Mnogi nogomet, baš poput kršćanstva, smatraju zasebnom religijom. A baš kao i Božić, i ta religija ima svoj najveći praznik, dan kad se svi navijači ujedine u svojoj ljubavi prema nogometu - a on se zove Boxing Day
U kršćanskim okvirima Božić je definitivno najveći blagdan kojeg jedna kalendarska godina nudi. Priča o rođenju Isusa, radost i druženje s obitelji, kićenje božićne jelke i doček Nove godine u koju svi ulazimo s novim odlukama, koje ruku na srce, najčešće ne provedemo iz zamisli u djelo, obilježavaju ovaj veliki praznik.
No mnogi i nogomet, baš poput kršćanstva, smatraju zasebnom religijom. A baš kao i Božić, i ta religija ima svoj najveći praznik, dan kad se svi navijači ujedine u svojoj ljubavi prema nogometu, okupljaju se i druže uživajući u najboljem što nogomet i njegova najjača liga svijeta – Premier liga – imaju za ponuditi. Taj praznik stiže dan nakon Božića, a naziva se Boxing Day!
Who needs the Darts when you have Boxing Day football? ?
But for anyone missing Ally Pally, the Premier League meets the World Championships. pic.twitter.com/3KdX5jnOWC
— Coral (@Coral) December 26, 2019
Prvo ponešto o terminu i njegovu nastanku. Sredinom 19. stoljeća u engleskom društvu bila je uobičajena podjela na dvije osnovne klase – bogate i siromašne, odnosno gospodare i sluge. Gospodari bi svojim slugama za Božić, obično uz neki poklon, darovali i slobodan idući dan kako bi sluge mogle uživati u božićnoj čaroliji sa svojim obiteljima. S obzirom na to da je “Christmas Box” engleski naziv za božićni poklon, dan iza Božića logično je prozvan – Boxing Day.
Prva zabilježena utakmica na Boxing Day odigrana je 1860. godine, a radilo se o derbiju dva najstarija kluba na svijetu – FC Sheffielda osnovanog 1857. i FC Hallama osnovanog 1860. godine. Jedna od prvih utakmica u povijesti potonjeg kluba bio je upravo ogled na Boxing Day.
Hands up if you love #BoxingDay ?♀️?♂️ pic.twitter.com/n1twhJY3g6
— Premier League (@premierleague) December 26, 2019
Zbog specifičnog ugođaja i euforije koja vlada na današnji datum, premierligaši su posebno ‘nabrijani’ na te utakmice, pa Boxing Day nerijetko pruža velike spektakle. Možda i najupečatljivija utakmica na taj datum bila je ona između Chelseaja i Aston Ville 2007. godine. Londonski klub tek je dao otkaz Portugalcu Joseu Mourinhu, a jedna od prvih utakmica na čelu s Avramom Grantom završila je s nevjerojatnih 4:4, podijeljena su tri crvena kartona, za Bluese je briljirao čak i inače užasni Andryi Shevchenko s dva pogotka, no drama je vrhunac doživjela u sudačkoj nadoknadi. Villa je u posljednjem napadu uspjela uputiti udarac na gol, ali je lopta pogodila Ashleyja Colea u ruku. Penal je realizirao Gareth Barry i podario svijetu vjerojatno najbolju Boxing Day utakmicu u povijesti.
Kako bi svi ‘nogometni vjernici’ u Boxing Dayu mogli uživati baš kao i Kršćani u Božiću, engleski nogometni savez sve je organizirao na način kako bi navijači nesmetano mogli uživati u nogometu, a da to ne ide na štetu njihovim obiteljima. Zbog izbjegavanja dodatnih gužvi u gradovima oko Božića, za Boxing Day ćete vrlo rijetko gledati velike derbije. Isto tako, na raspored utakmica utječe i geografija. Kako gostujući navijači ne bi morali u tom periodu putovati daleko od kuće, utakmice koje padaju na taj datum uglavnom igraju klubovi koji dolaze iz bližih gradova.
Također, ako neki klub gostuje na Boxing Day, on će sigurno biti domaćin na prvoj novogodišnjoj utakmici kako bi mogao iskoristiti period u kojem je zanimanje za nogomet i posjećenost stadiona najveća. Samo na ta dva datuma prošle godine je preko milijun ljudi uživo gledalo prvi razred engleskog i velškog nogometa. Nema sumnje da će današnji dan sustići, ako ne i premašiti te cifre!