Perišićev prijatelj za SK: ‘Ivan će brzo biti onaj stari, evo kad bi mogao zaigrati’

Nogomet 21. sij 202411:16 0 komentara
Privatni album

Četiri, pet, šest...? Koliko će se kola prije kraja sezone Ivan Perišić priključiti Hajduku u punom smislu, da bude spreman za nastupe? Još i prije nego što je hrvatski reprezentativac potpisao ugovor s "Bilima“, navijači splitskog kluba počeli su se baviti kalkulacijama i kombinacijama.

Sam Ivan Perišić na predstavljanju je rekao kako bi se mogao vratiti u travnju, ali da “ne zna točno kada“.

Drugim riječima, davati neke konkretne prognoze kad je u pitanju tako kompleksna ozljeda kao Perišićeva (prednji križni ligament desnog koljena) nije jednostavno. Bit će to u svakom slučaju utrka s vremenom do kraja sezone, ali najvažnije je – ne žuriti.

S takvom porukom slaže se i naš sugovornik Ivan Porobija, poznati fizioterapeut iz Omiša i dugogodišnji bliski prijatelj Ivana Perišića. On će neizravno poslati i poruku optimizma navijačima Hajduka govoreći o uvjerenju kako će Perišić vrlo brzo biti ono što je bio prije ozljede.

U redovitom je kontaktu s članom Vatrenih i upućen u njegov oporavak, ali kaže kako u aktualnoj fazi ne sudjeluje aktivno.

“Ivan ima dobra iskustva u Beogradu s doktorom Milutinovićem. U sigurnim je rukama. Radio sam s Ivanom dok je bio u Dortmundu, Wolfsburgu i Bayernu. Tada sam mu sanirao neke mehaničke ozljede, ali za ovu sad ozljedu Milutinović je najbolji u Europi.“

Onda, kad bi Perišić mogao zaigrati?

“Kako je Ivan i rekao, počeo je trčati prije 10-15 dana i za dva do tri tjedna trebao bi početi raditi s loptom“, rekao nam je u početku Porobija koji je trenutno angažiran u austrijskom prvoligašu LASK-u iz Linza i reprezentaciji Ukrajine.

Osim toga, radio je još u Hajduku, Dnjipru, Sevilli i Schalkeu, a individualno su kroz njegove ruke prošli između ostalih Blanka Vlašić, Ivica Križanac, Ante Rebić, Josip Juranović, Mate Pavić, Mihajlo Mudrik (Chelseajevo pojačanje od 70 milijuna eura) i brojni, zaista brojni drugi sportaši.

“Rad s loptom iziskuje individualan rad, zatim rad bez kontakta pa rad s kontaktom. Nakon ta 2-3 tjedna, za otprilike dva mjeseca Perišić bi mogao početi igrati“, nastavlja Porobija priču o daljnjim fazama Perišićeva oporavka.

Dakle, kad sve zbrojimo to je negdje sredina travnja?

“Otprilike oko 13. travnja i utakmice s Osijekom.“

U kakvom je stanju Perišićevo koljeno? Hoće li i ubuduće moći izdržavati napore kao prije i je li dosadašnji dio oporavka išao brže ili sporije od očekivanja?

“U super je stanju. Sve napore bez problema odrađuje, nema nikakvih problema. U skladu je s terminom koji je planiran. Neko vrijeme čekalo se da nakon operativnog zahvata zarastu određene strukture koljena koje su bile šivane, pa da se krene na nivo više. Sve je u rokovima zasad.“

Pomaže li Perišiću činjenica što je oduvijek bio u izvrsnoj fizičkoj formi ili mu je njegova dob (uskoro 35 godina) otegotna okolnost?

“Čim je operacija dobro obavljena, dob tu ne igra presudnu ulogu. Liječnik koji je operirao Ivana najbolji je u Europi. Što se mehaničkog dijela tiče, tu nikakvih problema ne bi trebalo biti.“

Postoji li rizik od obnove ozljede ako se prerano vrati?

“Rizik uvijek postoji i zato nitko i ne žuri. Velik je rad napravljen, kako od strane igrača, tako i na rehabilitaciji. Nema smisla riskirati. Tu je jako važan igračev osjećaj i procjena kad bi nešto mogao napraviti.“

Koliko će mu trebati da se vrati na stari nivo?

“Teško je i kad nekome pukne mišić pa ga nema mjesec dana, treba mu vremena da se vrati na stari opseg i formu. Bez obzira na to koliko igrač bio spreman, treba vremena. Poznavajući Ivana, ne vjerujem da će to trajati dugo. Ta će adaptacija biti vrlo kratka.“

Iz vašeg iskustva, kad dođe do ovakve ozljede u srednjim tridesetim godinama, kolike su šanse da igrač opet vrati nekadašnju razinu?

“Nisam imao puno takvih slučajeva. Većinom su to bili igrači mlađe dobi. Zreliji igrač bolje poznaje svoje tijelo i može se vratiti prije nego neki mlađi koji nije prošao neke faze. Ovdje je Ivanu dob čak i prednost.“

Za kraj je Porobija poželio istaknuti sljedeće:

“Kod ovakvih ozljeda najvažnije je da koljeno ne reagira. Jer, zna se dogoditi da koljeno reagira i dođe do upale, a ona može uzrokovati male smetnje i produžiti ili skratiti neke rokove. Ako do toga i dođe, postoje preventivne stvari koje se rade. To je jedini faktor u ovom procesu koji može ubrzati ili usporiti stvari.“

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!