Među samo 11 klizačica na prvim Zimskim olimpijskim igrama bila je i 11-godišnja Sonja Henie. Djevojčica iz Norveške, čiji je nastup ostao upamćen po tome što je često odlazila do ograde pitati trenera za savjet. Nastup koji je zapamćen kao prvi kojim se svijetu predstavila najbolja svih vremena.
Rođena je u najvećem gradu Norveške Oslu, kao kći prvaka svijeta u biciklizmu. S obzirom na to da je potekla iz imućne, sportske obitelji, imala je prilike oprobati se u različitim sportovima, i to ne samo tradicionalno zimskim, već i u tenisu, plivanju i konjičkom sportu. Ipak, na klizaljkama se osjećala najsigurnije.
Zbog klizanja je napustila školu, njezini roditelji angažirali su privatne učitelje, ali i stručnjake za umjetničko klizanje i rusku balerinu Tamaru Karsavinu. Već sa devet godina počela je ostvarivati zapažane rezultate, pošto je postala prvakinja Norveške… Samo dvije godine kasnije, 1924, nastupala je na Olimpijskim igrama, koje je završila kao posljednje plasirana.
Ipak, četiri godine kasnije posao je bio obavljen. Postala je najmlađa olimpijska šampionka u švicarskom St. Moritzu. Isti uspjeh ponovila je i na sljedećim Igrama u Lake Placidu 1932. i Garmish-Partenkirchenu 1936. godine.
Poslije Igara 1936. godine odlučila je okončati karijeru. Činjenica da je u međuvremenu osvojila i deset svjetskih titula dovoljno govori o tome da je malo što moglo motivirati je za daljnje natjecanje..
https://youtube.com/watch?v=2ZLU-NhDfBU
Bila je svjesna sebe. Dobro je znala da ima ono što je potrebno kako bi se pomaknule granice. Bila je prva klizačica koja je obukla kratku suknju, prva koja je uvela koreografiju u nastup… Voljeli su je i u Europi i daleko od nje, što je ona itekako znala iskoristiti.
Bila je kraljica leda. Ali i kraljica sjenki.
Sve osvojene medalje u klizanju, sva podrška koju je dobijala, dali su joj dovoljno moći da živi bez straha.
Često je nastupala u Njemačkoj, u kojoj se u to vrijeme budio nacizam. Kako navode pojedini izvori Adolf Hitler je bio opčinjen Henievom. Samim tim uživala je i podršku čitavog državnog vrha. Valjda im je zato na jednom nastupu u Berlinu 1936. godine, neposredno prije početka Olimpijskih igara, uputila nacistički pozdrav.
Mnogi su je kritizirali zbog tog čina, pa ga nije ponovila nekoliko mjeseci kasnije.
Ipak, pobrala je sve simpatije njemačkih uzvanika, te je u svom domu imala i Hitlerovu fotografiju, koju je on i potpisao. Za vrijeme Drugog svjetskog rata, kada je Njemačka okupirala Norvešku, njemački vojnici zbog toga nisu dirali njenu kuću.
U međuvremenu je Sonja Henie otišla u Sjedinjene Američke Države. Njeni nastupi na ledu, ali i njena nesvakidašnja ljepota privukli su pažnju i šefu studija 20th Century Fox, pa je uspješna klizačica brzo postala isto toliko uspješna glumica.
Prvi ugovor koji je potpisala predviđao je snimanje pet filmova i honorar od 75 tisuća dolara po filmu. Ta suma je ubrzo iznosila 125.000 dolara po filmu. Svi filmovi u kojima je glumila bili su gledani, pa je Norvežanka uskoro postala i najbogatija glumica Hollywooda.
Preminula je u 57. godini života od leukemije, 1969. godine, a sahranjena je i Aleji Velikana u Oslu.
Ostala je upamćena kao najbolja klizačica svih vremena, velika Hollywoodska glumica i jedna od najpoželjnijih žena svog vremena. Kao „Kraljica leda, kraljica sejnki”, kako se i zove njena biografija.