Nogomet 7. sij 202419:34 0 komentara

U najzvučnijem okršaju 3. kola engleskog FA kupa Liverpool je na stadionu Emirates pobijedio Arsenal sa 2-0 plasiravši se u 16-inu finala najstarijeg nogometnog natjecanja na svijetu koje je prvi put odigrano 1871. godine.

Pobjedu “Redsima” donijeli su Jakub Kiwior (81-ag) i Luis Diaz (90+5).

Bio je to već treći uzastopni poraz Arsenla u svim natjecanjima, a da su “Topnici” u ozbiljnoj krizi potvrđuje i podatak o samo jednoj pobjedi u zadnjih sedam susreta. S druge strane Liverpool je upisao treću uzastopnu pobjedu, a bez poraza je šest susreta.

Zanimljivo, Arsenal prvi put na svom travnjaku nije nosio crvenu opremu već je zaigrao u potpuno bijelim dresovima, dok su gosti zaigrali u “ljubičastom”. Posebno “bijelo izdanje” dio je podrške kluba iz sjevernog Londona inicijativi “No More Red” usmjerenoj na borbu protiv napada nožem i nasilja među mladima.

Arsenal je već nosio bijeli dres na gostovanjima u FA kupu kod Nottingham Foresta 2022. i kod Oxford Uniteda prošle godine.

Prvu priliku imao je Arsenal i to u 3. minuti. Pucao je Reiss Nelson, ali neprecizno. U 12. minuti je Martin Odegaard imao zicer, no sa 11 metara je pogodio prečku. U prvih 15minuta domaćin je potpuno dominirao, imao je šest, a gosti niti jedan udarac. Liverpool je prvi put ozbiljnije zaprijetio u 22. minuti nakon ubačaja iz kornera, ali Darwin Nunez je loše pucao.

U posljednjim trenucima još jednu dobru priliku za “Redse” imao je Trent Alexander-Arnold, ali je njegov udarac završio u okviru gola.

U 50. minuti opasno je prijetio domaći napadač Bukayo Saka, ali je njegov udarac blokiran. Saka je pucao i devet minuta kasnije, ali još jednom neprecizno. U 79. minuti je prečku pogodio i napadač Liverpoola Diogo Jota. Dvije minuta kasnije napokon smo vidjeli pogodak. Nakon centaršuta iz slobodnjaka Jakub Kiwior je skrenuo loptu glavom u vlastitu mrežu za prednost gostiju. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika razriješio je Luis Diaz u petoj minuti nadoknade pogodivši za 2-0.