Poznat zadnji sudionik PL, susret obilježila i mučna scena

Nogomet 27. svi 202321:16 0 komentara
Action Images via Reuters/Matthew Childs via Guliver

Nogometaši Luton Towna igrat će u engleskoj Premier ligi u sezoni 2023./2024.

Momčad s juga Engleske u elitni rang plasirala se svladavši Coventry City u finalu doigravanja nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca. Nakon 120 minuta rezultat je bio 1:1 (1:0). U izvođenju jedanaesteraca rezultat je bio 6:5. Luton nikada nije igrao u Premier ligi, a posljednji put u najboljoj diviziji otočkog nogometa igrao je u sezoni 1991./1992.

Na Wembleyju se tradicionalno krajem svibnja igra utakmica koja odlučuje o članu Premier lige u sljedećoj sezoni – ovoga puta pratilo ju je gotovo 86 tisuća navijača.

Luton je poveo u 23. minuti golom Jordana Clarkea na asistenciju Elijaha Adebaya.

I prvo poluvrijeme obilježila je uznemirujuća scena. Branič Lutona Tom Lockyer srušio se na travnjak u 12. minuti, a kamere razumljivo nisu htjele zabilježiti mučan prizor. S terena su ga iznijeli na nosilima i hospitalizirali, no na sreću Luton je nešto kasnije izvijestio javnost da se 28-godišnjak osjeća bolje, da reagira na terapiju i komunicira s obitelji.

U 66. minuti Coventry je izjednačio – zabio je Gustavo Hamer na asistenciju Victora Gyokeresa.

Do isteka 90. minute nije bilo golova, a u 116. minuti pogodak je postigao Luton. No, pogodak Joea Taylora poništen je nakon konzultacija s VAR sobom, a razlog je igranje rukom.

Luton je u polufinalu doigravanja svladao Sunderland 3:2 ukupnim rezultatom 3:2, a Coventry je u uzvratu eliminirao Middlesbrough 1:0, budući da u prvom susretu nije bilo golova. Na kraju ligaškog dijela sezone Luton je bio treća momčad prvenstva, a Coventry peti.

Izravan plasman u Premier ligu osigurali su Burnley i Sheffield United. Zasad je poznato da Southampton sljedeće sezone seli u niži rang, a preostale momčadi koje su ugrožene su Leeds, Leicester i Everton. Dvije od te tri momčadi na jesen će se natjecati u prvenstvu, a Everton ima dva boda ispred Leedsa i Leicestera.

Finalna utakmica doigravanja Championshipa smatra se najunosnijom u svijetu nogometa, budući da pobjednik, osim plasmana u Premiership, financijski prolazi fenomenalno – procjenjuje se da će zaraditi oko 170 milijuna funti.