Dinamo je Olmu dao sve, je li Španjolac vratio uloženo?

SKener 23. sij 202015:58 > 16:09
(Photo by Dan Mullan/Getty Images)

Dani Olmo po svemu sudeći odlazi iz Dinama. Samo ga još potpis dijeli od pristupanja vodećoj momčadi Bundesligi RB Leipzigu, ali transfer je gotova stvar.

Španjolski reprezentativac oprostio se od klupskih suigrača na današnjem doručku u Rovinju, treneru Nenadu Bjelici sve je priopćio jučer navečer i spreman je za novu avanturu u svojoj karijeri. Dinamo će mu sigurno ostati dugo u sjećanju jer je od talentiranog klinca ovdje postao jedan od najboljih mladih igrača na svijetu, reprezentativac ponajbolje svjetske reprezentacije i naposljetku – čovjek.

Povezano

Dani Olmo došao je u Dinamo sa navršenih 16 godina u srpnju 2014. godine. Mediji su na vijest o prelasku talentiranog Španjolca iz Barce gledali sa čuđenjem. Zašto bi jedan igrač iz jednog od najboljih klubova na svijetu prešao u Dinamo? Međutim, skoro šest godina kasnije to se ispostavilo kao najbolji potez u karijeri Danija Olma. Tadašnji trener Zoran Mamić i njegov brat Zdravko dobro su znali što rade kada su Barci ‘ukrali’ dragulja poput Olma. Njihov cilj nije bio da ga odmah gurnu u vatru prve momčadi jer se još uvijek trebao razviti fizički i igrački, njihov cilj je bio da ga postepeno kroz drugu momčad Dinama razvijaju kao igrača jer su znali što Olmo može.

KALJENJE U DINAMU 2

Dani je debitirao za prvu momčad Dinama relativno brzo. Samo pola godine nakon što je došao u klub, Olmo je protiv Lokomotive početkom 2015. godine upisao prvi službeni nastup u prvoj HNL. Cijelu polusezonu Španjolac je proveo u prvoj momčadi i skupio je pet nastupa, svaki put je ušao s klupe. Vidjelo se da sa 16 godina još uvijek nije spreman igrati za prvu momčad te je sljedeću polusezonu proveo u drugoj momčadi Dinama koja igra u 2. HNL.

Tamo je dobio potrebnu minutažu i postepeno se razvijao u igrača kakav je danas. Dobrih sezonu i pol Olmo je igrao za drugu momčad Dinama, ali i za mladu momčad u Ligi prvaka te je pokazivao da bi vrlo brzo mogao biti kalibar za prvu momčad. Nije zabijao puno pogodaka, ali je često suigrače dovodio u odlične situacije za postizanje pogodaka, te je nerijetko znao nizati igrače u svojim prodorima što u vrlo čvrstoj 2. HNL nimalo nije lako. Ukupno je skupio 25 nastupa u sezonu pol za drugu momčad i zabio tri pogotka. Bilo je tu i nekih ozljeda zbog kojih nije igrao više, ali sve u svemu Olmo se razvijao po planu Zorana i Zdravka Mamića. U međuvremenu je postigao i svoj prvi službeni pogodak za prvu momčad Dinama u Kupu protiv niželigaša Oštrca u pobjedi 7:1.

NAPOKON PRVA MOMČAD

Početkom 2017. godine Dani Olmo je priključen prvoj momčadi sa namjerom da tamo ostane i napravi veliki trag. Tadašnji trener Dinama bio je ljubimac Zdravka Mamića Ivajlo Petev. Olmo je odradio odlične pripreme sa prvom momčadi i bilo je jasno da će Španjolac sa 18 godina napokon dobiti ozbiljnu ulogu u prvoj momčadi Dinama.

GNK Dinamo

Dvije i pol godine se Olmo kalio kroz drugu momčad Dinama i mlađe uzraste da bi sada bilo vrijeme da pokaže što zna i u prvoj HNL. Ono što je bilo golom oku vidljivo je da je Olmo ojačao fizički, dobio je nekoliko kila mišića i bio je spreman za borbu s ‘velikim dečkima’. U 20 utakmica u polusezoni Olmo je 14 puta nastupio za Dinamo u HNL-u. Osam puta bio je starter, šest puta ušao je s klupe te je nekoliko puta odigrao za drugu momčad Dinama. Nastupio je Španjolac i u Kupu, u četiri utakmice postigao je tri pogotka, uključujući i pogodak u finalu koji je Dinamo izgubio od Rijeke 3:1.

Zagrebački klub je te sezone nakon godina vladavine HNL-om izgubio titulu u borbi sa Rijekom, ali je Olmo dobio ono što mu je bilo najpotrebnije – minutaža i konstanta u prvoj momčadi. Dani Olmo je u tom trenutku vrijedio 950 tisuća eura! Da, dobro ste pročitali, niti milijun eura.

Mamićev ljubimac Ivajlo Petev nije ‘preživio’ sezonu u kojoj je Dinamo ostao bez obje domaće titule te je novi trener postao Mario Cvitanović.

#related-news_0

Promjena trenera nije negativno utjecala na Olma, Cvitanović je dvije godine vodio drugu momčad i dobro je znao što može Španjolac. Dinamo se pod vostvom Cvitanovića osramotio ispadanjem od Skenderbeua u kvalifikacijama za Europsku ligu, ali je zato dominirao u prvenstvu. Olmo je činio ubojit trojac sa Soudanijem i Fernandesom te je dominirao kao 19-godišnjak u prvoj HNL.

Te sezone skupio je 27 nastupa u HNL-u, postigao je osam pogodak i podijelio šest asistencija. Brojke su to koje nikoga nisu oborile s nogu bez obzira što se još uvijek radilo klincu, ali dojam je bio odličan. Dani je pokazao da se odlično razvio i da će Dinamo biti ‘njegov’ klub sljedećih nekoliko sezona. Čak tri trenera je Dinamo promijenio te sezone, nakon Cvitanovića, kratko je na klupi bio Nikola Jurčević, ali presudan trenutak za Olma i Dinamo dogodio se krajem te sezone kada je na klupu sjeo Nenad Bjelica. Španjolac je u tom trenutku vrijedio 3,5 milijuna eura, bilo je to prije godinu i pol dana.

Dean Mouhtaropoulos/Getty Images

BJELIČINA ERA I OLMOVA EKSPLOZIJA

Nenad Bjelica imao je viziju. Uz nekoliko odličnih pojačanja poput Oršića, Dilavera, Leovca i Teophilea, Olmo je bio prva violina bez obzira što mu je samo 20 godina. Bila je to sezona iz snova za klub i Španjolca. Olmo je u toj sezoni odigrao daleko najviše utakmica u karijeri do sad, čak 44 u svim natjecanjima. Dinamo je odigrao odličnu sezonu u Europi, ispali su nesretno od Benfice u osmini finala Europske lige, uvjerljivo su osvojili naslov u HNL-u, jedina mrlja je poraz u finalu Kupa od Rijeke. Simpatični Španjolac koji je odlično naučio hrvatski, postao je velika zvijezda u Zagrebu. Svojim igrama, ali i ponašanjem zaludio je navijače i postao miljenik publike bez obzira što je stranac.

Proglašen je za najboljeg igrača HNL-a od kapetana svih klubova i već tada se pisalo mnogo o njegovom transferu. Nevjerojatno je napredovao u tih godinu dana pod Bjelicom, igrao je odlično i tržišna vrijednost mu je na kraju sezone skočila u nebo. Sa 3,5 milijuna eura narasla je na čak 15, što je za jednog igrača koji igra u HNL-u zaista fenomenalno. No, bio je to tek uvod u najboljih šest mjeseci Olmove karijere. Dinamo ga je uspio zadržati u svojim redovima unatoč nekim lijepim ponudama i to se ispostavilo kao odličan potez.

Neću previše ulaziti u detalje tekuće sezone jer i vrapci na grani znaju da je Dinamo odigrao zaista jako dobro u skupini Lige prvaka, ali su ostali bez Europe zbog nedostatka sreće i slabije igre u posljednje dvije utakmice. Međutim, Dani Olmo je odigrao najbolju polusezonu života i bilo je jasno da je prerasao Dinamo i HNL. Njegova je tržišna vrijednost u samo pola godine narasla sa visokih 15 milijuna eura na nevjerojatnih 35! To je čak 10 puta više nego prije godinu i pol dana kada je Nenad Bjelica preuzeo Dinamo. Kada je završio prvi dio sezone počela je sapunica o njegovom transferu. Puno se pisalo o zanimanju Barcelone, Milana i Wolwerhamptona, ali čelnici Dinama nisu bili zadovoljni ponudama. Olmov menadžer Andy Bara je također bio vrlo krut u pregovorima te je običnom puku već dojadilo čitati o mogućim Olmovim destinacijama.

Giuseppe Bellini/Getty Images

No, danas ujutro objavljeno je da je Dani Olmo sve dogovorio sa vodećom momčadi njemačke Bundeslige RB Leipzigom i da ga samo potpis dijeli od prelaska u momčad koju vodi najbolji mladi trener svijeta Julian Nagelsmann. Dinamo bi po pisanjima medija sa bonusima trebao zaraditi oko 35 milijuna eura što je u skladu sa Danijevom tržišnom vrijednosti. Mnogo su Modri uložili u njega, ali im je fantastični veznjak sve vratio s kamatama.  Španjolac se kako sam već napisao na početku pozdravio sa svojim suigračima i sa čovjekom koji je od njega napravio igračinu kakva je danas – Nenadom Bjelicom. 

Nije Olmo samo odigrao fantastično u Dinamu, bio je ključan kotačić za mladu reprezentaciju Španjolske pri osvajanje Europskog prvenstva te je naposljetku postao i A-reprezentativac. Ne znamo hoće li Olmo počastiti svog trenera nakon što potpiše ugovor s Leipzigom, ali da će mu biti zahvalan do kraja života – to je sigurno. Međutim, lijepu zahvalnicu bi trebao napisati i braći Mamić koja su ga dovela u Dinamo i od njega napravili ono što je danas.