Lac za SK: Falit će nam dvojica koja su napravila ‘boom’

Rukomet 31. pro 202213:46 > 14:11 0 komentara
Eibner-Pressefoto/Jan Strohdiek EP JSK via Guliver Images

Siječanj i rukomet. Ljubavna je to priča koja traje već godinama, desetljećima, a na djelu ćemo je vidjeti još jednom na Svjetskom prvenstvu za muškarce koje se od 11. do 29. siječnja 2023. održava u Poljskoj i Švedskoj. Koliko na tom turniru može Hrvatska i što očekuje od nje, za Sport Klub otkrio je Blaženko Lacković...

Švedski grad Jönköping bit će baza hrvatske reprezentacije u skupini G prvog kruga s Egiptom, Marokom i Sjedinjenim Američkim Državama. Naizgled, idealna skupina za zagrijavanje prije drugog kruga i križanja sa skupinom H gdje su Danska, Belgija, Bahrein i Tunis. Iz te nove skupine samo prve dvije reprezentacije idu u četvrtfinale i realno je očekivati da se za ta mjesta bore Danska, Hrvatska i Egipat.

“To je realno, da, ali ne mora značiti da će tako i biti. Grupa je OK, međutim nikog ne smijemo podcijeniti. Egipat je dobar, nezgodan, ima i kvalitetnog trenera, a Danska je po meni trenutno najjača reprezentacija svijeta“, smatra Lacković (42), naš proslavljeni reprezentativac koji je trenutno zaposlen kao pomoćni trener Hamburga, sedmoplasiranog sastava njemačke Bundeslige.

I zaista, taj Egipat aktualni je prvak Afrike. Na prošlom SP-u na kojemu je bio domaćin ispao je u četvrtfinalu baš od Danske, a lani je završio na visokom četvrtom mjestu Olimpijskih igara u Tokiju. Istih Igara na koje se Hrvatska nije ni plasirala. A nije ni Maroko autsajder kakav je nekad bio. Završio je treći u Africi, pobijedivši u meču za broncu Tunis. Jedino bi Amerikanci, koji su bez pobjede u 25 utakmica na svjetskim prvenstvima (!), trebali biti lakši zalogaj, ali i to shvatite uvjetno.

Dakle, zamki ima, no ako Hrvatska misli igrati četvrtfinale, jednostavno ne smije kiksati tamo gdje je favorit. Ne samo to, nego naravno mora i ostvariti barem jednu pobjedu u ključnim duelima s Egipćanima i Dancima. Treba reći kako bi četvrtfinale vjerojatno bilo dostatno za nove olimpijske kvalifikacije.

Iza Hrvatske je nekoliko nastupa u kojima nije bila blizu medalje (15. mjesto na SP 2021. i 8. mjesto na EP-u 2022.), kao i propuštene Olimpijske igre, pa se o njoj više ne priča kao o jednom od favorita za odlazak do kraja. Po kladionicama sedam reprezentacija ima bolje izglede za osvajanje naslova od Hrvatske. Danska je prvi favorit, a Egipat deveti, dakle odmah iza Hrvatske. To dovoljno govori o kompleksnosti zadatka pred izbornikom Hrvojem Horvatom i njegovim izabranicima.

“Zadnja dva prvenstva bila su specifična zbog koronavirusa, pogotovo u Egiptu, no imamo dobru momčad“, vjeruje Lacković.

Koliko dobru? Dovoljno za medalju ili?

Ne treba preskakati stvari. Fokus je prvo na grupi. Imamo zanimljiv roster koji će, nadam se, biti borben i kvalitetan, no o medaljama ne bih pričao. To je nezahvalno. Žao mi je što nema Jaganjca i Mandića koji su u Bundesligi napravili ‘boom’ i o njima se puno priča.“

Halila Jaganjca neće biti na SP-u zbog ozljede / Lobeca Krause via Guliver Images

Što će biti forte ove Hrvatske?

“Imamo mogućnost igrati dobru obranu, tranzicija je također dobra iako može biti bolja. U napadu možemo biti raznovrsni. Duvnjak uvijek radi razliku, a Karačić i Cindrić su kreativci koji dobro vrte loptu. Sedam na šest igramo kontrolirano i koncentrirano. Moramo učiniti sve da bude i više obrana golmana, pogotovo na ovom nivou brze igre to je jako važno.“

A kakav stil naše igre očekujete? Onaj u kojemu je fokus primarno na obrani ili da uz to ipak igramo i malo tečnije i brže, u skladu s modernim zahtjevima rukometa?

“Koliko sam shvatio Horvata i Ivana (op.a. Balića), oni teže toj brzoj igri, iako ona nije bila uvijek moguća zbog raznih problema. Obrana je broj jedan, ona ti daje sigurnost, no svakako je cilj brz rukomet. Puno će ovisiti o svježini igrača.“

Baš kad smo kod svježine, kako sačuvati naše glavne snage od prekomjerne potrošnje prije onih ključnih okršaja, što nam se znalo događati u prošlosti?

“Naravno da će se igrači odmarati kad god je to moguće, ali nije to baš tako jednostavno. Prvo moraš osigurati pobjedu, a tek onda kalkulirati. Svi te danas mogu iznenaditi na jednoj utakmici i dočekati na krivoj nozi.“

Imamo li pravi šut izvana? Da se na vraćamo opet u prošlost i vrijeme kada je „Haubica iz Marofa“ žarila i palila…

“Šarac je sad zabio deset golova Magdeburgu, a i Duvnjak može potegnuti. Ne možeš samo vanjskim šutem pobijediti. To moraju biti izrađeni šutevi. Imamo i krila, pivote, 1 na 1, a vanjski je šut samo jedna od kombinacija. Obrane su fleksibilnije i spremnije, tako da je klasičnim šuterima, koje mi nemamo, sve teže.“

Kojim biste rezultatom bili zadovoljni?

“Bio bih zadovoljan kada bismo pokazali dobru igru, energiju, nove stvari i da idemo u smjeru modernog rukometa. Moramo se probati umiješati u borbu za najviše pozicije.“

A tko će još biti u toj borbi?

“Švedska, Norveška, Danska, Francuska, Španjolska, Njemačka… Mislim da neće biti previše iznenađenja na ovom prvenstvu.“

Ovo je drugo izdanje proširenog Svjetskog prvenstva s 32 sudionika – je li to dobar ili loš potez?

“Plašim se da će u nekim utakmicama razlike biti prevelike, ali generalno se želi popularizirati i raširiti rukomet po svijetu. U tom kontekstu, ako bismo dobili širinu s Azijom, Afrikom i Amerikom rukomet bi dobio nove mogućnosti“, zaključio je Lacković.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!