Hrvatska je u finalu Lige nacija, Petković igrač odluke!

Liga nacija 14. lip 202317:09 > 23:26
AP Photo/Peter Dejong via Guliver Images

Hrvatska nogometna reprezentacija u finalu je UEFA-ine Lige nacija! U prvom polufinalu Final Foura u Rotterdamu je svladala domaćina Nizozemsku 4:2 poslije produžetaka i u nedjeljnom će finalu igrati protiv Italije ili Španjolske...

Preokretom u drugom poluvremenu, ali onda i eurogolom Bruna Petkovića u produžecima, Hrvatska je ušla u drugo finale na velikim natjecanjima. Nakon Svjetskog prvenstva 2018. u Rusiji, igrat će za naslov najboljeg u trećem izdanju Lige nacija.

U prvoj utakmici završnice u Nizozemskoj Vatreni su na poluvremenu gubili 1:0, ali su golovima Kramarića, Pašalića, Petkovića i Modrića u nastavku došli do velike pobjede.

Hrvatska je u prvom poluvremenu izborila pet kornera, ali nije ni jednom zapucala u okvir nizozemskog gola. Nisu ni domaćini bili pretjerano opasni, tek je u 32. minuti zaprijetio Koopmeiners.

I onda, dvije minute kasnije Nizozemci su poveli. Hrvatska se obrana raspala nakon što su je izigrali Nizozemci na lijevoj strani. Wieffer je potom proigrao skroz na desnoj strani Malena koji je s desetak metara iskosa sjajno pogodio suprotni Livakovićev kut. Perišić je ostao daleko, nije stigao dobro zatvoriti Malena.

Usprkos rezultatskom minusu, Hrvatska nije paničarila i izjednačila je u 55. minuti. Modrića je Gakpo baš neiskusno oborio rukama na ulazu u kazneni prostor i sudac Kovacs pokazao je na kazneni udarac. Hladnokrvnim realizatorom pokazao se Kramarić udarcem po sredini.

Hrvatska je tu polako počela preuzimati igru, premda su Nizozemci u jednoj situaciji bili blizu novog vodstva. Gakpo je tukao iskosa nisko, a Livaković obranio.

Samo četiri minute kasnije Hrvatska je povela. Ivanušec je s lijeve strane krasno pronašao u sredini Pašalića koji je ljevicom s nekih deset metara matirao Bijlowa za 2:1.

Nizozemci su do kraja dali sve u napad i u sudačkoj su nadoknadi dvaput bili nadomak izjednačenju, no Gakpo i Ake nisu bili precizni. Ipak, u šestoj i posljednjoj minuti uspjeli su izjednačiti. Iz velike gužve precizan je bio s deset metara Lang, koji je u igru ušao u 85. minuti.

Na ulasku u produžetke Dalić je u igru uveo Petkovića i ovaj je već u 98. minuti majstorski pogodio za 3:2 udarcem s 20 metara!

Ovaj put Hrvatska je uspjela privesti utakmicu kraju kako treba, iako su opet Nizozemci bili opasni. U 110. minuti Lang je promašio zicer na odbijancu, pogodio je samo vanjski dio mreže.

Konačnu potvrdu prolaza donio je Modrić preciznim udarcem iz kaznenog udarca u 116. minuti nakon što je Malacia oborio Petkovića.

Hrvatska će u nedjelju 18. lipnja u finalu igrati protiv pobjednika dvoboja Italije i Španjolske (20.45, SK1), a Nizozemci će istog dana od 15 sati za treće mjesto igrati s poraženim iz tog susreta.