Što stoji iza presude? Vušković je žrtva moćne organizacije

Bundesliga 31. ožu 202310:55 > 11:00 0 komentara
Guliver Images

Sportski sud DFB-a osudio je Marija Vuškovića na dvije godine suspenzije u nogometu iako su mu u nagodbi nudili suspenziju na samo godinu dana

Nakon gotovo dva tjedna vijećanja, Sportski sud Njemačkog nogometnog saveza (DFB) pismenim je putem donio oduku o doping-aferi Marija Vuškovića.

Izrekli su mu dvogodišnju suspenziju i sve šokirali, a hamburški list Abendblatt, koji detaljno prati cijeli slučaj od prvog dana, u svojoj analizi odluku suda dovodi pod znak pitanja.

Jesenas je mladi hrvatski reprezentativac bio pozitivan na supstancu EPO, koja se uzima intravenozno i smatra se jednim od najtežih prekršaja u sportu. To su potvrdili uzorak A i B, a za znanstvenike iz svjetske antidopinške agencije (WADA) nije bilo ni najmanje dvojbe.

No kada se malo bolje pregleda obrazloženje sudske odluke, postoji više problema, piše list iz Hamburga.

Prije svega, to je trajanje Vuškovićeve suspenzije koja uopće nije predviđena u pravilima DFB-a. Štoviše, pravilnik tvrdi da prekršitelji moraju dobiti četiri godine zabrane ako nisu oslobođeni optužbe.

U određenim okolnostima kazna se može prepoloviti, primjerice, ako se utvrdi da se sportaš nije svjesno dopingirao. Prema tome, kazna koju je odredio sud prema dosadašnjoj praksi zapravo sugerira kako krivnja nije na hrvatskom nogometašu.

Stephan Oberholz, sudac DFB-vog sportskog suda opravdao je dvogodišnju suspenziju za Vuškovića riječima da je otkrivena samo mala količina EPO-a u njegovom uzorku. Osim toga, dodao je da Vuškoviću u prilog ide njegova mlada dob, tek ima 21 godinu, i činjenica da mu je ovo prvi prekršaj.

No Oberholzovo obrazloženje ne drži vodu, barem ne u pravnom smislu. Ono u potpunosti odstupa od pravila DFB-a, što pak otvara ogroman prostor za protuudar Vuškovićevog pravnog tima.

Gulliver

Prakitički su na srebrnom pladnju dobili priliku da u žalbenom postupku sruše presudu, piše Abendblatt.

Sportski sud očito je imao nekoliko dvojbi oko cijelog slučaja, a to potvrđuje i činjenica da su samo deset dana ranije nudili nagodbu, i to nepropisnu. Da je priznao krivnju, dobio bi samo godinu dana suspenzije, ali Vušković i njegov pravni tim su to ekspresno odbili jer nitko od ne sumnja u njegovu nevinost.

Ako već postoji toliko problema i nepravilnosti u cijelom slučaju, opravdano se možemo zapitati zašto Sportski sud onda nije donio oslobađujuću presudu? Vrlo jednostavno, to znači da bi DFB doveo pod pitanje cijeli antidopinški sustav, kao i ugled svjetske antidopinške agencije, piše njemački dnevnik.

Čini se da je Sportski sud slušao stručnjake, koji su predstavljaju kao nepogrešivi, ali jesu li zaista? Možda samo žele zaštiti sustav, jer ovdje nije riječ o Vuškoviću, već o zaradama Svjetske antidopinške agencije (WADA) koje su broje u milijardama, piše Abendblatt.

U slučaju oslobađajuće presude, sve bi to došlo pod uptinik, a to bi moglo značiti slom jednog sustava, zaključuje njemački list.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!