Francuska vratila na tron i osvojila svoj novi naslov svjetskog prvaka. U finalu su slavili protiv najugodnijeg iznenađenja Katara sa 25:22.
Ovo prvenstvo Hrvati ne pamte po dobrom. Slavko Goluža je neslavno završio svoju etapu dugu pet godina na klupi Hrvatske. Hrvatska je zaključila nastup na katarskom SP-u porazom od Danske 28-24 u kojem je stalno bila blizu, ali je protivnik bio prejak. “Kauboji” su šesti na svijetu…
Nakon ovog neuspjeha Goluža je smijenjen sa izborničke klupe i na nju je sjeo Željko Babić.
SP u Francuskoj 2017. godine
Jedan od najbolnijih poraza u rukometnoj povijesti. Hrvatska je ovo prvenstvo završila na četvrtom mjestu, pobijedila nas je Slovenija 31:30 nakon nevjerojatnog kraja utakmice.
Kauboji su sredinom drugog poluvremena imali i osam golova prednosti, ali pomeo ih je slovenski uragan u posljednjih 10-ak minuta. Briljantnom predstavom u uvodnim minutama nastavka digli su tri gola s poluvremena na 24:16 u 41. minuti utakmice i onda – stali. Definitivno, učinio je svoje i umor od teškog polufinalnog sraza s Norveškom, ali teško da to može biti jedini krivac za prokockanu ovoliku prednost.
Slovenija se ovime osvetila našoj reprezentaciji za poraz u borbi za broncu na Svjetskom prvenstvu u Španjolskoj 2013. godine, a Hrvatska ostaje na pet svjetskih medalja (jedno zlato, tri srebra, jedna bronca).
Hrvatski su rukometaši uoči dvoboja za broncu imali samo 20 sati za fizički i psihološki oporavak od teško proživljenog polufinalnog poraza u dvoboju s Norveškom.
Poraz od Slovenije značio je i kraj izborničkog statusa Željka Babića. Moglo je ovo prvenstvo biti prekretnica u hrvatskom rukometu, ali je završilo na najbolniji mogući način.